'Sanat için soyunuyordum artık FEMEN için soyunacağım'

'Sanat için soyunuyordum artık FEMEN için soyunacağım'
'Sanat için soyunuyordum artık FEMEN için soyunacağım'
"FEMEN Turkey" Twitter hesabından Türk kadınlarına yapılan "üstsüz fotoğrafla destek" çağrısı yanıt bulmaya başladı.

Hürriyet'ten Cengiz Özbek'in haberine göre, FEMEN Türkiye 'nin çağrısına ilk yanıt geldi. Dünyaca ünlü kadın aktivistler grubu FEMEN'in dün açılan Türkiye şubesinin Twitter hesabından akşam saatlerinde, "Türk kadınları birleşin! Haklarınız için mücadele edin! Göğsünüzde politik mesajınızın yazılı olduğu üstsüz bir fotoğrafınızı bize gönderin!" diye bir mesaj paylaşıldı.

Femen'in çağrısına ilk yanıt Didem Dinç isimli Twitter kullanıcısından geldi. FEMEN üyesi gibi saçına çiçekten taç takıp üstsüz poz veren Didem, vücuduna "Savaşa hayır" yazarak çektirdiği fotoğrafı Twitter'da paylaştı. Dinç daha sonra ise, "Ben bir nü modelim ve yedi yıldır sanat için soyunuyorum. Yüzlerce sergide yer aldım. Şimdi Türkiye adına yeni bir oluşum için soyunmaktan gocunmuyorum!" yazdı.

Türkiye FEMEN açıldı!

Dinç'in eyleminin ardından "FEMEN Turkey" hesabından da "Didem'e katılın! Ülkenizdeki demokrasi için savaşın!" diye tweet atıldı.
FEMEN, Meclis'i birbirine kattı!


TEBRİK EDİP, 'DİKKAT ET' DEDİLER
Dinç, yaptığı açıklamada ise FEMEN’le daha önceden bir bağlantısı olmadığını ancak Paris merkezli gruptan üyelik teklifi gelmesi halinde kabul edebileceğini belirterek, gerçekleştirdiği eylemin tamamen spontane geliştiğini söyledi.

“Çektirdiğim fotoğrafı FEMEN’e gönderdikten sonra yayınlanması için izin verip vermediğimi sordular ve cesaretimi tebrik ettiler. Hemen akabinde ‘Birçok olumsuzlukla karşılaşabilirsiniz hazırlıklı olun ama biz sonuna kadar arkanızdayız’ diye de belirttiler” diyen Dinç, “Yaptıkları eylemlere daha önceden de hep katılmak istemiştim fakat bir türlü olmamıştı. Şimdi bu oluşum Türkiye’ye geldi ve ben büyük bir gururla katıldım” ifadesini kullandı.
Eylem için Kadıköy Kadife Sokak’ta fotoğraf çektirdiği sırada yoldan geçen insanların kendisini alkış ve tezahüratlarla cesaretlendirdiğini belirten Dinç, şu ana kadar sosyal medya dışında tepki görmediğini söyledi.

Dinç'in eyleminin ardından "FEMEN Turkey" hesabından da "Didem'e katılın! Ülkenizdeki demokrasi için savaşın!" diye tweet atıldı.

Femen'siz etkinlik olur mu? Olmaz!

'Ukrayna Genelev Değildir' filminde Femen şov!


  http://www.radikal.com.tr/115748511574853

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kutsiyet nedir? - agentfungi

  her şey kutsaldir ya da her şey degersizdir. Bakan goze gore sekillenen, dunyayİ alglayan beyne gore anlamlandirilan kavramlardan biridir "kutsal". kutsiyeti bilemiyorum....... Kadin bedeni diGer hiç bir şeyden daha az ya da daha çok kutsal degildir. Bu eylem özellikle akp Turkiye'sinde en anlamli eylemlerden biridir. Kadinlarin kutsallik gibi bir derdi yoktur hiç olmamiştir. Zaten bir yanda şeytanlik öbur yanda kutsallik atfeden yoz toplumsalin eseridir bu tanimlar.Erkek, kendinin ya da kendinde olmayan bir şeyin yani "kadinligin" tarifini yapamaz. Bunlari ne zaman geçecegiz merak ediyorum. Gençligim akp ve onun "sİradan-ezik" insanlar ordusu tarafindan çeşitlendirilen berbat ideolojilere şaşirarak geçiyor geçti bile. Ben neden boyle bir ulkede bu kafayla dogdum o da benim lanetim. Kadinlar "olmak" isterler. Tipki dunyadaki öteki şeyler gibi, sadece olmak. Ve tm insanligin bulmasi gereken yanittir bu. İnsan nasil "ol"ur? Bu soruyu soramayacak kadar gercegin etrafinda kalmis kafasi bulandirilmis insanlar tabi ki başka şeylerle ilgileneceklerdir. Yoksa 2 dakika açmasin kimse çenesini konuşmasin kimsenin "meme"si hakkinda......ama biliyorum ki bu kadar bastirilmiş, mahvedilmiş bir cinsel kimlik toplu mezarligi olan bu ulkede "meme" önemli birşeydir tabi...yazik bana ve benim gibi azicik aydinlanayim başka bir şey istemem diye dşnen gerçegin etrafindan alik alik bakmayi tam ortasindan dalanlara...

  @mohiqan - keryil

  yanlis anlamayin sizi hedef almiyorum, ama soyledikleriniz cok tipik oldugu icin yanit vermeye cok musait. kadinlarin bedeninin kutsal olup olmadigi, bu kutsalligin teshirle bozulup bozulmayacagi hususu birakin da kadinlarin kendi kararlari olsun. bu "kutsiyet" dediginiz sey problemin bir parcasi zaten. eger mesele "teshir kutsiyeti golgeler" olsa insanlar eslerine de bakmamalilar. ama evliligi de isin icine sokarsaniz renk degisiyor. kadin bedeininin kutsalligi, "kadin bedeni, mustakbel esi icin kutsaldir"a donusuyor. daha ortada dahi olmayan, hipotetik bir erkegin kiskancligi (kutsalligi da "el degmemislik" olarak okumak zor degil burada) uzerinden kadina ne yapmamasi gerektigini soyluyoruz yani. haliyle aslinda bu "kutsiyet"in "kadin bedeni"yle tek ilgisi, kadin bedeninin bu kutsalligin nesnesi olmasi. ama kadin, bu kutsalligin bir oznesi degil. haliyle de "kutsal" bedeni kendine degil birtakim teorik adamlara ait. kadin kutsal degil, bedeni kutsal.

  çok tuhaf - mohiqan

  aslında protest amaçlı yapılan bu davranış, her ne kadar başkaldırı niyetinde olsa da; kutsiyeti olan kadın bedeninin böyle ayan beyan teşhir edilmesi o vucudun kutsiyetini gölgeliyor. kadın bedeni teşhir edilmiyecek kadar kutsaldır,,,