@ismailsaymaz

Samsun'da 5 gün önce bildiri dağıtılmış

Samsun'da 5 gün önce bildiri dağıtılmış
Samsun'da 5 gün önce bildiri dağıtılmış
BDP'li milletvekillerinin saldırılara maruz kaldığı Samsun'da 5 gün önce 'Türkçü ve Milliyetçi Cephe' imzalı bildiri dağıtıldığı ortaya çıktı. Halkevi'ne bırakılan bildiride, "Seyirci kalırsak, bölünmeye ortak olmuş sayılmaz mıyız" deniliyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - BDP ’li 4 milletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi heyetinin çıktığı Karadeniz turunun Sinop ve Samsun ayağında saldırılarla yüz yüze kalmasınden 5 gün önce Samsun'da ‘Türkçü ve Milliyetçi Cephe’ adlı grup tarafından bildiri dağıtıldığı ortaya çıktı. Samsun Halkevi’ne bırakılan provakatif bildiride, “Biz bu toplantılara seyirci kalırsak, tepkimizi ortaya koymazsak Türkiye ’nin bölünmesine ortak olmuş sayılmaz mıyız?” yazıyor.

İŞTE O BİLDİRİ:

 


Organize saldırıdan beş gün önce, 14 Şubat’ta şehirde provakatif bildirilerin dağıtıldığı anlaşıldı. Samsun Halkevi’nin kapısının altına bırakıldığı belirtilen bildiride, Facebook üzerinden ve sosyal medyada örgütlendiği anlaşılan ‘Türkçü ve Milliyetçi Cephe’nin adı yer alıyor. Logosunda ‘Bozkurt’ amblemi bulunan grubun bildirisinde, “BDP’nin 17-19 Şubat’ta Karadeniz’de barış mitingleri yapacağı” söylenerek, “Neden Karadeniz?” diye soruluyor. Bu toplantıların Sinop, Samsun, Ordu ve Trabzon’da yapılacağı vurgulanan bildiride, “Biliyoruz ki Türkiye’nin milli refleksleri en yüksek şehirleri bu bölgede. Bu bölgedeki tepkilere göre Apo’yla görüşmelerin (İmralı diye şirin gösterilen) seyri farklı olacaktır. Eğer Karadeniz bu toplantılara tepki vermezse Türkiye’nin yıkım projesi çok daha hızlı yürütülecektir. PKK’nın Türkiye’de barınamadığı, eylem yapmadığı tek yer Karadeniz’dir” deniyor. Bildirinin sonunda, ““Eğer bu toplantılara seyirci kalırsak, tepkimizi ortaya koymazsak Türkiye’nin bölünmesine ortak olmuş sayılmaz mıyız?” diye sorularak, halk provoke ediliyor.

ÇATIDAN SALDIRI
Bu arada, TKP ve Halkevi’nin bulunduğu binaya yönelik saldırı sırasında çekildiği anlaşılan kimi resimler de gün yüzüne çıktı. Resimlerde, binanın hemen yakınındaki diğer binaların çatısında kimi saldırganların toplandığı ve taş attığı görülüyor.

 

 

56 kişi serbest

SAMSUN - Samsun'daki olaylara ilişkin gözaltına alınan 56 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. BDP İstanbul milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve Halkların Demokratik Kongresi Eş Başkanı Fatma Gök'ten oluşan heyetin Samsun ziyareti sırasında, heyet üyelerinin kaldığı otelin önünde ve Gazi Caddesi'nde yaşanan protestonun ardından 56 kişi gözaltına alındı.
Heyeti protesto eden 20 kişi ile Türkiye Komünist Partisi (TKP) Samsun İl Örgütü, Samsun 78'liler Dayanışma ve Araştırma Derneği, Samsun Halkevleri, Eşitlik ve Demokrasi Partisi Samsun İl Örgütü'nün bulunduğu binadaki 36 kişinin “mağdur şüpheli” sıfatıyla Samsun Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü, buradaki işlemlerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldıkları öğrenildi.
Bu arada, İlkadım Belediyesi temizlik ekiplerinin, protestonun düzenlendiği Gazi Caddesi'nde temizlik çalışması yaptığı gözlendi. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/112221111222119

