Sandıktan insan hakları çıksın!

Sandıktan insan hakları çıksın!
Sandıktan insan hakları çıksın!
Uluslararası Af Örgütü seçim öncesi çağrı yaptı: Sandıkta kazanan insan hakları olsun...

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, 7 Haziran'daki genel seçim öncesi "Bizimle Misin?" isimli geniş kapsamlı bir kampanya başlattı. Kampanya, Uluslararası Af Örgütü'nün İstanbul 'daki ofisinde gerçekleştirilen toplantı ile duyuruldu. Toplantıya Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener ve Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner da katıldı.

ADAYLARA ÇAĞRI VAR
Uluslararası Af Örgütü adına yapılan açıklamada, Türkiye'de yaşanan insan hakları ihlallerine vurgu yapıldı, çözüm önerileri sunuldu, "Sandıkta kazanan insan hakları olsun" denildi. Af Örgütü, seçime katılan tüm siyasi partilerin genel başkanları ve milletvekili adaylarını, "İfade özgürlüğüne saygı duyulan, barışçıl protesto hakkının korunduğu, polis şiddeti ve cezasızlığın olmadığı, kadına yönelik her türlü şiddetin önlendiği, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığının yaşanmadığı, mültecilerin insan haklarına erişebildiği ve işçi haklarının güvence altına alındığı" bir Türkiye için hareket etmeye çağırdı.
Kampanya kapsamında Uluslararası Af Örgütü, siyasi partiler ve milletvekili adaylarından, seçim öncesi bu taahhütleri açıklamalarını ve milletvekili seçildikleri takdirde bunları hayata geçirmelerini talep ederken, tüm insan hakları savunucularını da bizimlemisin.org adresinden imza vermeye çağırdı.