@omererbil

'Sanatsal skandal'da ünlü isimler!

'Sanatsal skandal'da ünlü isimler!
'Sanatsal skandal'da ünlü isimler!

Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun Muradiye Kahve (Ağaçlı Kahve) eseri (solda) ve Ruhi'nin Yeşil Türbe eseri...

Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi'nden çalınan ve İstanbul'da yapılan operasyonda ele geçirilen 30 tablonun ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.
Haber: ÖMER ERBİL / Arşivi

Elinden tabloları alınanlar arasında Tunca Sanat Galerisi’nin sahibi Cemal Batur, Bilfen Okulları’nın sahibi Osman Öztürk, Özbilenler Müzayede'den Mehmet Özbilenler, Şahin Ekşioğlu, antikacı Mehmet Çebi, işadamı Mustafa Can Has, işadamı Cengiz Çetindoğan’ın da olduğu belirtiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişlerinin aylar süren çalışması sonucunda yerleri tespit edilen tablolar paha biçilmez olarak nitelendiriliyor. Emniyet kaynakları 70 tablonun daha yerlerinini tespit edildiğini önümüzdeki günlerde bu tablolar için de operasyon yapılacağını söyledi. Diğer yandan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik twitterdan, ‘’Milletin varlığı olan bu eserlerin bulunması konusunda kesin bir kararlılıkla hareket edilecektir’’ diyerek operasyonun arkasında olduğunu duyurdu.

Kayıp tablolar bulundu
Kayıp eserlerden bazıları:

Bedri Rahmi Eyüboğlu (Muradiye’de Kahve, Edirne Tunca Köprüsü), Şevket Dağ (Surlardan, Cami Kapısı, Cami İçi, Topkapı Sarayı Kızlar Ağası Dairesi, Pencereden Görünüm), Şefik Bursalı (Dolmabahçe’den), Hasan Vecih Bereketoğlu (Kurbağalı Dere), Halil Paşa (Güller, Britanya’dan Kadın , Yalılar, Manzara), Devrim Erbil (Soyutlama), Hikmet Onat ( İstanbul Boğaz’dan Peyzaj, Salacak’tan Manzara, Anadolu Hisarı), İbrahim Çallı (Manzara, Bahçede Kadın, Peyzaj), Hoca Ali Rıza (Bulgurlu’da Timurcu Çeşmesi, Yağış, Sandal Balıkçı Kulübesi, Beykoz’da İshak Ağa Kahvesi, Kaya ve Çam), Sami Yetik (Kasımpatılı Natürmort, Peyzaj), Arif Kaptan (Natürmort), Namık İsmail (Denizde Vapur)