@ismailsaymaz

Samsun'da taş atanlar şikâyet etti, mağdura soruşturma açıldı

Samsun'da taş atanlar şikâyet etti, mağdura soruşturma açıldı
Samsun'da taş atanlar şikâyet etti, mağdura soruşturma açıldı
Samsun'da mahsur kaldığı anlarda BDP heyetinin yanında bulunan kişilere taş atanların şikâyeti üzerine soruşturma açıldı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Samsun’da, BDP ’li vekillerin ziyareti sırasında binaları kuşatılarak mahsur kalan ve saatler boyunca taş yağmuruna tutulan TKP İl Başkanı Cemil Gülyaz ve Halkevi Şube Başkanı Ferhat Kaya’nın da aralarında olduğu 18 kişiye, saldırganların şikayeti üzerine “taş atanlara taşla karşılık verdikleri” iddiasıyla “mala zarar ve kasten yaralama” suçundan soruşturma açıldı.

BDP’li Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ve Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ile HDK heyetinin dünkü Samsun’u ziyareti sırasında Gazi Caddesi üzerinde bulunan Halkevleri, TKP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ve 78’liler Derneği binası yüzlerce saldırgan tarafından sarılmıştı. Saat 08.30’dan akşama dek süren kuşatma sırasında binaya taş yağdırılmıştı.


MAĞDUR DA ŞÜPHELİ OLDU!

Saat 08.30’dan akşama dek süren “kuşatma” sırasında Gazi Caddesi üzerindeki, TKP ve Halkevleri’nin bulunduğu binaya taş yağdırılmış, içeride bulunanlara saldırılmak istenmişti. Saldırı sonrası TKP’nin sekiz, Halkevleri’nin de on üyesi ‘mağdur-şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Samsun Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’nde iki saat tutulan 18 mağdura, kimi saldırganların şikayeti üzerine “protesto ve taşlı saldırı sonucu binaya zarar verilmesi akabinde bahse konu bina içerisinde bulunduğunuz sürece topluluğa taş atarak karşılık vermek” ile suçlandı. “Mala zarar verme ve kasten yaralama” ile itham edilen TKP İl Başkanı Cemil Gülyaz, ifadesinde, “Olaylar sırasında dışarıda toplanan, tanımadığımız şahıslar tarafından saldırıya uğradık. Şüpheli sıfatını kabul etmiyorum. Suç teşkil edecek eylemde bulunmadım” dedi. Halkevi Şube Başkanı Ferhat Kaya ile diğer ‘şüpheliler’ de ayrı beyanı tekrarladı. TKP’li Gülyaz ve Halkevi Başkanı Kaya, Samsun’da Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ı öven bir yerel gazeteciyi mahkum ettiren üç isimden ikisiydi.

Bu arada saldırıdan beş gün önce, ‘Türkçü ve Milliyetçi Cephe’ imzalı provakatif bildirilerin şehirde dağıtıldığı anlaşılmıştı. Samsun Halkevi’nin kapısının altına bırakıldığı belirtilen bildiride, ‘Türkçü ve Milliyetçi Cephe’nin adı grubun “Eğer bu toplantılara seyirci kalırsak, tepkimizi ortaya koymazsak Türkiye ’nin bölünmesine ortak olmuş sayılmaz mıyız?” diye sorularak, halk provoke ediliyor.


  http://www.radikal.com.tr/1122289112228910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu Turkiye'de Kürt Sorunu degil, Türk Sorunu oldugunun ispatidir - AkliSelimBey

  Kürt Sorunu degil "tahammulsuz Türkler sorunu" var memlekette. Ama bir asirlik yalan yanlis propaganda ve halki kandirma siyasetinden cikacak sonuc ta zaten budur.

  Ekilenler biciliyor ! - ekremc123

  RTE irkci fasistlerin azginlasmalari icin elinden geleni ardina koymasin her turlu destegi versin sonra da kalkip CHP ve MHP yi provakatorlukle suclasin.Bu azgin gruplar cok iyi biliyorlar ki devlet her turlu arkalarinda yoksa bulunduklari cukurdan baslarini bile cikaramazlardi !!!

