Samsun'da 82 üniversite öğrencisine, 'Gezi'ye katıldın' ihracı

Samsun'da 82 üniversite öğrencisine, 'Gezi'ye katıldın' ihracı
Samsun'da 82 üniversite öğrencisine, 'Gezi'ye katıldın' ihracı
Samsun'da 82 üniversite öğrencisi, Gezi Parkı protestolarına katıldıkları gerekçesiyle kaldıkları devlet yurdundan atıldı.

Radikal.com.tr – Samsun’da 82 üniversite öğrencisi, Gezi Parkı protestolarına katıldıkları gerekçesiyle kaldıkları devlet yurdundan atıldı.

Yurtla ilişiği kesilen 82 üniversite öğrencisine, bu cezanın gerekçesi olarak, “Devletin güvenlik güçlerine karşı gelmek, hakaret etmek, müessir fiilde bulunmak” iddiaları tebliğ edildi.

Yurtlarda kalan öğrencilere soruşturma açılmasının ardından bazı üniversiteliler yurt müdürleri ile görüşmüş; 82 üniversitelinin atıldığı yurdun müdürü, “Gezi eylemlerine katıldığınız için atılacaksınız. Samsun’da 82 kişi, Türkiye genelinde 600 kişi yurttan atılacak” demiş ve tüm bunlar basına yansımıştı.

31 Mayıs günü İstanbul Gezi Parkı’na yönelik polis müdahalesindeki şiddete karşı, yurdun pek çok noktasında olduğu gibi Samsun’da da protesto gösterisi düzenlenmiş, 1 Haziran günü düzenlenen bu gösteriye izin vermeyerek, kalabalığa biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulunmuştu. Polisin sert müdahalesine karşın göstericiler de dağılmamak için direnmiş olayların sonunda 200′ün üzerinde kişi gözaltına alınmıştı.