Sanıktı, şimdi tanık

DEP'liler istedi
Eski DEP'li Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak'ın, yeniden yargılandıkları davaya dün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Mahkeme, sanıkların talebi üzerine Susurluk çetesi sanıklarından Sedat Bucak'ın tanık olarak dinlenmesine karar verdi.
Bucak da yeniden yargılanıyor
Kendisi de yeniden yargılanan Bucak, DEP'lilerin 15 yıl ceza aldığı ilk davada da tanık olarak dinlenmiş ve Leyla Zana'yı PKK adına faaliyette bulunmakla suçlamıştı. Bucak'ın ifadeleri mahkemenin ceza dayanaklarından biri olmuştu.

ANKARA - Kapatılan DEP'in eski miletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak'ın, yeniden yargılandıkları davaya, 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Dünkü duruşmaya yalnızca sanıkların avukatı Yusuf Alataş katıldı.
Duruşma tartışmayla başladı. Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz, sanıkların uzun süredir savunma yapmadıklarını, bu nedenle dosyanın sürüncemede kaldığını belirterek, bunu tutanağa geçirtti. Avukat Alataş ise, davanın uzamasının nedeninin mahkeme olduğunu ileri sürdü. İddianamede müvekkilleri hakkında TCK'nın 'devletin ülkesi ve egemenliğine karşı suçlar' başlıklı 125. maddesine göre ceza istenirken, yeniden yargılamada suç vasfının değiştiğini anlatan avukat Alataş, şunları söyledi:
'Suçlamanın ne olduğunu bilmiyoruz'
"TCK'nın yasadışı örgüt üyeliği fiilini düzenleyen 168. maddesine göre müvekkillerime yönelik suçlamalar net ortaya konulmalı ve yeniden iddianame düzenlenmeli. Yargılamanın uzamasının nedeni bu. Biz, suçlamayı bilmezsek, nasıl savunma yapacağız?"
Bunun üzerine başkan Karadeniz, "Dosyanın tozlarını sildik, hepsini okuyacağız" yanıtını verdi.
Alataş da, yargılamada AB yasalarıyla önemli değişiklikler yapıldığını, yeni TCK'nın 1 Haziran'da yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, bunların dikkate alınmasını istedi. Alataş, kayda alınan görüşmelerin artık delil sayılamayacağını ve bazı tutanakların da hukuka aykırı olarak düzenlendiğini ileri sürdü.
Mahkeme, sanıkların önerdiği tanıklardan sekizinin dinlenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca, kamu tanığı sıfatıyla eski DYP Milletvekili Sedat Edip Bucak ile önceki aşamalarda DEP'liler aleyhine ifadeleri olan Halit Aslan'ı da tanık olarak dinleme kararı aldı. Duruşma 23 Mayıs'a ertelendi.
10 yıl cezaevinde yattılar
Hâlâ Susurluk çetesi sanığı olarak yargılanan Bucak'ın, özellikle Zana'yı PKK adına faaliyette bulunmakla suçladığı ifadeleri, sanıklara verilen cezada önemli rol oynamıştı. Eski DEP'liler, daha önce 15'er yıl hapis cezası almış, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği yeniden yargılanma kararı üzerine 10 yıl yattıktan sonra çıkmışlardı.


    http://www.radikal.com.tr/8475348475340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.