Samsun'da belediyenin 'A Takımı' için tutuklama kararı çıktı

Samsunspor'a yardım adı altında akaryakıt bayilerine imara aykırı ruhsat verildiğinin ortaya çıkmasının ardından başlatılan 'A Takımı' operasyonu, Büyükşehir Belediyesi'ni sarstı.

SAMSUN - Samsunspor'a yardım adı altında akaryakıt bayilerine imara aykırı ruhsat verildiğinin ortaya çıkmasının ardından başlatılan 'A Takımı' operasyonu, Büyükşehir Belediyesi'ni sarstı. AKP'li Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik rüşvet operasyonunda gözaltına alınıp serbest bırakılan 63 kişiden, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Adnan Bahadır ile Genel Sekreter Kenan Şara hakkında bir üst mahkemede tutuklama kararı çıkarıldı. Belediyedeki makamlarında bulunamayan iki belediye yöneticisi polis tarafından aranıyor.
'200 milyar bağış...'
Operasyon, savcılık izniyle zanlıların telefonlarının beş ay dinlenmesinden sonra başlamıştı. Akaryakıt bayileri arasında çeşitli tarihlerde geçen telefon konuşmalarında, "Bu belediye milleti haraca bağlamış, 200 milyarlardan bahsediyorlar", "150 milyar hesabına yatırdım. 50 milyar da elden verdim" gibi diyalogların olduğu öne sürülmüştü. Daha sonra da 'A Takımı' operasyonu başlamıştı. Jandarma ve polisin ortaklaşa yürüttüğü operasyon kapsamında geçen hafta Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsunspor kulüp binası basılmıştı. Belediye olanaklarını kullanarak Samsun-spor'a zorla bağış alınması, imara aykırı benzinlik ruhsatı verilmesi, akaryakıt kaçakçılığı, ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet gibi suçlamalarla yürütülen operasyonda, iki binada çok sayıdaki belgeye el konulmuştu.
Güvenlik güçleri, iddialarla ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Yusuf Ziya Yılmaz'ın da bilgisine başvurmuştu.
'A Takımı' adı verilen operasyonda Büyükşehir Belediye Başkanvekili Adnan Bahadır, Genel Sekreter Kenan Şara, AKP İl Başkan Yardımcısı Fikret Kademoğlu, Tekkeköy ilçesi Belediye Başkan Yardımcısı Necip Çift'le Samsunspor yöneticileri ve işadamlarının da aralarında olduğu 63 kişi gözaltına alınmıştı. Bu kişilerden 52'si çıkarıldıkları savcılıkta bırakılmış, 11'i için de 3. Asliye Ceza Mahkemesi tutuksuz yargılama kararı vermişti.
Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar bir üst mahkeme olan Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 'suç vasfının yerinde olduğu' gerekçesiyle zanlıların tutuklanması yönünde itirazda bulundu. Bunun üzerine zanlılardan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Adnan Bahadır ile Genel Sekreter Kenan Şara hakkında dün tutuklama kararı çıkarıldı. Ancak Bahadır ve Şara'yı almak için belediyeye giden polis, iki yöneticiyi yerlerinde bulamadı. Zanlıların dosyasındaki telefon kayıtlarına göre, akaryakıt istasyonuna ruhsat alacaklardan 'bağış' adı altında 50 ile 200 bin YTL arasında para alındığı saptandı. Ayrıca Samsunspor'un da olaya karıştırılıp, belediye tarafından kulübe zorla bağış alındığı, ancak bu paranın nereye harcandığının bilinmediği iddiası da soruşturma dosyasına girdi.
Kulüp başkanına soruşturma
Öte yandan Samsun Başsavcılığı, Samsunspor Kulüp Başkanı Mazhar Başoğlu hakkında olay sonrasında yaptığı yazılı açıklama nedeniyle soruşturma başlattı. Açıklamada, "Bu soruşturmadan, Samsun-spor için emek vermiş, tüm gözetim altındaki arkadaşlarımızın yüz akıyla çıkacağından ve onur savaşçıları olarak Samsunspor tarihine isimlerinin yazılacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır" diyen Başoğlu, dün adliyeye giderek ifade verdi.