Şanlıurfa'da 2 Suriyeli gazeteci kafaları kesilerek öldürüldü

Şanlıurfa'da 2 Suriyeli gazeteci kafaları kesilerek öldürüldü
Şanlıurfa'da 2 Suriyeli gazeteci kafaları kesilerek öldürüldü
Şanlıurfa'da, Suriye uyruklu 2 gazeteci Rambo bıçağı tabir edilen kesici aletle kafaları kesilerek öldürüldü. Katillerin yakalanması için polis arama çalışmalarına başlarken, 7 Suriyeli gözaltına alındı. Gazeteciler İbrahim Abdulkadir ve Firas Hammadi'nin IŞİD'in ölüm listesinde olduğu öğrenildi.

RADİKAL - Şanlıurfa’da haftalık Arapça yayınlanan 'