'Sanal soygunu banka engellemeli'

Müşterileri bankalara gitmekten, kuyrukta beklemekten kurtaran internet bankacığılı bazen kötü sürprizler yapabiliyor. Müşterilerin şifrelerini ele geçiren sanal hırsızlar bir 'tık'la bütün paranızı hesabınızdan çalabiliyor.

ANTALYA - Müşterileri bankalara gitmekten, kuyrukta beklemekten kurtaran internet bankacığılı bazen kötü sürprizler yapabiliyor. Müşterilerin şifrelerini ele geçiren sanal hırsızlar bir 'tık'la bütün paranızı hesabınızdan çalabiliyor. Bankalar bu durumda şifrenize sahip çıkmanız gerektiğini savunup, zararınızın üzerine bir bardak soğuk su içmenizi öneriyor. Antalya 5. Hukuk Mahkemesi ise birkaç gün önce verdiği bir kararla soğuk suyu bankaların içmesi gerektiğine karar verdi!
Antalya'da benzin istasyonu sahibi Mehmet Ali Doğan'ın bir banka şubesinde açtığı ve fon alıp sattığı hesabındaki 100 bin YTL, 27 Nisan 2004'te İstanbul'da bir bankaya transfer edildi. Emrah Y. adındaki 'sanal soyguncu' Doğan'ın bankacılık şifresini, bilgisayarına virüs göndererek 'kırmıştı'. E.Y.'nin arkadaşı paranın 30 bin YTL'sini bankadan çekti. Bu sırada durumu fark eden Doğan hemen telefona sarıldı ve kalan 70 bin YTL'yi bloke ettirdi. Emrah Y. ile suç ortağı Namık T. geçen yıl dolandırıcılık suçundan dörder yıl hapis ve 440'ar YTL para cezasına çarptırıldı.
Mehmet Ali Doğan ise zararını karşılamak için uzun soluklu bir hukuk mücadelesine hazırlanıyordu.
Doğan'ın avukatı Cengizhan Gököz, 2004'te 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne tazminat davası açarak çalınan 30 bin YTL'nin bankanın sorumluluğunda olduğunu ileri sürdü. Gököz dilekçesinde söz konusu bankanın yaptığı reklamlarda internet bankacılığının son derece güvenli olduğunun vurgulandığına dikkat çekti.
Bankanın kendi sorumluluğu altında bulunan parayı güvenli olarak saklama yükümlülüğü bulunduğunu öne süren Gököz, bu nedenlerle söz konusu bankanın çalınan 30 bin YTL'yi ödemesini talep etti. Davalı bankanın avukatına göre ise asıl sorumlu bilgisayarında kişisel güvenlik programları bulunmayan dışarıdan müdahalelere savunmasız kalan Mehmet Ali Doğan'dı.
Mahkeme tarafları dinledi ve kararını verdi: "Olayda asıl sorumlu bankadır. 30 bin YTL'yi yasal faiziyle birlikte işadamı Mehmet Ali Doğan'a ödemelidir."
Davalı banka temyiz başvurusunda bulunduğu için son sözü Yargıtay söyleyecek. Ancak karar Gököz'ü oldukça memnun etti: "Para bankanın sorumluluğunda ve kendi hâkimiyet alanında çalınmıştır. Bu karar internet bankacılığı mağdurları için emsal olacaktır. Bankaların, hem güvenliği hem de hesaplarındaki paranın dışarıdan müdahalelere karşı korunmasını sağlaması kaçınılmazdır. İnternet bankacılığını müşterilerine özendiren bankaların bu sistemde doğacak olumsuzlukların sorumluluğunu üstlenmelidir."