Samsun'da bayrama sel baskını

Samsun'da bayrama sel baskını
Samsun'da bayrama sel baskını
Samsun'da sağanak çok sayıda ev ve işyerini sular altında bıraktı. Meteoroloji uyardı: Sağanak sürecek

SAMSUN - Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Atakum'da yaşanan dere taşması ve su baskını nedeniyle yaklaşık 200 ev ve işyerinin zarar gördüğünü belirterek can kaybının olmadığını söyledi. Geçen yıl Temmuz ayında yaşanan sel olayından sonra belediyelerin ve kurumların aldıkları tedbirler nedeniyle bu yıl üzücü olay yaşanmadığını dile getirdi.
Atakum ilçesinde etkili olan şiddetli yağış sonrası meydana gelen selden sonra İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde (AFAD) Vali Aksoy başkanlığında, il genelindeki ilgili kurumların üst düzey yetkililerinin katıldığı kriz masası oluşturuldu. Selle ilgili açıklama yapan Aksoy, Atakum İlçesi'nde belirli bölgelerinde su taşmaları yaşandığını, hasar meydana geldiğini söyleyerek, "Geçen yıl Atakum bölgesinde yağan yağmur miktarı 24 saatte 118 kilogram iken şu anki tespitlerimize göre bugünki yağış miktarı 205 kilogram. Geçen yılın oldukça üstünde. Geçen yıldan sonra DSİ, Samsun Büyükşehir Belediyesi, karayolları ekipleri önemli tedbirler aldı. Bu tedbirlerin faydalarını bu yağmurda gördük. Yoksa yağan yağmur neticesinde hasarlar çok raha büyük olabilirdi. 200 civarında işyerini ve evi su bastı. Bunlara Büyükşehir Belediyesi ve AFAD ekipleri müdahaleye başladı. Temennimiz bu seli en az hasarla atlatabilmek. Bunun için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Herhangi bir can kaybı söz konusu değil" dedi.
Vali Hüseyin Aksoy, araç ve evlerinde mahsur kalan 13 kişinin ise AFAD ekipleri tarafından kurtarıldığını söyledi.


METEOROLOJİ : SAĞANAK YAĞIŞ ŞİDDETİNİ SÜRDÜRECEK


Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Samsun radarından alınan son görüntüler ve yapılan meteorolojik analizlere göre; dün gece saatlerinde etkili olan ve halen aralıklarla devam eden sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın, tekrar kuvvetlenerek özellikle akşam saatlerine kadar şiddetini sürdüreceği, akşam ve gece saatlerinde de yağışın aralıklarla devam edeceğinin tahmin edildiğini açıkladı. (dha)