Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'ta katliam gibi kaza!

Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'ta katliam gibi kaza!
Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'ta katliam gibi kaza!
Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'ta meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi hayatını kaybetti
ŞANLIURFA'nın Akçakale İlçesi'ne bağlı İkizci Köyü yakınlarında aşırı hız nedeniyle virajı alamayarak köprüden tahliye kanalına uçan otomobildeki 3'ü çocuk 7 kişi yaşamlarını yitirdi. Dün gece meydana gelen katliam gibi kaza, sabah havanın aydınlanmasının ardından diğer sürücülerin ön kısmı suya gömülü otomobili görmesiyle ortaya çıktı.
Bugün sabahın ilk ışıklarıyla İkizce Köyü yakınlarından geçen sürücüler, tarladaki suların tahliye edildiği ve 3 metre derinliğindeki kanalda, ön tarafı sulara gömülü olan otomobili fark etti. Otomobilin su yüzeyinde görülen arka kısmında 3 kişinin hareketsiz durduğunu da fark edenler, durumu hemen güvenlik güçlerine bildirdi. İhbarın ardından bölgeye çok sayıda jandarma ve ambulans sevk edildi.
Kazanın duyulmasının ardından çok sayıda kişi ve çevre köylerden vatandaşlar da olay yerine geldi. Plakası gözükmeyen otomobilin çevresinde inceleme başlatılırken, yaşamını yitiren kişilerin Şanlıurfa İl Genel Meclisi üyesi AK Parti'li Ömer Ay'ın akrabaları olduğu söylendi. Yapılan çalışmanın ardından tahliye kanalına uçan aracın 45 yaşındaki Mehmet Toymat yönetimindeki 63 NP 952 plakalı otomobil olduğu belirlendi. Jandarma tarafından yapılan araştırmada, Toymat ve akrabası olan Topo Ailesi'yle birlikte dün gece Harran İlçesi'ne bağlı Karaali Köyü'ndeki yakınlarını ziyarete gittiği, gece geç saatte Akçakale ilçe merkezindeki evlerine dönerken kazanın meydana geldiği ortaya çıktı. Otomobilin içinde bulunanların da tahliye kanalının zemini çamurdan dolayı bataklığa döndüğü için kurtulamadığı saptandı.
Olayı duyan Akçakale Kaymakamı Şefik Aygöl ile Akçakale Belediye Başkanı SP'li Abdülhekim Ayhan da kaza yerine gelerek güvenlik güçlerinden bilgi aldı. Olay yerinde güvenlik güçlerince yapılan incelemenin tamamlanmasının ardından, sulara gömülü otomobil vinç yardımıyla dışarı çıkarıldı. Dışarı çıkarılmasının ardından kapıları açılan otomobilde 3'ü çocuk 7 kişinin cesedi çıkarıldı. 7 kişinin cenazesi, ceset torbasına konulup ambulanslarla Akçakale Devlet Hastanesi'ne gönderilirken, burada bulunan Toymat ve Topo ailelerinin yakınları gözyaşına boğuldu.ÖLENLERİN İSİMLERİAkçakale Devlet Hastanesi'ne götürülen cesetlerin burada yapılan kimlik tespitleri ve yakınlarınca teşhis edilmelerinin ardından, sürücü Mehmet Toymat (45), eşi Şemse Toymat (40), çocukları İsa Toymat (11) ile Casim Topo (52), onun eşi Şemse Topo (44), çocukları İbrahim (7) ve Abdülkadir Topo'nun (2) öldükleri açıklandı. Birbirine akraba iki ailenin 7 ferdinin kaza yaptığı haberini alan yakınları hastaneye akın etti. Burada Toymat ve Topo ailesinin 3'ü çocuk 7 ferdinin de yaşamını yitirdiğini öğrenenler sinir krizi geçirip, gözyaşı dökerken, baygınlık geçiren kadınlara da acil serviste müdahale edildi.
İki ailenin birbirine akraba ve Akçakale'de komşu olduğunu, dün gece de ziyaret amaçlı Harran'ın Karaali Köyü'ne gittiklerini söyleyen yakınları, “Dün akşam saatlerinde Karaali Köyü'ne gitmişlerdi. Burada yakınlarını ziyaret ettikten sonra gece saat 23.30 gibi Akçakale'ye dönmek üzere yola çıkmışlar. Ancak, İkizce Köyü yakınlarında aşırı hız nedeniyle virajı alamayıp köprüden tahliye kanalına uçtukları söylendi. Sulara gömülünce dışarı çıkamamışlar ve hep birlikte ölmüşler” diyerek gözyaşı döktü.
Kimlik teşhislerinin ardından cesetler, otopsi için Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gönderilirken, kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 KAHRAMANMARAŞ'TA BAŞKA BİR FACİA


Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesi'nde meydana gelen kazada ölü sayısı 9 oldu. Kazada yaralanan sürücü Ekrem Demirci, Fatma Özkan, Fatih Kurt ve Cuma Güzel'in tedavileri ise Kahramanmaraş ve Göksun Devlet Hastaneleri'nde devam ediyor. Kazada ölenlerden birinin de yıllık izne giden Nurhak İlçe Emniyet Amirliği'nde görev yapan polis memuru 28 yaşındaki Ahmet Küpeli olduğu belirtildi. Fen Edebiyat Fakültesi mezunu olan bekar polis memuru Küpeli'nin 4 yıl önce göreve başladığı belirtildi. Küpeli'nin yıllık iznini geçirmek için memleketi Mersin'in Tarsus İlçesi'ne gittiği kaydedildi.
Kazada ölenlerin 7'isinin isimleri şöyle;
Polis memuru Ahmet Küpeli, Mevlüt Öztürk, Ruşen Kılıç, Bahattin Çiftçi, Semiye Yıldırım, İsmail Demir ve Hacı Yıldırım.