'Sana bu küresel ısınma sorularını kim hazırladı?'

Dünyanın en büyük bilim insanlarından James Lovelock, hayatın kendisine en uygun iklimi yine kendisinin yarattığını söyleyen Tabiat Ana kuramının baş yaratıcılarından biri. Lovelock, geçen yıl, küresel ısınma konusunda uçurumun kenarından az öteye gidildiğini söyledi.
Haber: AVİ HALİGUA / Arşivi

Dünyanın en büyük bilim insanlarından James Lovelock, hayatın kendisine en uygun iklimi yine kendisinin yarattığını söyleyen Tabiat Ana kuramının baş yaratıcılarından biri. Lovelock, geçen yıl, küresel ısınma konusunda uçurumun kenarından az öteye gidildiğini söyledi. Ona göre, artık insanlar geri dönülmez bir noktayı aştılar gibi. Bu gidişle yeryüzünde en fazla 500 milyon insan kalacak.
NASA uzmanı James Hansen, küresel ısınmayı dünyada ilk telaffuz eden ve modelleyen grubun başı. Neyse ki Hansen, o kadar karamsar değil: 2006'daki konuşmasında, derhal radikal tedbirler alınmazsa, uçurumun eşiğini en fazla 10 yıl içinde aşmış olacağımızı söylüyor! Yani, atmosfere karbon akışını geri çeviremezsek, iklim kontrolden çıkacak. O zaman başka bir gezegenimiz olacak!
Dört gözle kış uykusuna yatmaları beklenen ayılar sonunda havanın yeterince soğuduğuna kanaat getirerek, ağır ağır göz kapaklarını kapamaya başladılar. Aslında şu sıralar uyku tutmayanlar çok fazla.
Mesela adalarda yaşayanlar... Okyanuslar, denizler her geçen gün daha da hızlı eriyen buzullar yüzünden yükselip adalarını eritiyor. Dağdakiler de dertli. Kayak tarihinde ilk kez ocakta hâlâ açılmamış kayak merkezlerinin yarattığı işsizlik bir yanda, yazın çekilecek susuzluğun stresi de uyku kaçırıyor. İklim değişikliğine dair üzerinde uluslararası uzlaşı olan yegâne belge olan Kyoto Anlaşması'nı imzalamamakta direnen Avusturalya'daysa kuraklık sonucu intihar eden çiftçilerin haberleri, yerlerini hükümetin batıdaki çiftlikleri terk etme çağrılarına bıraktı.
Avrupa Birliği ise iklim değişikliğine dair raporunda, önümüzdeki yüzyıl 'ekosistem hizmetlerinin' aksayacağını bildiriyor. 'Hizmetler' arasında, yemek, su ve petrolün de sayıldığını hatırlatalım.
Hükümetlerin dikkatini konunun üzerine yeterince çekemiyoruz. Türkiye'nin, 2012'de sona erecek olan Kyoto Protokolü'nü 2015'ten önce imzalamayacağını açıklayan Çevre Bakanı Osman Pepe, geçen yıl kendisine küresel ısınmaya karşı alınan önlemleri soran ilköğretim öğrencisi Tuğçe Nur Baray'a "Sana bu soruları kim hazırladı bakayım?" demişti. Politikaların hemen değişmeye başlamasını sağlayamazsak kutuplara yerleşen kuşlar, aşırı sıcaklar, seller, kuraklıklar ve üstüne çıkacak buz bulamayıp denizde boğulan kutup ayılarının daha sert hissedilecek bir sürecin başlangıcı olduğunu çok acı şekilde anlayacağız.