Sanatçılar anlatacak

Sanatçılar anlatacak
Sanatçılar anlatacak

Yılmaz Erdoğan (Sanatçı

Âkil İnsanlar Komisyonu'nda sinema ve sanat dünyasının şöhretli isimleri de yer alacak. Hükümetin listesinde Kadir İnanır, Türkân Şoray, Hülya Avşar, Hülya Koçyiğit, Yılmaz Erdoğan, Lale Mansur yer alıyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

‘Âkil İnsanlar Komisyonu’nda yer alacak isimler netleşmeye başladı. Hükümet kanadı her ne kadar ‘şöhretler karması’ olmayacak dese de listede renkli isimler bulunuyor. Komisyonun en dikkat çekici isimleri sinema ve sanat dünyasının şöhretleri olacak. ‘Âkil İnsanlar Komisyon’ listesinde ünlü sanatçılar Kadir İnanır, Türkân Şoray, Hülya Koçyiğit, Hülya Avşar, Yılmaz Erdoğan ve Lale Mansur da bulunuyor. Sezen Aksu’nun kendisine iletilen öneriyi ‘magazinleşme’ kaygısıyla geri çevirdiği öğrenildi.

Âkil İnsanlar Komisyonu, 7 coğrafi bölgede, 7’şer kişiden oluşacak. 49 kişilik liste büyük oranda belirlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına telefonla aranarak teklif götürülen isimlerden çoğunun öneriyi kabul ettiği öğrenildi. Liste oluşumunda ‘temsil kabiliyeti ve toplumsal karşılık’ ilkeleri gözetildi. Toplumun farklı eğilimlerini yansıtan isimler olmasına özen gösterildi. Listede değişik meslek grupları kadar yaşam tarzları farklı isimlere de yer verildi. Türk, Kürt, Arap kökenlilerin yanı sıra başörtülü kadınlar ve gayrimüslüm isimler de listede. Radikal’e ulaşan bilgilere göre ‘Âkil İnsanlar Komisyonu’na girmesine kesin gözüyle bakılan diğer isimler şunlar: KONDA Başkanı Tarhan Erdem, Akademisyen Hüseyin Yayman, Gazeteci Avni Özgürel, Gazeteci Ali Bayramoğlu, Yazar Sibel Eraslan, Gazeteci Hilal Kaplan, Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Mithat Sancar, Gazeteci Etyen Mahçupyan, SETA Direktörü Yılmaz Ensarioğlu, Yazar Oya Baydar, Prof. Deniz Ülke Arıboğan, Gazeteci Oral Çalışlar, Yazar Murat Belge, Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Prof. Doğu Ergil, Gazeteci Ahmet Taşgetiren, Prof. Erol Göka, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ.

Kamuoyuna anlatacaklar

Başbakan Erdoğan , ‘Âkil İnsanlar Komisyonu’nda yer alan isimlerle yarın akşam bir araya gelecek. Komisyonun sekreteryasını Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı organize edecek. Komisyon üyelerinin masrafları bu kurum tarafından ödenecek. ‘Âkil İnsanlar’ sürecin kamuoyuna anlatılmasında rol alacak.


  http://www.radikal.com.tr/1127870112787038

  YORUMLAR
  (38 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bozacının şahidi şıracı ! - remurisat

  Bu liste bir utanç listesidir ! Bu liste kardeşliğe ve barışa değil, AKP'ye hizmet için hazırlanmıştır ! Bu listede isimleri yazanlar da bilerek veya bilerek AKP'ye hizmet edeceklerdir !

  HERSEYE KARSIN IYI - Kara Ismail

  Eger, bu isimler dogruysa, cok dogru bir secim olmamis diye dusunuyorum.. Sanatcilarin olmasi cok normal.. Cunku Turkiye kamuoyunda onlarin genis taraftarlari var!.. Konunun icerigi ve ciddiyetinden cok magazinsel yani belki on planda ama bence gerekli!.. Sanatcilar toplumun bir kesiminin duygularina, vicdanlarina seslenecektir.. Aklimizda olan insanlar yok!.. Yasar Kemal, Ismail Beikci,Cevad Ones gibi..Akil insanlarin bilge, problem cozucu nitelikleri olmali!.. Ama tum bu begenmedigim veya eksik buldugum isimlere karsin; herkesin, yuregi insan sevgisiyle atan herkesin katki sunmasi gerekir!. Yeterli gormuyorum ama surecin basarisini diliyorum.. Akil adamlar listesinin toplumun degisik siyasi,etnik ve inanc gruplarindan secilmesini dogru buluyorum..

  maşallah - BerdanRonin

  valla bu listeden umut bekleyenlere gülerim.Alevilerin temsilcisi olarak İ.Doğanı yutturamazlar. Devlet tarafından yıllarca kullanılmış biri. Kaldı ki sermaye temsilcileri ne yapacak bu listede. Geri kalanların çoğu iktidar patetli..

  Kişiler üzerinden tartışma - EsrefBey

  İsimler üzerinden yapılan tartışmalara bahane olarak bakıyorum; sonuçta 50 kişilik bir liste belirlenecekti,listede kim olursa olsun isimler herkesi tam olarak tespit etmeyecekti.Sonuçta ortaya çıkan liste toplum profilini yansıtıyor.Kimsenin kendini listedekilerden daha üstün görmeye,küçük göstermeye hakkı yok.Hakemlik yapacak birilerinin bile belirlenmiş olması bir sorunu çözme kararlılığını gösterir.Bence eleştirilen bu çözme kararlılığı,çözüm ihtimali.

  Ülkenin Medar ı İftiharları.... - nazaret

  Bu Listenin hemen hemen tamamı Ermenilerden özür dilersek onlarda bir komite kurmuş onlar da özür dileyecek yalanına gelen , Somalide emine erdoğan ile birlikte gözyaşı dökenler değil mi ? Yaptıkları sadece değişen Türkiye palavrasının reklamını yaparken tarihin en berbat ekonomik çöküşüne doğru gittiğimizin üzerini örtülmesine yardımcı olmak.

  Kabak tadı verdi - bedran79

  Keşke hayatlarının büyük kısmını bu sorunun çözülmesi için harcamış,Arto,Ajdar vb. akil insanlar da olsaydı.Akpnin ne kadar samimi olduğunu bunlar ziyadesiyle gösteriyor.Tamamen Bremen mızıkacıları korosu gibi.Hayatında Kürdistan coğrafyasına adım atmamış,kürt sorunuyla ilgili ağzından tek kelime çıkmamış,hiç bir platforumda bulunmamış...kişiler mi akil.

  GEL DE KIZMA ARKADAŞ.. - Jan21

  Sanatçı olarak Kadir İNANIR yeter bence (Yılmaz ERDOĞAN gibi akp ile özdeşleşenler olmaz) diğerlerini kimse ciddiye almaz. Akil İnsanlar akademisyenlerden ve aydınlarımızdan seçilmeli (Yaşar KEMAL gibi) yoksa gerisi hikaye olur.