Sanatçı çiftin son kararı

60 yılda 80 filmde rol alan, besteci, yazar 82 yaşındaki Kenan Akansu ile eşi 72 yaşındaki Fevziye Akansu, 1.5 yıl öncesine dek İstanbul'un Kadıköy ilçesinde yaşıyordu.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

AYDIN - 60 yılda 80 filmde rol alan, besteci, yazar 82 yaşındaki Kenan Akansu ile eşi 72 yaşındaki Fevziye Akansu, 1.5 yıl öncesine dek İstanbul'un Kadıköy ilçesinde yaşıyordu. Vakıflar Başmüdürlüğü'nden emekli Akansu, 37 yaşındaki evlatlık oğulları Turan Ata Akansu'nun isteği üzerine, Didim'de kiraladıkları eve taşındı. İddiaya göre Turan Ata Akansu, anne ve babasının Kadıköy'deki dairesini altı ay önce 300 bin YTL'ye sattı, parayı, yaşlı çiftin banka kartlarını ve sağlık karnelerini de alarak kayıplara karıştı.
Kira ödeyemeyen, elektrik ve suları da beş ay önce kesilen çiftten 10 gün hiç ses soluk çıkmayınca komşuları jandarmaya başvurdu. Jandarma ise yaşlı çifti perişan halde buldu. Bir deri, bir kemik kalan köpekleri Dido'nun ise arka ayaklarını yemeye başladığı görüldü.
Sağlık ocağına kaldırılan yaşlı çifte ilaç ve gıda yardımı yapıldı, emekli maaşlarının oğulları tarafından çekilmemesi için yasal işlem başlatıldı. Kenan Akansu, "Sekiz aylıkken alıp büyüttüğümüz oğlumuz bizi ölüme terk etti. Kapılarımızı kapatıp ölmeyi tercih ettik. Dido'yu bahçeye çıkardık ancak hep döndü. Jandarmaya ve kaymakama teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Fenerbahçe Kulübü'nün eski yönetim kurulu üyelerindendi ve son olarak Ülker, Lassa ve Milli Piyango'nun reklam filmlerinde rol almıştı.