Sanığa gerek yok

Kamuoyunda tartışmalara yol açan Beyaz Enerji davasının 'çete' bölümü, şaşırtıcı kararlar ve ifadelerle sürüyor.

ANKARA - Kamuoyunda tartışmalara yol açan Beyaz Enerji davasının 'çete' bölümü, şaşırtıcı kararlar ve ifadelerle sürüyor. Enerji Bakanlığı ve TEAŞ'ta 'çete kurmak'la suçlanan sanıkları ilk duruşmada tahliye eden DGM, dün de duruşmadan vareste tutma kararı verdi. Tanıklardan TEAŞ bürokratı
İhsan Gediz Lekesiz, bir santral ihalesiyle ilgili şartnamenin, eski TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi tarafından, oda kapısı çilingir marifetiyle açılıp alındığını iddia etti.
Hediye bar önemsiz
Beyaz Enerji davasının 10 sanıklı çete bölümüne, dün Ankara 1 No'lu DGM'de ikinci duruşmayla devam edildi. Duruşmaya, sadece sanık Mehmet Vehbi Bilgin katıldı.
Dinlenen tanık müteahhit Bülent Kuyumcu, eski Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcısı sanık Yavuz Gürsoy'un evine Amerikan barı yaptırıldığını doğrularken şöyle konuştu:
"Benim haberim yoktu. Ancak Amerikan barın yaptırıldığını sonradan öğrendim. Zaten maddi bir külfeti de yok. Benim marangozlar haberim olmadan yapmışlar."
Kilit kıran bürokrat
Diğer tanık TEAŞ bürokratlarından İhsan Gediz Lekesiz ise dönemin TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi ve yardımcısı Zeki Köseoğlu'nu suçladı. Bir santral ihalesinin, şartnamesine aykırı olarak verildiğini açıklayan tanık şu ayrıntıyı aktardı:
"Bu amaçla bir gece ihale şartnamesinin bulunduğu odaya Köseoğlu ve Selvi'nin talimatıyla çağrılan çilingir aracılığıyla girildi ve şartnamenin ilgili sayfaları alınarak bunun üzerinde son dakikada ihalenin istenen firmaya verilmesi için değişiklikler yapıldı.
Ayrıca Yap-İşlet Komisyonu'nun 1998'de hazırladığı raporda zarar hesaplanırken yakıt giderinden gelen yıllık 8 milyon dolarlık zarar da gösterilmemiştir."
Sanık avukatları sanıkların sorgularının yapılmış olması nedeniyle bundan sonraki duruşmalardan vareste tutulmalarını istedi.
DGM günleri bitti
Kısa bir aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, ilk duruşmada tümünü tahliye ettiği sanıkların gelecek duruşmalardan da vareste tutulmaları talebini kabul etti.
Davada TEAŞ bürokratı olan sanıklar Selvi, Ünal Peker, Birsel Sönmez, Mustafa Mendilcioğlu, Osman İlhan, Yavuz Gürsoy ve Hasan Hüseyin Çoğalan'ın çete kurmak suçundan ikişer yıla, işadamları Nuri Doğan Karadeniz, Erhan Aygün ve Mehmet Vehbi Bilgin'in ise çete üyelerine yardım suçundan birer yıla kadar hapisleri isteniyor.
Davanın 'rüşvet ve ihaleye fesat' bölümünü içeren Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava ise
önümüzdeki günlerde başlayacak.