@ismailsaymaz

Samsun'da 5 gün önce bildiri dağıtılmış

Samsun'da 5 gün önce bildiri dağıtılmış
Samsun'da 5 gün önce bildiri dağıtılmış
BDP'li milletvekillerinin saldırılara maruz kaldığı Samsun'da 5 gün önce 'Türkçü ve Milliyetçi Cephe' imzalı bildiri dağıtıldığı ortaya çıktı. Halkevi'ne bırakılan bildiride, "Seyirci kalırsak, bölünmeye ortak olmuş sayılmaz mıyız" deniliyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - BDP ’li 4 milletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi heyetinin çıktığı Karadeniz turunun Sinop ve Samsun ayağında saldırılarla yüz yüze kalmasınden 5 gün önce Samsun'da ‘Türkçü ve Milliyetçi Cephe’ adlı grup tarafından bildiri dağıtıldığı ortaya çıktı. Samsun Halkevi’ne bırakılan provakatif bildiride, “Biz bu toplantılara seyirci kalırsak, tepkimizi ortaya koymazsak Türkiye ’nin bölünmesine ortak olmuş sayılmaz mıyız?” yazıyor.

İŞTE O BİLDİRİ:

 


Organize saldırıdan beş gün önce, 14 Şubat’ta şehirde provakatif bildirilerin dağıtıldığı anlaşıldı. Samsun Halkevi’nin kapısının altına bırakıldığı belirtilen bildiride, Facebook üzerinden ve sosyal medyada örgütlendiği anlaşılan ‘Türkçü ve Milliyetçi Cephe’nin adı yer alıyor. Logosunda ‘Bozkurt’ amblemi bulunan grubun bildirisinde, “BDP’nin 17-19 Şubat’ta Karadeniz’de barış mitingleri yapacağı” söylenerek, “Neden Karadeniz?” diye soruluyor. Bu toplantıların Sinop, Samsun, Ordu ve Trabzon’da yapılacağı vurgulanan bildiride, “Biliyoruz ki Türkiye’nin milli refleksleri en yüksek şehirleri bu bölgede. Bu bölgedeki tepkilere göre Apo’yla görüşmelerin (İmralı diye şirin gösterilen) seyri farklı olacaktır. Eğer Karadeniz bu toplantılara tepki vermezse Türkiye’nin yıkım projesi çok daha hızlı yürütülecektir. PKK’nın Türkiye’de barınamadığı, eylem yapmadığı tek yer Karadeniz’dir” deniyor. Bildirinin sonunda, ““Eğer bu toplantılara seyirci kalırsak, tepkimizi ortaya koymazsak Türkiye’nin bölünmesine ortak olmuş sayılmaz mıyız?” diye sorularak, halk provoke ediliyor.

ÇATIDAN SALDIRI
Bu arada, TKP ve Halkevi’nin bulunduğu binaya yönelik saldırı sırasında çekildiği anlaşılan kimi resimler de gün yüzüne çıktı. Resimlerde, binanın hemen yakınındaki diğer binaların çatısında kimi saldırganların toplandığı ve taş attığı görülüyor.

 

 

56 kişi serbest

SAMSUN - Samsun'daki olaylara ilişkin gözaltına alınan 56 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. BDP İstanbul milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve Halkların Demokratik Kongresi Eş Başkanı Fatma Gök'ten oluşan heyetin Samsun ziyareti sırasında, heyet üyelerinin kaldığı otelin önünde ve Gazi Caddesi'nde yaşanan protestonun ardından 56 kişi gözaltına alındı.
Heyeti protesto eden 20 kişi ile Türkiye Komünist Partisi (TKP) Samsun İl Örgütü, Samsun 78'liler Dayanışma ve Araştırma Derneği, Samsun Halkevleri, Eşitlik ve Demokrasi Partisi Samsun İl Örgütü'nün bulunduğu binadaki 36 kişinin “mağdur şüpheli” sıfatıyla Samsun Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü, buradaki işlemlerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldıkları öğrenildi.
Bu arada, İlkadım Belediyesi temizlik ekiplerinin, protestonun düzenlendiği Gazi Caddesi'nde temizlik çalışması yaptığı gözlendi. (AA)