  Muassırlaş(ma)mak...! - Mevan-misafir

  90 yıldır, muassır medeniyete ulaşacağız ümidi, maalesef ki gün geçtikçe artacağına azalıyor, halkta ümitler yavaş yavaş sönmeye yüz tutuyor. İşte ... bugün 2 haber ve 2 traji kamik Devlet yargısı ve emniyetinin karar ve uygulamaları. 1. Bingölde Gizli (Varlığı bile Meçhul) tanığın ipe sapa gelmeyen benzetme ispiyonu sonucunda hayatı daha başlamad sönen bir genç kızın haberi. 2. Samsundaki bu olayda bir sivil siyasi oluşumunun Faşist ve IRKÇI-TÜRKÇÜ güruhun saldırısına uğradığı halde suçlular yerine kendilerinin yargılanması. Ku bu siyasi kuruluş, en az AKP-MHP-CHP kadar yasal bir partidir. Hani bölgemizde Diktatirlükle yönetilen zavallı ülkelere örnek olacaktık. Yok, yok, lütfen tanıdıklarınız varsa, Suriyede, Mısırda, Irakta, Libyada ve benzeri ülkelerde söyleyin ha, bizi örnek alma gafletine düşmesinler, çünkü burada da Baasçı örnekler had safhada...

  VICDAN - Kara Ismail

  Ey kendine Muslumanim diyenler, gozunuzun onunde insanlar linc edilirken seyretmek; hangi kitapta yazar? Ey ben demokratim diyenler,baris icin gelen,"bu kardes kavgasi bitsin, analar aglamasin, cocuklar babasiz,kadinlar kocasiz kalmasinsin" demeye gelen bu insanlarin ifade hakkini savunmadan nasil demokrat olacaksin? Ey sen dogru sozunu esirgemeyen Karadenizli, karsinda insanlar linc eilmek istenirken neden sesini cikarmadin? Ey,"biz ulkemizde kardeslik ve baris istiyoruz" diyen insan; bu insanlik dusmani saldiri karsisinda neden susuyorsun? Sen haksizliklar karsisinda susarsan, ben susarsam;Kurtler kime guvenecekler? Hani hepimiz kardestik? Baris icin gelene bu yapilir mi? Ey siz her zaman sucu disarda arayanlar; aceba bu tasli sopali saldiranlari da mi Amerika orgutledi? Ya siz seyredenler, olum cigliklari atanlara karsi hicbir ses cikarmayanlar; sizi de mi biri susturdu? Hangi kutsal kitapta yazar bu yapilanlar!.. Dun Sivas'ta yapilanlar 'derin devlet'sizi de mi susturdu? Ey yuregi kin ve nefrete teslim olanlar,disarda dusman ulkeyi bolen aramayin; ulke boyle yapa yapa bolunur!..

  t.c. adaleti - eymen.07

  Allah rızası için bi günde şaşırtın bizi bu nasıl bi adalet sistemi yazıklar olsun size

  EYVALLAH BİR YERE KADAR - Tan Öztürk

  Diyelim ki milliyetçi, muhafazakar, müslüman bir adamsın. Eyvallah! Diyelim ki senden olmayanlarla bırak konuşmayı mahallene gelmelerini bile istemiyorsun. Eyvallah! Diyelim ki senden olmayanlar inatla mahallene geleceğim dediği zaman onlara taş atıyorsun, dolaylı/dolaysız öldürmekle tehdit ediyorsun. Bak vallahi ona da eyvallah. Ama eğer ki o adamları taşla sopayla mahallenden kovduktan sonra gidip onlara attığım taşı bana attılar diye şikayet ediyorsan eyvallah değil, çünkü o zaman KALLEŞSİN.

  Tehlikenin adı ırkıçılık. - karçiçekleri

  Samsun daki güvenlik güçleri de, savcı sıda, diğer sivil toplum örgütleri de kasıtlı bir eylemin arkasını destekleyen güçler gibi görünüyor. Günler önce faşizan nitelikli bildirilerinin dağıtıldığını bildikleri halde suçluyu değilde, mağduru suçlu olarak göstermeleri akıl ve vicdanla bağdaşır bir yanı göremiyoruz.