Sanasaryan Han'ı yargıdan kaçırma!

Sanasaryan Han'ı yargıdan kaçırma!
Sanasaryan Han'ı yargıdan kaçırma!
Türkiye ile Ermeni Patrikliği arasında dava konusu olan Sanasaryan Han için ihale duyurusu yayınlandı

Radikal.com.tr - Haftalık Agos Gazetesi’nin bugün (5 Temmuz) çıkan sayısında genel yayın yönetmeni Rober Koptaş imzalı çarpıcı bir manşet yer alıyor. “Sanasaryan’da ihale tezgahı” başlıklı haber , Türkiye Ermenilerinin gasp edilen en önemli mülklerinden biri olan Sanasaryan Han’ın iade davası sürerken bir ihaleyle 20 yıllığına kiralanmak istendiğini ortaya çıkarıyor. Agos’un Koptaş imzalı haberi şöyle: “Sanasaryan Han, Ermeni Patrikliği’nin açtığı iade davası sürdüğü halede ihaleye çıkarıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihale duyurusu Resmi Gazete’de yayınlandı. 18 Temmuz’da yapılacak ihaleyle hanın kullanım hakkının 50 yıllığına Patrikhane’ye verileceği söylentisi de şimdilik ortadan kalkmış oldu. 11 milyon 660 bin lira onarım bedeli belirlenen bina, 20 yıllığına kiralanacak. İlk yıl için 120 bin lira kira bedeli biçilen Sansaryan Han’ın restorasyonu 18 ayda tamamlanacak. Patrikhane Emlak Komisyonu üyesi Şahin Gezer duruma tepki göstererek, “Bu vakfın mütevelli heyeti başkanı günün patriğidir. Vakıf yöneticisiz değildir ve bu vakıf fakir çocukların daha iyi eğitim alması için kuruldu” dedi. Mıgirdiç Sanasaryan’ın 1895’te yaptırdığı yönetim hakları Ermeni Patrikliği’ne bırakıldı. Patriklik kayıtlarında hanın 1909’a ait tapu kaydı bulunuyor. (Haberin detaylarına Agos gazetesinden ulaşabilirsiniz. ( http://www.agos.com.tr/e-gazete.php  )


  http://www.radikal.com.tr/114040311404034

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ermenilerin Mallari - verateyze

  binaya bakinca, ermenilerin yapilarininda temelden ne kadar saglam bir yapi oldugu görülmektedir. Saglam bas, saglam vücutta bulunur. bir arkadasin yazdigi gibi, Daha neler, neler gitti. Ne canlar gittiki, mal gitse ne yazar. Ermeniler yagmalarla zengin olmadilar. Alin terleri o topraklara tarih yazdi. Benim dedemin istanbuldaki mali onbinlewrce metrekerelik bir alandir. 1959 da, dedeme gelen mal bildirimini, köyün muttari dayilarima bildirmeyince, 20 gün icinde hazineye kaldi diye alamadik. Mahkemeye verilebilirdi ama, kimi kime sikayet edeceksin. birde kazareyin alablseydik, bundada zengin oldular diye düsman sahibi olacagiz diye dayilarim cekindikleri icin mahkemeye vermediler.Yer: Istanbul-Unkapani köprüsünün sag tarafindan basliyarak, denize kadar olan arazi. 1959 dan sonra oralara hemen hanlar, oteller yapildi. GECMIS OLA. SAGLIK OLSUN.Mal bulunur ama can bulunmaz. Yeterki simdi insanlar mutlu yasasin.

  Daha Nelerimiz Alınmış Bu Nedir Ki ! - BARİSİM

  (Bir Ermeni Olarak Belirtmek İstedim) Meydanlarda halen bir ermeni öldürebilmek modayken, ermeniliği küfür olarak algılayan gençler yetişirken , tarih kitaplarımızda ermeniye karşı düşmanlık yapacak nesiller yetişirken,gururumuz kalmamışken, geçmişimize mi geleceğimize mi yanalım anlayamamışken bu giden okul çok mu? Devletimizin başındaki Hakimimiz , Savcımız , Polisimiz bize öteki gözü ile bakarsa , siyasetçimiz,ilim insanlarımız bize öteki gözüyle bakarsa halkın her türlü cahil fiili gerçekleştirmesi gayet doğal.Serveti Ve Nüfusu sayılamayacak kadar çok olan ermeni halkı 3'ler 5'ler olarak tesbih boncuğu gibi sayılacak hale gelmişse,var olan varlıkları da aynı şekilde azalmışsa, zamanında yiyen yağmalayan nankör gaddar insanlara,devlet büyüklerine malımız yetmemişse son olarak 3-5 adet kalan binalarımıza kalmışsa bu ülke bunada el koysunlar bize hiç dokunmaz , çalışarak azmederek kazanmasını çok iyi bilen bir halkız biz allaha şükür.Ama unutmayın bu ülkenin %85 i müslümandır ve müslümanlıkta kul hakkı ne bu dünyada nede öbür dünyada cezasız kalmayacaktır der.Geçmişte malımızı yiyip canımızı alan insanların yanına kalmadı, kalmıyor.Şimdi alacaklara da kalır mı TANRI bilir.Her gün ötekileştirilerek kendini kıymetsiz bir yaratık gibi hisseden bir ermeni genç psikolojisi ile yazıldı bu kelimeler.Ve ben hakkım varsa helal etmiyorum gaddar olan gaddarca düşünen insanlara.

  Osmanlidan miras - easyrix

  "Sultanim yeniceriler huzursus savas istiyorlar sefer hazirliklari yapalim mi" Tabiiiii kafirin mallarini gasp edelim cocuklari koylerinden ailerinden koparalim devsirelim dunyadaki en guzel kadinlar bizim olsun vallahi de billahi de gidelim bundan guzel istek mi olur ......Bir tarih kitabi indan eslenerek!!!!!!!!!

  Yargı kararını beklemek mi dediniz?? - farika

  Bizde Hükümetin "yargı kararını bekleyeceğim" diye açıklama yapması yüzbinler gece-gündüz sokağa dökülüp ölü ve yaralı verince ancak mümkün olabiliyor. Böyle bir açıklama gelince de "büyük taviz koparmışız" gibi sevinmemiz bekleniyor. Şaşırmamak lazım.