Sanık polisten şok savunma: Ethem Sarısülük'ün ölümünden göstericiler sorumlu

Sanık polisten şok savunma: Ethem Sarısülük'ün ölümünden göstericiler sorumlu
Sanık polisten şok savunma: Ethem Sarısülük'ün ölümünden göstericiler sorumlu
Ankara'daki Gezi Parkı protestolarına polis müdahalesi sırasında, Ethem Sarısülük'ü öldürmekle suçlanan polis Ahmet Şahbaz, 3. duruşmada, "Ethem Sarısülük'ün ölümüne neden olanlar havaya ateş ederken bana taş atanlar ve saldıranlardır" dedi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARAEthem Sarısülük’ü öldürmekle suçlanan sanık polis Ahmet Şahbaz video-konferans yöntemiyle duruşma salonuna bağlanarak ilk ifadesini verdi. Sanık polis Şahbaz savunmasında ilginç açıklamalarda bulunarak, Ethem Sarısülük’ün vurulmasında kendisinin suçu bulunmadığını iddia etti. Şahbaz, “Ethem Sarısülük’ün ölümüne neden olanlar havaya ateş ederken bana taş atanlar ve saldıranlardır” dedi.

Gezi eylemlerine destek amacıyla Ankara’da yapılan protesto sırasında 1 Haziran tarihinde kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ölümüyle ilgili davanın 3. duruşması Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Şanlıurfa Koruma Şube Müdürlüğü’ne atanan sanık polis Ahmet Şahbaz video-konferans yöntemiyle duruşma salonuna bağlandı ve ilk savunmasını yaptı.


‘BEN DEĞİL ONLAR SUÇLU’

Sanık Şahbaz savunmasında kendisini koruma amacıyla havaya ateş açtığını, bunu yapmaması halinde göstericiler tarafından linç edileceğini düşündüğünü belirterek, “Olayda kusurum ve hatam yoktur. Maktulün ölümüne sebebiyet verenler ben havaya ateş ederken bana taş atan, saldıran kişilerdir” dedi.


‘ETHEM İÇİN ÜZGÜNÜM’

Olaylar sırasında linç edilmekten korktuğunu ve atılan taşlardan yaralandığını savunmasında anlatan Şahbaz, “Linç edileceğimi düşündüm. Bu nedenle silahıma mermiyi sürdüm, uyarı ateşi yapmaya başladım. Bu sırada bana doğru göstericilerden yoğun taş atışı gerçekleşti. Atılan taşlar sırasında yaralandım. Tek gayem linç edilmekten kurtulmaktı. Silah kullanılması konusunda amirler tarafından özel bir emir verilmedi. Olaylar sırasında silah kullanma şartları oluştu. Bu nedenle havaya ateş ettim. Ethem Sarısülük hayatını kaybettiği için üzgünüm” diye konuştu.


‘HATIRLAMIYORUM SUSMA HAKKIMI KULLANIYORUM’

Sanığın savunmasının ardından çapraz sorgusu gerçekleştirildi. Avukat Murat Yılmaz tarafından yöneltilen soruların büyük bir bölümüne sanık polis Şahbaz “Hatırlamıyorum. Olayın üzerinden çok zaman geçti” şeklinde yanıtlar verdi. Ayrıca Şahbaz avukatların yönelttiği soruların çok ayrıntı içerdiğini ifade ederek, “Geçmiş tarihli bir olaydan bahsediyoruz. Çok ayrıntı soruyorsunuz” yanıtını verdi.


İMZASINI DA HATIRLAMADI

Radikal tarafından gündeme getirilen 2 Haziran tarihli olay yeri tutanağında raporu olduğu halde kendisinin imzasının nasıl bulunduğu sorusuyla ilgili olarak da Şahbaz çelişkili yanıtlar verdi. Şahbaz, olaydan sonra raporlu olduğunu, olay yeri tutanağında imzasının nasıl yer aldığını hatırlamadığını ileri sürdü.


