Samsun'da 82 üniversite öğrencisine, 'Gezi'ye katıldın' ihracı

Samsun'da 82 üniversite öğrencisine, 'Gezi'ye katıldın' ihracı
Samsun'da 82 üniversite öğrencisine, 'Gezi'ye katıldın' ihracı
Samsun'da 82 üniversite öğrencisi, Gezi Parkı protestolarına katıldıkları gerekçesiyle kaldıkları devlet yurdundan atıldı.

Radikal.com.tr – Samsun’da 82 üniversite öğrencisi, Gezi Parkı protestolarına katıldıkları gerekçesiyle kaldıkları devlet yurdundan atıldı.

Yurtla ilişiği kesilen 82 üniversite öğrencisine, bu cezanın gerekçesi olarak, “Devletin güvenlik güçlerine karşı gelmek, hakaret etmek, müessir fiilde bulunmak” iddiaları tebliğ edildi.

Yurtlarda kalan öğrencilere soruşturma açılmasının ardından bazı üniversiteliler yurt müdürleri ile görüşmüş; 82 üniversitelinin atıldığı yurdun müdürü, “Gezi eylemlerine katıldığınız için atılacaksınız. Samsun’da 82 kişi, Türkiye genelinde 600 kişi yurttan atılacak” demiş ve tüm bunlar basına yansımıştı.

31 Mayıs günü İstanbul Gezi Parkı’na yönelik polis müdahalesindeki şiddete karşı, yurdun pek çok noktasında olduğu gibi Samsun’da da protesto gösterisi düzenlenmiş, 1 Haziran günü düzenlenen bu gösteriye izin vermeyerek, kalabalığa biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulunmuştu. Polisin sert müdahalesine karşın göstericiler de dağılmamak için direnmiş olayların sonunda 200′ün üzerinde kişi gözaltına alınmıştı. 
  http://www.radikal.com.tr/1158461115846116

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sana ne oluyor? - savassarioglu

  Devlet malının sahibi benim. Ben izin verdim o gençlere. Sana ne oluyor. Ayrıca benim paramla maaşını alanların, kardeşimi, çocuğumu öldürmesine de ben izin vermiyorum. Elimdeki tek araçla, oyumla bunun hesabını soracağım.

  Utanc verici bir haber - vallagrande

  Tek kelime ile o bakanligi kiniyoruz.

  İsimler neden gizlenmemiş? - sygnylmz

  Yurttan atılan kişinin ismini kapatsaydınız en azından.

  "hem devlete isyan edeceksin hem devletin yurdunda kalacaksin" - keryil

  zannedersin devlet baskasina ait de ona isyan edince onun malini kullanamiyorsun. devlet dedigin halk adina iktidar kullandigini iddia eden bir kurum zaten, kimin malini kimden esirgiyorsunuz? devletse haddini bilecek, kamu malini kamudan esirgemeye hakki yok. bir suc islenmisse aha mahkeme, kesin karari getir, ondan sonra islem yap. ama once sorusturma acip sonra "ben sorusturma actigima gore suclusun" diye suclu muamelesi yapmak da nedir? devletin "sen bana karsi geldin, simdi ben de seni hukuki bir karara dayanmadan magdur edecegim" demesine bazilarinizin alkis tutmaniz cok guzel ama. ne devlet otoritesiyle, ne bu otoritenin muhalefeti bastirmak icin kullanilmasiyla, ne cocuklarin egitim haklarinin elinden alinmasiyla, ne ozgurluklerin bastirilmasiyla hicbir probleminiz yok, yeter ki bu haltlari yiyen o otorite size benzesin. yeter ki "ikna odasi" olmasin, kalaninin mucadelesini vermezsiniz siz. demirelciler nasil demokrasi cignenirken ne kadar bos laf edip demokrasi mucadelesini rolantide tutmaya calistiysa, nasil her muhaliften suclu yaratmaya calistiysa, ayni laflari 2013'te akpliler ediyor. "28 subattan da yakin tarihten de bana benzer birilerinin magduriyeti disinda bir halt anlamadim" diye poster bastirsaniz bu denli etkili olmazdi, tesekkur ederim.

  Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri - berkayhür

  Herkes önceden haber vermeksizin toplantı, gösteri ve yürüyüş düzenleme hakkına sahiptir. Bu hakkın sınırları anayasa ve uluslararası antlaşmalarca çizilmiştir. İstanbul dışındaki eylemlerde protesto edilen hükümet, yanlı politikalar ve 31 Mayıs gecesi ortaya çıkan şiddet tablosudur. Hiç kimse istiklal'deki arnavut kaldırımlarının görülemeyecek hale getiren gaz fişeklerini unutmasın. Kaldı ki olayların bu raddeye gelmesindeki temel sebep eylemlerin akabininde polislere verilen ikramiyeler ve eylemler sırasında "osurayım mı" diye haykıran polise verilen emirlerde, ortamı en çok yumuşatması gereken ağızların beyanlarında gizlidir. 30 TL karşılığında geceyarısı Havaalanında gösteri düzenleme hakkını bulanlar protesto edilecek kendileri olduğunda üç maymunu oynamaktan geri durmamıştır. 82 öğrencinin yurttan atılması ne durumda olduğumuzun da kanıtıdır. Polisi yakanlar diye şikayet eden zihniyetin sivas'ta insanları diri diri yaktığı, maraş'ta evlerin kapılarına işaretler bıraktığını da unutmamak gerekir. Şafak Pavey'in de söylediği gibi, azınlığın çoğunluğa hükmetmesi kabul edilemez, ancak çoğunluğun azınlığa hükmetmeye çalışması geri dönülmez sonuçlara yol açar. Bunun örnekleri yakın tarihimizde mevcuttur. Silahsız eylemci polise mukavemet suçundan yurttan atılıyorsa(böyle bir müeyyideye hangi ceza hukuku yer veriyor bilinmez) silahlı örgüt üyleri sınır kapılarında davul zurna ile karşılanıyorsa o ülkede küçük insanların büyük gölgeleri var demektir.

  6 genç polisin ölmesi ve tecavüzle tehdit edilmeleri hepimizi derinden yaraladı gerçekten - szna

  Ben paralel bir evrende yaşıyorum galiba. Bildiğim kadarıyla polise hiç birşey olmazken 6 genç ÖLDÜRÜLDÜ, onlarca gözünü kaybeden insan var, kaç tane kadın tecavüzle tehdit edildi, onlarca kadın çırılçıplak soyularak arandı. Ve bir insan kalkıp da diyor ki polis yakmaya çalışanlar! Kusura bakmayın, ya sizler tamamen paralel bir evrende yaşıyorsunuz, ya da gerçekleri anlamak zor geliyor. Kardeşim, elini vicdanına koy. 6 insanı kim öldürdü. O öldürenler - eğer Gezi kitlesi ise- neden bir tane bile polise birşey olmadı. El insaf!

  Herkes kendine demokrat - kujo84

  Magdur edebiyati yapan birileri vardi bir zamanlar.Turbanliyiz diye bizi okula yurda ise almiyorlar fln derlerdi simdi kendileri muktedir oldu onlardan olmayan herkes dusman oldu.olay bu kadar basit.