Samsun'un Çin'den kardeş şehri olacak

Samsun'un Çin'den kardeş şehri olacak
Samsun'un Çin'den kardeş şehri olacak
Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'u ziyaret eden Çin Halk Cumhuriyeti heyeti, Samsun ile ticaret yapmak istediklerini söyledi. Çin heyeti ayrıca, Samsun ile Çin'deki bir şehrin kardeş şehir olması için teklifte bulundu.

SAMSUN - Ticari, ekonomik, sosyal faaliyetleri artırmak ve kardeş şehir kazanmak için, Samsun Genç İş Adamları Derneği'nin davetlisi olarak kente gelen Çin heyeti, Vali Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret etti. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ekonomik ve Ticaret Müsteşarı Zhu Guangyao ziyarette yaptığı konuşmada, Samsun'a gelmekten büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Guangyao, "Samsun'a geldiğimde Karadeniz'in manzarası beni çok etkiledi. Bu manzaranın, bu doğa güzelliğinin iki ülke arasındaki turist potansiyelini geliştireceğini düşünüyorum. Ben iki ülke arasındaki ticaretin kalkınmasına katkıda bulunan bir hizmetkarım. Samsun beni bile ilk geldiğim zaman bu kadar etkiliyorsa, demekki burada bir potansiyel var. Bu arada bir kentimiz ile Samsun'a kardeş şehir yapmak amacındayız. Çünkü kardeş şehir çok önemli bir anlayış. Bu ziyaretimizi bir başlangıç olarak düşünüyoruz" diye konuştu.

VALİ AKSOY: TÜRKİYE İLE ÇİN İLİŞKİLERİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ZİYARET

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise, Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin daha iyi bir noktaya gelmesi bakımından bu tür ziyaretlerin oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, "Bu işbirliği içerisinde yapmış olduğunuz bu ziyaret ikili ilişkilerin gelişmesine önemli bir katkı sağlayacaktır. Ticari anlamda Türkiye ile Çin arasında ciddi bir seviye yükseldiği kanaatindeyiz. Bunun her geçen gün artarak devam ettiğini görüyoruz. Çin'de çok sayıda iş adamımızın ticari ilişkisinin olduğunu biliyoruz. Ticaret ateşemizin de buraya gelmiş olması ikili ilişkilerin canlanması adına çok önemli bir katkı sağlayacaktır" dedi.

Samsun'un, uluslararası ticarette bir merkez noktası olma yolunda çalışma yaptığını kaydeden Vali Aksoy, konuşmasına şöyle devam etti:

"Uluslararası standartta bir lojistik merkez kurmak için çalışmalarımız devam ediyor. Avrupa veya Kuzey ülkeleri ile yapılacak uluslararası ticarette de bir kavşak nokta olma özelliğini önümüzdeki yıllarda Samsun gerçekleştirecektir. Bu noktada iş adamlarımızın karşılıklı olarak odalarımızla, sivil toplum örgütü olan derneklerimiz ile işbirliği içerisinde bu görüşmeleri sağlamaları gerekmektedir. Biz de valilik olarak yapılacak olan her türlü çalışmalara destek olmaya hazırız. Umuyorumki bu ziyaret ilişkilerin gelişmesinde önemli bir katkı sağlar."(dha/İlker Aktaş)