Sanatçılar ve Taksim Dayanışma toplantıyı değerlendirdi

Sanatçılar ve Taksim Dayanışma toplantıyı değerlendirdi
Sanatçılar ve Taksim Dayanışma toplantıyı değerlendirdi
Sanatçılar ve Taksim Dayanışma Başbakan Erdoğan'la yaptıkları görüşme sonrası yaptıkları açıklamada hükümetin yargı kararına saygılı olacağı garantisi verdiğini, şiddet uygulayan polislerin cezalandırılacağını belirttiğini açıkladı

Radikal.com.tr - Başbakan Tayyip Erdoğan , Taksim Dayanışması’nın sözcüleri, sanatçılar ve aydınlardan oluşan grupla gece geç saatlerde bir araya geldi. Başbakanlık Konutu'ndaki görüşme 3.5 saat sürdü.Görüşme sonrası sanatçılar adına oyuncu Halit Ergenç açıklamada bulundu.

Hükümet Gezi Parkı için yargıyı bekleyecekErgenç şunları söyledi: İyi akşamlar bu geç saate kadar beklediniz, teşekkürler hepinize. Bu süreç içerisinde sanatçılar olarak neler yaşadığımızı,süreci nasıl gördüğümüzü kaygılarımızı çözüm önerilerimizi dile getirdik. Sayın Başbakanımız bizi dikkatle dinledi. Öncelikle yargı sürecine saygılı olduklarını bize söylediler ve tekrarladılar. Yargı kararına uyacaklarını da söylediler. Bunun sonrasında artık parktakilerin evlerine gidip rahatça uyumalarını söylediler.Bu şiddet gösteriyle ilgili kendi sıkıntılarımızı dile getirdik. Tabi onlar da sıkıntılarını dile getirdiler. Ellerimizde olan delilleri taraf farketmezsizin kendilerine ulaştırmamızı istediler. Nihayetinde aldığımız sonuç budur. Şiddet uygulayanların yasal olarak cezalandıracaklarını da dile getirdiler."

TAKSİM DAYANIŞMA: SÖZLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZTaksim Dayanışma adına açıklamayı Tayfun Kahraman yaptı. Kahraman özetle şunları söyledi: "Öncelikle sayın başbakana ve heyette yer alan ilgili bakanlara bizleri davet ettikleri için teşekkür ederiz. 17 gündür gezi parkıyla başlayan çevre hakkı ve demokraski hakkı ülkemizde derin bir iz bıraktı.Değerlendirlerimizi Başbakan'a ilettik. Sayın Başbakan halk oylamasına gideceklerini söyledi. Vatandaşlarımızın yani halkın kararına uyacaklarını söylediler. Güvenlik kuvvetlerinin ölçüsüz ve kuralsız şiddetlerinin de araştırılacağını tarafımıza bildirildi. Biz bugün burada halen de süren bu sürecin ve sayın Başbakan'ın söylediği sözlerinin takipçisi olacağız.

 


KONU GEZİ'DE DEĞERLENDİRİLECEK, ŞENLİK DEĞİL AĞIT VAR


Buradan çıkıp Gezi Parkı'na gidiyoruz. Konu tamamen parka, yaşam alanına saygı olarak başladı. Oradaki duyarlı insanlar bu süreci değerlendireceklerdir. Kendilerine olumlu yaklaşımı onlar da aynı seviyede değerlendireceklerdir. Ve kendi kararlarını vereceklerdir.
Yarın bir etkinlik yapacağız. Bu süreçte maalesef 4 ölüm gerçekleşti. Bu acıyı halen içimizde yaşıyoruz.Yarınki etkinlik bir şenlik değil ağıt, üzüntü, onları anma şeklinde olacaktır.Herkesi bekliyoruz.."


  http://www.radikal.com.tr/1137533113753321

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne sanatçısı - malasa22

  Bırakın artık, kendimizi kandırmayalım. Türkiyede gerçek anlamda sanatçı yok, bunlar hep batının taklitini yapıyorlar (tarkan'ından tut, fazıl say veya orhan pamuk'una kadar). Nedenide belli! Amaç sanat eseri ortaya koymak değil, amaç bir "trend" den faydalanıp PARA kazanmak, bunların tek derdi para ve şöhret !!! Neden acaba bu "sanatçı" geçinen kesim Ahmet Kaya'yı sizce yuhlandı ?

