Sanatçılar 'gözaltı'na hazır...

Sanatçılar 'gözaltı'na hazır...
Sanatçılar 'gözaltı'na hazır...

Gezen, Ceyhun, Çığ, Akan gibi isimler son Ergenekon operasyonuna tepki için The Marmara Oteli?nde bir araya geldi. Çığ, olanlara çok üzüldüğünü ve ?devlet terörü? olarak baktığını söyledi. FOTOĞRAF: HALUK ATALAY

Ergenekon'u 'Tutuklanma hazırlığımız var' diye değerlendiren Müjdat Gezen'e göre hukuka yeni kavram geldi: Aksi ispatlanana dek herkes suçlu! Tarık Akan 'Bu yüklerin altından nasıl kalkacağız?' derken, Fikret Otyam öz konuştu: Hayırlara vesile olacak

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında yaşanan 12. dalga operasyon sanatçı ve aydınlar tarafından da protesto edildi. Tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen, “Hukuka yeni bir kavram geldi; aksi ispatlanana kadar herkes suçludur” derken, sinema sanatçısı Tarık Akan ise “1980‘den bu yana omuzlarımıza yüklenen yüklerin altından nasıl kalkacağız?” diye sordu.

İzleyici ‘Sizi de alırlar’ diyor

İstanbul’da sanatçılar ve aydınlar tepkilerini dile getirmek için The Marmara Oteli’nde buluştu. Yazar Demirtaş Ceyhun, operasyon için “Ergenekon tertibi Türk milletini milli devletinden yoksun bırakmak için bir tertiptir” yorumu yaptı. Tiyatrocu Müjdat Gezen, “Tutuklanma hazırlığımız var. Hukuka yeni bir kavram geldi; aksi ispatlanana kadar herkes suçludur. Bu savcıları hâkimleri kimlere şikâyet edeceğimiz konusunda şüphelerim var. Tuz kokarsa ne yapacağız şüphelerim var” dedi. Atatürk’le ilgili oynadığı bir oyunda bir seyircinin oyun sırasında “Ergenekon’dan sizi de içeri alırlar” dediğini hatırlatan Gezen, buna cevap olarak da esprili bir dille “Sıkıysa alsınlar” dedi.
Sanatçılar adına konuşan bir isim de Esin Afşar’dı. Afşar, “Sapla saman karıştırılmaya başlandı. Son olay bardağı taşıran son damla oldu” diye konuştu.

‘İktidara karşı olma yasağı’

Böbrek hastası olmasına rağmen Antalya’dan İstanbul’a toplantı için gelen sanatçı Fikret Otyam ise yaşananları tek bir cümleyle özetleyeceğini söyleyerek, “Hayırlara vesile olacak efendim” dedi. Ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, yaşananlara çok üzüldüğünü  ve bunlara bir devlet terörü olarak baktığını ifade etti. Sinema sanatçısı Tarık Akan ise “1980’den bu yana omuzlarımıza yüklenen yüklerin altından nasıl kalkacağız” diye sordu.
Ressam Bedri Baykam “Parti kurma, toplantı yapma, buluşma yasağı var mı? Bu iktidara karşı olma yasağı var mı? Varsa bu yasağı da çıkarsınlar” diyerek tepkisini dile getirdi. (dha)