Sanat Meclisi: Defne Halman yalnız değildir

Sanat Meclisi: Defne Halman yalnız değildir
Sanat Meclisi: Defne Halman yalnız değildir
Sanat Meclisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Siz kimin bağından kimi kovuyorsunuz" diyerek tepki gösterdiği Defne Halman'na açıklamayla destek verdi. Sanat Meclisi'nden yapılan açıklamada 'Defne Halman yalnız değildir' denildi.

RADİKAL-Sadri Alışık Ödül Töreni'nde 'yılın en iyi kadın sanatçısı' ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen Defne Halman, Rumelihisarı'ndaki mescidin yapılmaması için sanatçıların harekete geçmesi çağrısında bulunmuştu. Defne Halman konuşmasında "Rumelihisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim. Hep beraber sesimiz çok yüksek çıkıyor. Beraber direnelim" demişti.

Bu açıklamanın ardından ATO Congresium'da düzenlenen TİKA toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , ''Bir ödül töreninde sanatçı olduğu iddia edilen birileri "Biz buraya mescit yaptırmayız" diyor. Siz kimin bağından kimi kovuyorsunuz. Orası zaten ibadet mekanı'' demişti.

Sanat Meclisi, Defne Halman'na açıklama yaparak destek verdi. 'Defne Halman yalnız değildir' başlıktı açıklamada şunlar dile getirildi: 

“Her gün yeni bir sindirme, baskı ve susturma saldırısına tanık oluyoruz. 

Sanatçılar üzerinde yoğunlaşan bu saldırıları, bir sindirme operasyonu olarak değerlendiriyoruz!
Bir videoda oynadıkları gerekçesiyle yapılan suç duyurusu nedeniyle çeşitli sanatçılar hala savcılıkta ifade veriyor, işten atılıyor, itibarsızlaştırılıyor.
Şimdi de Sadri Alışık Ödül Töreninde söylediği sözler nedeniyle Tiyatrocu Defne Halman’a karşı yürütülen kampanya başlatıldı. Niçin?
Çünkü “Birlikte ne kadar güçlüyüz. Ne kadar güzeliz. Bu gücümüzü sansüre karşı koymak için kullanalım. AKM’yi çürümeye bırakanlara dur demek için kullanalım. Rumeli Hisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim. Hep beraber sesimiz çok yüksek çıkıyor. Beraber direnelim…” dediği için!
Bu sözler, bir gerçeğin ifadesidir!
Yandaş basından başlayıp devletin en yüksek kademesine kadar uzanan isimleri bu kadar kızdıran şey nedir? Bir sanatçı, söylediği ve doğru söylediği bu sözler nedeniyle neden hedef gösterilir?
Söylenen her sözün, atılan her adımın muhatabı Recep Tayyip Erdoğan mıdır?
Basit bir park, yeşil alan, tarihi bina veya sosyal hayata dair en sıradan bir sorun hakkında fikir beyan eden herkes neden Recep Tayyip Erdoğan tarafından “siz kimin bağından kimi kovuyorsunuz” diye azarlanır, “şer örgütü” elemanı olarak etiketlenir?
Yandaş basın neden haber yapmak yerine bir kampanyanın tetikçiliğini yapar?
Nasıl bir dönemdir bu dönem?
Nefes almanın bile izne tabi olduğu bir hayat istemiyoruz. İktidarın hoşlanmadığı her eleştiriyi ondan önce göğüsleme telaşındaki gayrı resmilere ve her yaprak kıpırtısını “Gezi olayları sırasındaki gizli işbirliğinin aleniyete dökülmesi” olarak algılayıp bunu açıklamayı kendine dert edinen resmilere karşı, sanatçı dostumuz Defne Halman’ın yanındayız… Ve sonuna kadar beraberiz.
Sanata ve duyarlı sanatçıya karşı yürütülen susturma operasyonlarına son!”


  http://www.radikal.com.tr/135435913543593

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cami üzeri konser sahnesi ve ortaya karışık hisar - prevultion

  Şu Kemalistleri nasıl eğiteceğiz bilmiyorum. II.Mehmet 1451-1452'de Boğazkesen'i yaptırdığında hisarın içine birde cami yaptırır ve vakfeder. (vakfetmenin ne demek olduğunu İnalcık'tan okuyunuz bir zahmet) 450 küsür sene cami olarak kullanılan mekan, önce minarenin yanmasından ve sonra bakımsızlıktan dolayı 1956'da tiyatro sahnesine, tiyatroya ilgi olmayınca da sonradan konser sahnesine dönüştürülür. Hisardaki tarihi camiyi re-construct edip kültür turizmine kazandırsak fena olmaz mıydı? "Ama sanat, ama konser" dediğinizi duyar gibiyim. E Harbiye açıkhava var, Bostancı Gösteri Merkezi var, daha geçende Bregovic'imizi kucakladığımız Volkswagen arena var, Lütfi Kırdar var, var oğlu var yani...Dünyanın hangi medeni ülkesinde 450 yıllık bir tarihi eser üzerine konser sahnesi inşa edilebilir? Bir tarafta yüzlerce yıllık bir tarih diğer tarafta 1989'dan beri yapılan geleneksel!!! konserler. Sonra Kemalistlere medeniyet tasavvurunuz köksüz deyince küfür ediyorlar birader :) Kemalistler bu kadar cahil olduğu sürece Tayyip bunları daha çok tokatlar.

  sanatçılar bu miletin öz evlatlarıdır - user1077937

  ülkemizi çağdaş seviyelere çıarmak için alın alın teriyle iş yaparlar, parasız kalırlar ama dilenmezler. lütfen onlarda artık ülkemize sahip çıksınlar

  SIZIN HAYAL ETTIGINIZ REJIMDE OLABILIR AMMA.. - Kara Ismail

  R.T. Erdogan,''Bir ödül töreninde sanatçı olduğu iddia edilen birileri "Biz buraya mescit yaptırmayız diyor"diyor diyerek, kiyameti kopariyor.. "Siz kimin bağından kimi kovuyorsunuz" diyerek de, oralarin kendi babasinin bagiymis gibi davraniyor... Cumhurbaskani ya, cumhurunun basi ya, her seyi yapma, herkese hakaret etme hakkini kendinde goruyor kendince.. Kusura bakmayin sn. Cumhurbaskanim, Cumhurbaskani da olsaniz yasalar size hic kimseye hakaret hakkini vermiyor.. Sizin hayal ettiginiz bir rejimde bu yapmak istedikleriniz olabilir... Ama demokrasiyle yonetilme iddiasi olan bir ulkede bu olamaz, olmamali!.. Dogrusu elestiriyi hakaret sanan otoriter bir baba gibisiniz.. Sonra mescit meselesine gelince.. Orada olanlar boyle bir talepte bulunmuyor, ihtiyac duymuyor, siz kalkmis oraya mescit yapiyorsunuz.. Orasi bir koy degil, bir mahalle degil.. Kaldi ki olsa bile demokrat bir Basbakan, Cumhurbaskani, kaymakam, vali, muhtar her neyse; oradakilere sormaz mi?.. Boyle bir ihtiyaciniz var mi demez mi? Ya da mescit istermisiniz demez mi?