Sanal suçun cezası ağır

Ankara ve İstanbul'da iki ayrı olayda internet yoluyla kredi kartı dolandırıcılığı yapanlara 'çete ve dolandırıcılık'tan dava açıldı.
Davaya konu ilk olayda Ankara Cumhuriyet Savcısı Yusuf Türk, sanıklar Onur Dural...

İSTANBUL / ANKARA - Ankara ve İstanbul'da iki ayrı olayda internet yoluyla kredi kartı dolandırıcılığı yapanlara 'çete ve dolandırıcılık'tan dava açıldı.
Davaya konu ilk olayda Ankara Cumhuriyet Savcısı Yusuf Türk, sanıklar Onur Dural, Orkun Bakar, Fatih Şahin ve Süleyman Ayık'ın internet aracılığıyla işlediği suçu TCK'nın 525. maddesinde düzenlenen 'bilişim suçu' kapsamında değerlendirdi. Savcı, tutuklu sanıklar hakkında 'suç için çete kurmak' ve 'vasıtalı dolandırıcılık' suçlarından 7.6 yıldan 18.6 yıla kadar hapis cezası istedi.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca açılan diğer davanın iddianamesinde de ikisi yabancı uyruklu yedi sanığın internet aracılığıyla kredi kartı dolandırıcılığı yaptığı belirtildi. İddianamede sanıklar Yavuz Yılmaz, Metin Arıkaya, Pınar Ener ve Kadir Veli Karaçetin'in 'çete kurmak ve dolandırıcılık'tan 10 ile 25 yıl, İran uyruklu Masoud Puresmail Niyazi ve Ata Hamedi Niari Niyazi 'nin ise çete üyeliğinden bir ile ikişer yıl arasında hapsi talep edildi.