Sanattan düşüp ölmeyin!

Büyükşehir Belediyesi, Fransız sanatçı Jean-Lue Vilmouth'nun İzmir'deki Gündoğdu Meydanı'na yaptığı sarmal merdiveni, 'şikâyetler üzerine' kaldırttı.

İZMİR - Büyükşehir Belediyesi, Fransız sanatçı Jean-Lue Vilmouth'nun İzmir'deki Gündoğdu Meydanı'na yaptığı sarmal merdiveni, 'şikâyetler üzerine' kaldırttı. Bir palmiyenin bedenine sarılarak göğe yükselen merdivene çıkan sarhoşların yere şişe fırlattığı, 'tinerci' çocukların da trabzandan kaydığı yolunda şikâyetler alan belediye yetkilileri, 'Uluslararası Güncel Sanat Festivali-Port İzmir 07'nin düzenleme komitesini aradı. Yetkililer, komiteden 'aşırı rüzgârda yıkılabileceği, düşmelere, yaralanmalara neden olabileceği' gerekçesiyle merdiveni kaldırmalarını istedi.
Festival yardımcı küratörü Ayşegül Kurtel karara saygılı ama buruk: "Merdivenin sağlam olduğuna dair mimarımız olumlu görüş verdi. Kordon'da bir sarhoş denizde boğulabilir, bir çocuk düşüp yaralanabilir.
O zaman Kordon'da yürümeyi yasaklamak gerekir. Sorun güvenlikle çözülebilir.
Biz bu eserlerin İzmir'e kalıcı olmasını istedik, fakat ortada bir tehlike varsa biz de saygı gösteririz. Sonuçta bu festivali yaparken projelerimizi Büyükşehir Belediyesi onayladı."
6 metre 25 santimetre yüksekliğindeki merdiven bazı İzmirlileri tedirgin etse de Jean-Lue Vilmouth'nun eseri, ilk kez insanlarla buluşmadı. Vilmouth eserin bir benzerini 1989'da Fransa'nın Nice kentinde yapmış, hayalini "Merdivene tırmanan ziyaretçilerin palmiyeyle aynı görüş açısına sahip olması" diye açıklamıştı. Öte yandan Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün yine Vilmouth'ya ait 'Cafe Beton' adlı eserin de kaldırılması için yazı gönderdiği anlaşıldı. Eser, 1. Kordon'da mahkeme kararıyla yapımı durdurulan viyadük inşaatının uzun süredir öylece duran devasa bir ayağına yazılı 'Cafe Beton' yazısından oluşuyordu.
Vilmouth'ya uğurlu gelmese de Fransız Kültür Merkezi ve K2 Güncel Sanat Merkezi'nin bu yıl ilkini düzenlediği 'Serap ve Arzu' temalı festival, 7 Ekim'e kadar sürecek.