  Mahsun Kırmızıgül'ün ne işi var orda? - aby21

  Başbakanla görüşen grubun açıklama yaparken çekilen resminde Mahsun Kırmızıgül'ün orda ne işi var biri açıklasın. Hayatında asla risk almayan, toplumsal olaylara (Kürt sorunu gibi) güya duyarlıymış gibi kendini gösteren ancak duyarlılığın bir sonucu olan riskleri asla almayan, bundan nemalanan birinin o karede yer alması beni şahsen derinden yaralamıştır. Ahmet Kaya olayındada o ırkçı güruha karşı gereken tavrı koyamamış, daha sonra pişkinlik yaparak adeta Ahmet Kayanın tek suçlu olduğunu ima etmiştir. Yazık.. Bu tür toplumsal olaylarda lütfen bu tür adamları dahl etmeyin, kendi başına birşey yapacaksa aha meydan orda gitsin yapsın. Saygıla . Ali

  başbakanım topçu kışlasını da - nese2010

  ilber ortaylının bahsettiği şark kafesini de benim ilçeme yapın lütfen. taksime yapmak istediğiniz yeni kültür merkezini de benim ilçeme yapın lütfen. onlar kıymet bilmez benim ilçeme yatırım yapın lütfen.

  Gezi İradesi - Renksiz_Kalem

  İnsanların sivil bir iradeyle,sadece nefes almak için başlattıgı mücadelenin nihayet farkına vardıklarını göstermelik de olsa ifade etmeleri sevindiri.Görüştükleri heyetteki kişilerin akilligiyle yada kimi temsil edip etmedigiyle ilgilenmiyorum,keza hepsinin eyvallah diyecegi aşikar,yinede samimiyetlerinden şüphe etmiyelim,sagolsunlar.'Yargı kararını bekleyecegiz' diyerek lutufda bulundugunu düşünen hükümet,sonrasından halka acık bir oylama yapacagını söylemiş.Bir vatandaş olarak ,Türkiyedeki kavram algımı degiştirdiniz,neye niçin inanmam gerektigiyle ilgili 2 kere düşünür oldum sayenizde,helal olsun!

  Hukuk Devleti... - yasinyasar

  Normal bir hukuk devletinde idarenin, yapmış olduğu iş ve faaliyetlerde hukuk kuralları ile baglı olması esas iken, ne gariptir ki ileri demokrasi standartlarına ulaşmış olduğu iddia edilen ülkemde, idarenin hukuk kurallarına saygı göstermesi ve hukuk kuralları çerçevesinde hareket etmesini sağlamak için ülkede yüzbinlerce insanan 16 gün boyunca gösteri yapıp kolluk kuvvetleri ile çatışmaya girmesi, 3 kişinin hayatını kaybetmesi, 4-5 kişinin gözünü kaybetmesi, ve yüzlercesinin yaralanması gerekiyor. Daha garip olanı, bu ülkedeki milyonlarca insanın bu işte bir gariplik görmemesi.

  Emri verenler yargilanmali. - theciliciangate

  Polislik kurumu(ozellikle cevik kuvvet) toplumsal olaylara mudahale adi altinda, hak arayan ve bu dogrultuda sesini hukumete duyurmaya calisan halka siddet uygulamak icin maas alan ve bu maasi siddet uyguladiklari o halkin alinteriyle odedigi vergilerle alan bir kurumdur! Sozkonusu bu siddet, yasanan son olaylarda olumlerle de sonuclanmistir. Halka karsi suc islenmistir ve sucu isleyenler polisler degil emniyet amirleri, valiler, icisleri bakani ve basbakandir. Lakin halkin isteklerini dinlemeyip polisleri halka saldirtan ve uygulanacak siddetin dozunu da belirleyen bizzat onlardir. Dolayisiyla asil yargilanmasi gereken de suphesiz onlar olmalidir. Emin olun hayatta daha iyi bir secenekleri olsaydi onlar da cana kastettikleri bu isi yapmazlardi. cevik guce ihtiyacin olmadigi; sagduyulu, alcak gonullu ve insani degerleri herseyden ustun goren liderlerin halki polisle hicbir surette karsi karsiya getirmedigi o gunler de gelecektir birgun. Gezi ruhu ile o gunlere olan inancimiz tazelenmistir.

  bravo - diğer yaşam formu

  Evet, bütün olaylar 15-20 duyarlı insana bir sabah orantısız bir şiddet uygulanarak, çadırlarının yakılmasıyla başladı. Ama asıl tepki 'Eeeaaah,yettii beeaaa! kimin nasıl doğuracağına, kaç çocuk yapacağına karışırsın, bi kadeh alkol alana alkolik dersin, yetmedi Atatürk'e ayyaş dersin, gidin evinizde için dersin, bankta oturan, ele ele tutuşan çiftlere ahlaksızlık dersin vs vs höt dersin zöt dersin. Kimsin ya sen!'denerek çıkan direnişi alıp tekrar parka üç beş ağaca kadar indirgediniz, bağladınız ya hep beraber, helal olsun yetmez ama evetçiler.. İnsanlar öldü, kafası gözü kırılan, gözünü kaybedenler orada dururken,5000 yaralı varken, şimdi 'tamam ağaçları kesmeyeceğiz, pardon!' dendiğinde her şey düzelmiş mi olacak? Ne kadar geniş insanlarsınız.. Ayıp ya..