Sanatçı ve yazarlar HDP için oy istedi

Sanatçı ve yazarlar HDP için oy istedi
Sanatçı ve yazarlar HDP için oy istedi
Antalya'da yaşayan bir grup edebiyatçı, eğitimci, heykeltıraş, hukukçu ve ressamın oluşturduğu Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Dayanışma Girişimi üyeleri, Antalyalılara 7 Haziran seçimlerinde HDP'ye oy verme çağırısı yaptı. 

RADİKAL - Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Gazeteci Evi'nde ' AKP 'yi Geriletmek, Barajı Yıkmak İçin HDP'ye +1 Oy Ver' çağrısıyla yapılan basın açıklamasını, şair Şükrü Erbaş okudu. Yüzde 10 seçim barajının dünyada örneği olmadığına dikkat çeken ve 7 Haziran'da yapılacak seçimlerin sıradan bir seçim olmadığını belirten Şükrü Erbaş, "Bu kez ciddi biçimde Türkiye 'nin geleceği oylanıyor. Bu kez her seferkinden daha sorumluyuz" dedi. 

Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın 2015 seçimleri sonrasında kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter sistem yerine 'fiili başkanlık sistemi'nin yasal dayanaklarını sağlayacak bir parlamento çoğunluğu elde etmeyi hedeflediğini kaydeden Şükrü Erbaş, HDP'ye oy verme gerekçelerini şöyle sıraladı:

"Bize göre, AKP'yi geriletebilmek, Erdoğan'ın başkanlık hesaplarını bozmak, Türkiye'de ve Ortadoğu'da barışın önünü açmak için HDP seçim barajını geçmelidir. 2015 seçimlerinde AKP'nin Meclis'teki gücünü azaltmak, seçim barajını yıkmak için 'HDP ile dayanışma zamanıdır!' diyoruz."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın toplumun çok farklı kesimlerinin vicdanının sesi olarak siyaset yaptığını belirten Şükrü Erbaş, Yozgat şivesiyle MHP üyesi bir hemşehrisinin Demirtaş için HDP'ye oy vereceğine dair beyanını aktardı.
Basın açıklamasına katılan ressam Burhan Kum da yaşamını resim yaparak kazandığını belirterek, "AKP'nin güçlü bir şekilde iktidara gelmesi halinde özgür sanat üretimime devam edemeyeceğim endişesi yaşıyorum" dedi. Burhan Kum, 'Barajı Yıkmak İçin +1 Kampanyası'na katılmak isteyen Antalyalıları www.direnisvedayanisma.org adresinden iletişim kurmaya davet etti.
DHA


  http://www.radikal.com.tr/135034213503421

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Average Joe - Ayse Sule

  Yani bir kez daha momentum'a hak verdim. Bu sozumona entel sanatci solcu tayfanin varolus gerekcesi ve soylemi birinin ak dedigine kara demekten ibaret. Kendilerine ait bir "ne olmali" "nasil olunmali" soylemi asla yok. Ustelik, ortalama vatan evladina da bulastiriyorlar bu illeti. Zira bunlari duyup gorduklerinde onlar da inadina inadina AKP'ye oy vermeye devam ediyorlar. Adini sanini simdi duydugum biri kalkmis "istedigim gibi resim yapamamaktan korkuyorum, iste o yuzden HDP" diyor yahu?! Hayir yani, AKP oncesinde yapabilmis ve basi goge ermis de, bizim mi haberimiz yok?