Sanık bulundu, ifade kayıp!

Üniversiteli Birtan Altunbaş'ın 1991 yılında gözaltında işkenceyle öldürülmesiyle ilgili ek davanın sanığı olan ve uzun süre...

ANKARA - Üniversiteli Birtan Altunbaş'ın 1991 yılında gözaltında işkenceyle öldürülmesiyle ilgili ek davanın sanığı olan ve uzun süre arandıktan sonra 1 Temmuz 2004'te İstanbul'da yakalanan polis Ahmet Baştan'ın ifadesi, 15 günde Ankara'daki mahkemeye ulaşamadı. Mahkeme de bunu gerekçe göstererek, zamanaşımının gündemde olduğu davayı bir kez daha erteledi.
Tutuklamaya ret
Yıllarca yakalanamayan Baştan'ın sanığı olduğu davaya, dün Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Ancak Mahkeme Başkanı'nca, Baştan'ın bu ifadesinin İstanbul'dan Ankara'daki mahkemeye, geçen iki haftada henüz ulaşmadığı açıklandı. Mahkeme heyeti bunu gerekçe göstererek duruşmayı yine erteledi. Duruşmada söz alan müdahil avukatlar bu gelişmelere tepki gösterirken, sanık Baştan'ın tutuklanarak hapse konulma istemini yineledi. Mahkeme bu talebi de reddetti. Altunbaş davasında zamanaşımı süresi 2006'da dolacağından, her erteleme kararı bu süreyi kısaltıyor.