UZAKTAN ADALET

Sarısülük ailesinin avukatları Ahmet Şahbaz’ın raporlu olduğu halde imzasının yer aldığı tutanağın mahkeme heyetin tarafından kendisine gösterilmesini istedi. Ancak duruşma salonuna getirilmeyerek Urfa’da video-konferans sistemiyle duruşmaya bağlanan Şahbaz tartışma konusu tutanaktaki imzaları göremediği için tespitini gerçekleştirmedi. Avukat Yılmaz bu durumla ilgili “Bir adam öldürme davası görülüyor burada. Ancak sanık burada olmadığı için kendisine belge gösterilemiyor. Dava için son derece önemli olan bu tutanaktaki imzanın kendisine ait olup olmadığı ortaya çıkarılamıyor” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/116400511640055

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Videoyu izledik. Hepimiz. Koruyanlar dahil. - thinkerbell

  Ahmet Şahbaz, bir çevik kuvvet polisinin yapması gerektiği gibi talimata uyarak grup halinde hareket etmedi, ekibi çekilmesine rağmen kin ve nefretle önce tekmeyle göstericilere saldırdı, aralarına girdi, sonra biraz geri çekilip ekibinin yanına gidebilecekken silah çekti (toplumsal olaylara müdahalede asla silah çekme/havaya ateş açma yetkisi yoktur) silahını üçüncü atışında kalabalığa nişanladı, Ethem yere düştü, ancak bundan sonra Ahmet Şahbaz ekibine koştu. Oysa arkasındaki Ethem'i vurduktan sonra koştuğu koridor o zaman da boştu. Bütün saklama çabalarına rağmen Ethem'in kafasından çıkan kurşunun Ahmet Şahbaz'ın silahından çıktığı raporlandı. Bir olaya meşru müdafaa denebilmesi için ise, orantılı bir tepki verilmesi çok önemlidir. Elinde ateşli silah olmayan kişi karşısında ateşli silah kullanımı meşru müdafaanın aşılmasıdır. Başka bir şekilde önlenebilecek tehdidin kişinin yaşamsal bölgelerine nişan alınarak öldürülmesiyle savuşturulması meşru müdafaa sınırları içinde kabul edilemez. Kaldı ki, Ahmet Şahbaz'ın bir çevik kuvvet memuru olarak, ekibiyle hareket etmesi gerekirdi. Kaçabileceğin yerde, elinde sadece pankart olan birini, öncesinde bir kaç taş atıldı diye kafasından vurup öldüremezsin. Bu bir cinayettir. Ahmet Şahbaz katildir. Gözlerimizle defalarca kez gözyaşları içinde izledik! Hepimiz Ethem olabilirdik ve bu katil cezalandırılana dek hepimiz Ethemiz. Biz derken aklını ve vicdanını örümcek ağları bağlamamış olanlardan bahsediyorum. Bir ateist olarak temennim, umuyorum ben yanılıyorumdur ve Allah vardır da, bu katiller kollayanlara adalet nasıl sağlanırmış öğretir!

  bu kadar hafıza problemi olana birine, iş göremez raporu verilmeli. - jooma

  gösteri yapma hakkı yasal bir güvenceyken ve bu kullanılırken eli silahlı polisleri orya dikenler. ve bir katili koruyup, kollayanlar; bilin ki sizde onun kadar suçlu ve canisiniz. bu halk sizi asla affetmeyecek.

  sanığı koruyan devlet - Terrarosa

  tarihte bir ilk olsa gerek bir sanığın bu derece korunması,hiç birşey hatırlamıyor öyle mi? linç edilmekten korkmuş ama bilirkişi raporu öyle demiyor. bilirkişi raporunu tekrar linklere ekleyin ki hatılamıza yardımcı olsun eline taş isabet etmediğini linç durumunun olmadığını vs. adalet diye bir şey yok

  gördük - aharasa

  asabiyetle saflarından öne fırladığını, havaya kaldırdığın silahlı bileğini son anda bükerek göstericilere doğru ateş ettiğini çok açık bir şekilde gördük. sana taş atanların ölmesi mi gerekiyordu? insanın biraz vicdanı sızlar be! ama suç sadece sende değil, seni gaza getirenler de bu işin içerisinde. ama ne yazık ki paçayı sıyırmakla kalmıyorlar haklarında konuşmak bile yasak.

  benim katilim işini bilir. - ilkayen

  bu siyaset-taraf falan değil bir vicdan davası. elinde bir pankart sallayan, kimseye saldırmayan 26 yaşında bir adamı kafasından vuran bir polisin yargılanması. ve bu devlet o polisi kanının son damlasına kadar koruyor, perukla maskeyle yüzünü, oturduğu yeri saklamaya kadar hiçbir hukuki gerekçeye dayandırılamayacak kepazelikler. tecavüzcüsünü öldüren kadından evine giren hırsızı vuran vatandaşa kadar kimse bu derece korunup kollanmamıştır. o polisi koruyan en yükseklerdeki yöneticiler, siyasetçiler sözüm sizedir; umarım evlat acısının en derinini, azapların en büyüğünü yaşar da yine de ölmezsiniz.