Şanlıurfa Valisi soruya kızdı, 4 gazeteci gözaltına alındı

Şanlıurfa Valisi soruya kızdı, 4 gazeteci gözaltına alındı
Şanlıurfa Valisi soruya kızdı, 4 gazeteci gözaltına alındı
Sınıra gelerek incelemelerde bulunan Urfa Valisi İzzettin Küçük, gazetecilerin sorularına sinirlenip 4 gazeteciyi gözaltına aldırdı. Emniyette tutulan gazeteciler kimlik tespiti yapıldıktan sonra serbest bırakıldı. Valilik'ten bir yetkili "Gazeteci olduklarına dair basın kartlarını göremedik. Sınırda in mi var cin mi var bilemeyiz" dedi

RADİKAL - Sınıra gelerek incelemelerde bulunan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, gazetecilerin sorularına sinirlenince ‘alın bunları’ diye talimat verdi ve polis 4 gazeteciyi gözaltına aldı.

Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, valinin açıklamasının ardından Evrensel muhabiri Hasan Akbaş, “Bazı Til Ebyad’lılar Akçakale’de IŞİD’liler bulunduğunu ve tedirgin olduklarını, can güvenlikleri bulunmadığını söylüyor. Bu iddiaya ilişkin bir açıklama yapar mısınız” diye sordu.

Bunun üzerine “Bitti” diyerek soruya yanıt vermeyen vali, polislere gazetecileri işaret ederek ‘alın bunları’ dedi.

Polis, Akbaş, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Pınar Öğünç ile gazeteciler Özlem Topçu ve Deniz Yücel’i gözaltına aldı.

Polis gazetecileri gözaltına alırken, Valilikte basın görevlisi olarak çalışan Arif isimli kişi yüksek sesle “Böyle soru sorulmaz, bunlar ortamı geriyor” diyerek gazetecileri hedef gösterdi. Bunun üzerine sınırdaki bazı kişiler gazetecilerin üzerine yürüdü.

Ancak araya giren vatandaşlar bu kişileri gazetecilere yaklaştırmadı. Gazeteciler Akçakale Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü. Gazetecilerin kimlik tespitleri yapıldıktan sonra serbest bırakıldıkları açıklandı. Serbest kaldıktan sonra Öğünç de, "Gözaltı değil, kimlik tespitiymiş!! Soru sorduğumuz için... Arayan soran herkese teşekkürler" diye tweet attı.

 

"İN Mİ CİN Mİ BİLEMEYİZ"


BBC Türkçe'ye konuşan Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden Haber Koordinatörü Arif Saraç, gazetecilerin gözaltına alınmadıklarını, kimlik ibraz edemedikleri için kimlikleri tespit edilmek üzere polis tarafından "alındıklarını" söyledi. "Gazeteci olduklarına dair basın kartlarını göremedik," diyen Saraç, "Sarı basın kartı, kurum kartı, kurumda çalıştıklarına dair bilgi evrak olmadığı için. Herkesin gazeteci olduğunu bilemeyiz" dedi. Gazetecilerin sordukları soru nedeniyle gözaltına alınıp alınmadıkları sorusuna Saraç "Böyle bir şey yok, onların gazeteci olduklarını tespit edemedik. Sınırda in mi var cin mi var bilemeyiz" diye yanıt verdi.


  http://www.radikal.com.tr/138013313801336

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gazeteci olmayan soru soramiyormus... - qqaazz@mynet.com

  Bunu Arif'e sormak lazim ama neme gerek... Arif olan bilir! :-) :-)

  - user589349

  Bu yaptığınız hesabını birgün yargıda vereceksiniz Valimisiniz padişahmi sizin atanmış biri olarak hangi hakla gazetecileri göz altına alacaksınız. Kobani düşmedi ama sizin topunuz dusecek

  kralcik - user1027915

  Ne demis sair, "kral vardir her tarafta, kralliklar ulkesinde" yada padisahcik mi demeli, daha buyuyecek bu padisah olacak, gozu yukseklerde..

  işinde ehil olmayanları baş yaparsanız... - yorumcu123

  Ne bekliyordunuz ki? Cevaplamasını mı?

  Ha Rudaw Ha Akit - KURŞUNKALEM

  Duran Kalkan'ın Mednuçe'ye verdiği röportajın tamamını izleyen ve dinleyenler ağzından böyle bir cümle dökülmediğini bilirler.Fırat haber ajansı bu röportajın yazılı metnini İnternet sayfasında paylaştı.Merak edenler okuyabilir.Rudaw Tv kurulduğu günden bugüne kadar Kürt özgürlük hareketinin bütün dinamiklerine medya üzerinden saldırılarda bulunuyor.Tıpkı akit gazetesi gibi kişileri ve kurumları hedef gösteriyor.Radikal gazetesi bağımsız bir medya kuruluşu olarak kaynak olarak gösterdiği haberin doğruluğunu herşeyin önünde görmesi gerekir.

  nasıl oluyor değil mi? - Sci_Cop

  Rejimin valisi. Polis de demiyor neden, ne suçlama ile? Bunlardan hesap sormayacak bir hükümet olmasın. Ve asla unutulmasın. Valiler: Eskişehir, Adana, Urfa, ve tabii İstanbul. Daha niceleri. Hesabın demokrasi içinde sorulabilmesi çok önemli. Yoksa çok yazık olacak ülkeme.