Sanatçılar Taksim'de özgür sanat için yürüdü

Sanatçılar Taksim'de özgür sanat için yürüdü
Sanatçılar Taksim'de özgür sanat için yürüdü
Sanatçılar, Devlet Tiyatroları ve Opera-Bale'nin kapatılmasını öngören yasa taslağını Taksim'de protesto etti. Polis, bu kez gaz sıkmadı!
Haber: EBRU KENTOĞLU / Arşivi

Son dönemde gösterilere kapatılmasına karşın pek çok ‘biber gazlı’ eyleme sahne olan Taksim, dün Devlet Tiyatroları ile Opera ve Balesi’nin kapatılmasını öngören yasa taslağını protesto etmek isteyen sanatçılara açıldı. Üstelik ‘biber gazı’ da atılmadı.
Kültür-Sanat Sen’in çağrısıyla toplanan sanatçılar, aslında Taksim’de buluşup Galatasaray Meydanı’na kadar yürüyecekti. Ancak polis Galatasaray’a değil, AKM’ye yürünmesine izin verdi. Eyleme Devlet Tiyatrosu, Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarının yanı sıra konservatuvar öğrencileri ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de destek verdi. Genco Erkal, Nedim Saban, Levent Üzümcü, Metin Uca, Işık Yenersu, Zafer Algöz, Serdar Orçin, Aliye Uzunatağan, Necmi Yapıcı gibi isimlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kadar sanatçı, saat 13.00’te Taksim Meydanı’nda toplandı. ‘Devren Kiralık Sahne Emekçisi: Müracaat İl Kültür Müdürlüğü’ yazılı tişörtler giyen sanatçılar, “Sanatın patronu sanatçıdır”, “Sanat kurullarla yok edilemez” gibi sloganlar eşliğinde AKM binasına doğru yürüdü.
AKM’nin önünde açıklama yapan Kültür-Sanat Sen Başkanı Yavuz Demirkaya, “Kültür sanatı ticarileştirmek amaçlı yapılan bu tutuma karşıyız. Sanatçılara ne unvan verilecek bilmiyoruz ama sanatseverlere ne deneceği belli: Müşteri” dedi. Demirkaya’nın açıklaması sırasında ‘Özgür, özerk, bağımsız sanat’ vurgularının yapıldığı sloganlar atıldı. Reyhanlı’da ölenler için saygı duruşunun ardından tiyatrocu Tolga Evren ve opera temsilcileri yasayı protesto eden açıklamalar yaptı. 

Haftaya Aspendos’a
Demirkaya’nın tüm sanatçıları haftaya Aspendos’ta yapılacak protestoya davet etmesinin ardından eylem olaysız sona erdi.
Metin Uca, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Bu taslak, Türkiye ’de sanatın yaygınlaşmasının önünde bir ölüm fermanıdır” dedi. Sanatseverlere çağrı yapan Levent Üzümcü ise “Yok edilmek istenen sizin kültür ve sanat hayatınız. Lütfen sahip çıkın” diye konuştu.