Saniyeler hesaplanarak hayat kurtarılacak

'112 Otomasyon Projesi'yle İstanbul'da 112 Acil Sağlık Hizmetleri'ne bağlı ambulanslar, uydu üzerinden alınan bilgilerle merkezi harita üzerinden takip edilecek.

İSTANBUL - '112 Otomasyon Projesi'yle İstanbul'da 112 Acil Sağlık Hizmetleri'ne bağlı ambulanslar, uydu üzerinden alınan bilgilerle merkezi harita üzerinden takip edilecek. Ambulans adrese en kısa zamanda ulaşacak ve hasta en uygun hastaneye yönlendirilecek.
Üç ay sonra devreye alınacak '112 Otomasyon Projesi' İl Sağlık Müdürlüğü Avrupa Yakası Komuta Kontrol Merkezi'nde basın toplantısıyla tanıtıldı.
Yeni sistemde 112'yi arayan numaranın yeri Telekom ve GSM altyapısından tespit edilecek. Ambulanslar adres aramakla zaman kaybetmeyecek ve vakaya daha kısa sürede ulaşacak. Ambulanslara yerleştirilen veri terminalleriyle vaka bilgileri merkezden müdahale ekiplerine, ambulans komuta merkezine ve hasta ulaşmadan önce hastaneye gönderilecek. Acil servislerdeki modüllerle de de doluluk durumları takip edilecek.
İl Sağlık Müdür Yardımcısı uzman Dr. Mehmet Koşargelir, avantajları şöyle anlattı: "Bu sistemde ambulansın bulunduğu istasyondan hareket emrini verme süremiz kısalacak. Bu konuda dünya standardı 1-5 dakikadır. 2 bin 200 kişiyle hizmeti vereceğimiz sistem 3.5 milyon YTL'ye mal oldu. Şu an 87 ambulans sisteme hazır hale getirildi. Bu sayı 137'ye çıkacak."