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YAZIK - BARİSİM

  Eğer bu sayın BDP vekillerimiz PKK ise neden ellerinde silahla dağda değiller de karadenizi konuşarak barış fikirleri ile gezmeye çalışıyorlar? Soruyorum bre hey kendini akıllı zanneden akıldan yoksun faşist zihniyetli protestocular? Aldığınız gazla zaten anca bulunduğunuz yeri gezersiniz.Ayıp yazık değilmidir , günah değilmidir? Sizin vekilleriniz doğuya, güneydoğuya geldiğinde halk öylemi yapıyor.Hangi ilde başka bir bayrak açılarak batıdan gelen milletvekillerinin kovulduğunu gördünüz.Sizin misafirperverliğiniz, vatan sevginiz bumudur yani? Bir avuç provakasyondan mı ibaretsiniz.Sevmiyorsan gidip dinleme arkadaşım,ne diye öldürmeye kalkıyorsun? Yazık.Bu provakasyona alet olan insanların KARADENİZİ yansıttığına inanmıyorum ben , bence karadenizde de barışı isteyenler fitne isteyenlerden daha fazladır.Biraz akıllı düşünmek gerekir, bu vekiller dağda insanların ölmesini isteseydi , neden burdalara karadenize kadar gelmişler?Hiçmi düşünemediniz.İnsan olan , dil din ırk ayrımı yapmayan herkese insaf diyorum.Bu tür provakasyonlara son diyorum.Unutmayalımki geçmişteki provakasyonlar yüzünden bir sürü gencimizi kaybettik, artık uyanalım.Provakasyonlara hayır.

  bölünme - himone

  bölünme olursa kürtler 15.-16. yy.da safevilerin yanına giden türkmenlerin yerini doldurmak için zagrosdan geldikleri güneydoğuya geri mi dönerler? bölünme olsa bile kürtler geri dönmez. çünkü 3-4 milyon civarı türk-kürt evliliği var.

  ... - AENCÜ

  Yarım akıllı güruh dediğin her bölgede, her kesimden var. İnsanların kolayca linç girişimine katılması korkunç tabi ama böyle insanlar hep vardı, bundan sonra da olacaktır.Bu ortaya çıkan bildiri gösteriyor ki kimse kendiliğinden oraya gitmemiş, bu linç girişimi önceden organize edilmiş. Polis bunun istihbaratını önceden almamış mıdır? Heryere bu bildiri dağıtıldığına göre elbette biliyorlardı, bunları dağıtanları önceden yakalayabilirlerdi ama Sivas'ta olduğu gibi onlara engel olmak işlerine gelmedi. Peki ya 100 kişi değil de daha çok kişi toplansaydı, biri de orayı ateşe verseydi, ne geçecekti ellerine? Kimin bundan ne gibi bir kazanımı olabilir? Neyse ki Sinop halkı sağduyulu davranmış.

  RESME BAKIN... - cengaveröcal

  ''Barış''a daiir hiç bir çaba sarf etmeyen zihniyetle yaşanacaksa yarın yine sudan sebeplerle sokağa dökülecek.sorun daha da büyüyecek. Bölünmek yok olmak, küçülmek anlamına gelmez. bazen bölünmek büyümektir.Insanlar kendilerini mutlu hissedecekse ,ayrı yaşamak en güzeli. Bu saatten sonra ne Kürt ata toprağını terkeder.ne de Türk Orta Asya yolunu tutar.Başkalarının varlığına tahammul edemeyenler sorunu kendi kirli ruhlarında arasınlar.

  bu kaç oldu - noname99

  O gün söylendi okuyan da anladı. Bu iş günler öncesinden organize edilmiş. Maça gider gibi hazırlanılmış. Artvin olaylarında yüzlerce insan terörist diye sabah 5lerde gözaltına alınıp tutuklanmışdı. Bu olayda sıfır tutuklu var ama fotolar ve videolar alelen şiddete karışanları gösteriyor. Zaten gözaltına alınanların balki yarısı muhbir filan çıkmıştır. Umarım önümüzdeki günlerde şöyle bir haber okumayız. Falanca adlı aydınızımı vuran şahsın 2013 şubatındaki Sinop olaylarına karıştıktan sonra gözaltına alınıp serbest bırakıldığı anlaşıldı.

  testereci ? - gemerekli

  Bu insanlarla yaşamak zorunda değilsin. Dilediğin ülkede dilediğin insanlarla yaşayabilirsin.

  Milliyetçi-Türkçü!!! - testereci

  Asıl korkutucu olan bu zihniyetteki insanlarla bir arada olmak değil mi??