Sanatçılara erken emeklilik

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi kabul edildi. Oldukça renkli geçen görüşmelerde, Kürtçe müzikli tanıtımdan Yılmaz Güney'in kayıp filmlerine...
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi kabul edildi. Oldukça renkli geçen görüşmelerde, Kürtçe müzikli tanıtımdan Yılmaz Güney'in kayıp filmlerine, sanatçılara 65'inden önce emeklilikten su katılınca beyazlaşmayan rakıya kadar pek çok konu gündeme geldi!
110 KİLOLUK BALET MESELESİ: Bütçe görüşmeleri sırasında Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, basına da yansıyan geçen dönem gündeme gelen, '65 yaşında balerin' ve '110 kiloluk balet' gibi eleştirileri anımsattı. Günay, "Belki balede, operada, halkoyunlarında çalışan arkadaşlarımızın normal devlet memurları gibi 65 yaşına kadar emekliliği beklememesi lazım. Sanatçıları mağdur etmeyecek bir emeklilik düzenlemesi yapılacak. Yerlerine yeni yetenekler alınacak" dedi.
Bakanlığa bağlı klasik müzik koroları ve halkoyunları çalışanlarına yeni bir düzenleme gerekliliğinden de söz eden Bakan Günay, "Sırtını bir imtiyaz gibi devlete dayayıp, memur mantığı içinde sanat yapmaya çalışmasınlar" dedi, alternatif olarak da gönüllü musiki derneklerine destek verilebileceğini söyledi.
TİYATROLARA ÖZELLEŞTİRME DEĞİL YAYGINLAŞTIRMA: Günay, Devlet Tiyatroları'nın özelleştirileceğine dair iddialara da yanıt verdi ve
özelleştirme yerine yaygınlaştırmayı hedeflediklerini açıkladı. Devlet tiyatrolarını yaygınlaştırmaya Beykoz'dan başlayacaklarını, Ümraniye ve Kadıköy ile devam edeceklerini söyleyen Günay, devlet tiyatroları ve kültür faaliyetlerinin Taksim çevresinde olmasını da eleştirdi ve Anadolu'ya yönelik turne faaliyetlerini çoğaltacaklarını anlattı. Günay sanatın elitin anladığı iş olmaktan çıkarılması gerektiğini savundu.
TÜRKİYE NASIL TANITILSIN: Kültür Bakanı Günay, önümüzdeki dönem Türkiye'nin turizm tanıtımında 'temiz ve dürüst Türk' imajını
öne çıkarmayı planladıklarını anlattı. Komisyonun DTP'li üyesi Hasip Kaplan, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili Altan Karapaşaoğlu'nun İspanya'da gördüğü ve toplantıda aktardığı yerel müzikli tanıtım CD'lerine değindi ve 'Kürtçe müzikli tanıtım CD'si önerdi. TRT'nin Kürtçe yayınından dolayı Türkiye'nin bölünmediğini söyleyen Kaplan, "İsterim ki Diyarbakır surlarını gezerken bir turistimiz, Kürtçe müzik eşliğinde gezsin. Sanıyorum kültürel bir zenginlik olur. Bu tabii ki ileride hoşgörü ortamında daha çok gelişecek bir proje" dedi.
Hasip Kaplan ayrıca 12 Eylül döneminde 105 tane Yılmaz Güney filminin negatiflerine el konulduğunu belirterek bu negatiflerin akıbetini sordu.
ANASON BİR OT: CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek ise alkollü içecekler konusuna değinerek, "Bir bardak rakı istiyorum. İçine su koyuyorum rengi beyaz olmuyor. Anason bir ot, ondan bile çalıyorlar. Yüksek vergi rakı ve şarapta kaçağı teşvik ediyor. Biliyorum, bu konu Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi bir şey ama bu da bir sorun" dedi.