Sanal ortamda korsan avı

Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği'nce (MÜ-YAP), izinsiz MP3 (bilgisayar ortamında sıkıştırılmış müzik dosyası) hizmeti veren 71 internet sitesine tedbir koydurularak, bu sitelere erişim engellendi.

İSTANBUL - Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği'nce (MÜ-YAP), izinsiz MP3 (bilgisayar ortamında sıkıştırılmış müzik dosyası) hizmeti veren 71 internet sitesine tedbir koydurularak, bu sitelere erişim engellendi.
MÜ-YAP Genel Sekreteri Ahmet Asena, internet ortamı kullanılarak yapılan korsanlığın tırmandığını, bazı sitelerin izinsiz biçimde MP3 dosyaları bulundurduğunu ve bunların bilgisayara indirilme olanağının sağlandığını söyledi.
Beş kişilik ekip çalışıyor
Yılbaşında internet ortamında izinsiz MP3 satışı konusunda MÜ-YAP'ın hukuk biriminde beş kişilik özel bir ekip oluşturulduğunu belirten Asena, öncelikle adli mekanizmanın konunun önemini görmesine yönelik bir çalışma yapılıp sektörün uğradığı zararın anlatıldığını dile getirdi. Bu çalışmalar sırasında arama motorları, üye ihbarları, kullanıcılardan alınan bilgiler gibi yöntemlerle saptanan MP3 sitelerinin incelemeye alındığını, binlercesi arasında gerçekten MP3 indirilebilen sitelerin saptandığını kaydeden Asena, belirlenen siteler hakkında Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ne başvurularak tedbir kararı alındığını bildirdi.
Asena, bu kararın Türkiye'deki tüm servis sağlayıcılara ulaştırıldığını ifade ederek, buna göre izinsiz MP3 hizmeti veren 71 internet sitesine mahkeme tarafından tedbir konularak bu sitelere erişimin engellendiğini, yapılan görüşmeler sonucunda da 12 sitenin MP3'leri içeriğinden çıkardığını söyledi.
Asena, "Halen sürekli incelemeler yapılıyor ve gerekli hukuki başvurular ile siteler engelleniyor. Birçok site, hukuki tedbir aldığımızı duyarak MP3 dosyalarını kendiliğinden çıkarıyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7622527622520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.