@ismailsaymaz

Samsun'da taş atanlar şikâyet etti, mağdura soruşturma açıldı

Samsun'da taş atanlar şikâyet etti, mağdura soruşturma açıldı
Samsun'da taş atanlar şikâyet etti, mağdura soruşturma açıldı
Samsun'da mahsur kaldığı anlarda BDP heyetinin yanında bulunan kişilere taş atanların şikâyeti üzerine soruşturma açıldı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Samsun’da, BDP ’li vekillerin ziyareti sırasında binaları kuşatılarak mahsur kalan ve saatler boyunca taş yağmuruna tutulan TKP İl Başkanı Cemil Gülyaz ve Halkevi Şube Başkanı Ferhat Kaya’nın da aralarında olduğu 18 kişiye, saldırganların şikayeti üzerine “taş atanlara taşla karşılık verdikleri” iddiasıyla “mala zarar ve kasten yaralama” suçundan soruşturma açıldı.

BDP’li Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ve Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ile HDK heyetinin dünkü Samsun’u ziyareti sırasında Gazi Caddesi üzerinde bulunan Halkevleri, TKP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ve 78’liler Derneği binası yüzlerce saldırgan tarafından sarılmıştı. Saat 08.30’dan akşama dek süren kuşatma sırasında binaya taş yağdırılmıştı.


MAĞDUR DA ŞÜPHELİ OLDU!

Saat 08.30’dan akşama dek süren “kuşatma” sırasında Gazi Caddesi üzerindeki, TKP ve Halkevleri’nin bulunduğu binaya taş yağdırılmış, içeride bulunanlara saldırılmak istenmişti. Saldırı sonrası TKP’nin sekiz, Halkevleri’nin de on üyesi ‘mağdur-şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Samsun Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’nde iki saat tutulan 18 mağdura, kimi saldırganların şikayeti üzerine “protesto ve taşlı saldırı sonucu binaya zarar verilmesi akabinde bahse konu bina içerisinde bulunduğunuz sürece topluluğa taş atarak karşılık vermek” ile suçlandı. “Mala zarar verme ve kasten yaralama” ile itham edilen TKP İl Başkanı Cemil Gülyaz, ifadesinde, “Olaylar sırasında dışarıda toplanan, tanımadığımız şahıslar tarafından saldırıya uğradık. Şüpheli sıfatını kabul etmiyorum. Suç teşkil edecek eylemde bulunmadım” dedi. Halkevi Şube Başkanı Ferhat Kaya ile diğer ‘şüpheliler’ de ayrı beyanı tekrarladı. TKP’li Gülyaz ve Halkevi Başkanı Kaya, Samsun’da Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ı öven bir yerel gazeteciyi mahkum ettiren üç isimden ikisiydi.

Bu arada saldırıdan beş gün önce, ‘Türkçü ve Milliyetçi Cephe’ imzalı provakatif bildirilerin şehirde dağıtıldığı anlaşılmıştı. Samsun Halkevi’nin kapısının altına bırakıldığı belirtilen bildiride, ‘Türkçü ve Milliyetçi Cephe’nin adı grubun “Eğer bu toplantılara seyirci kalırsak, tepkimizi ortaya koymazsak Türkiye ’nin bölünmesine ortak olmuş sayılmaz mıyız?” diye sorularak, halk provoke ediliyor.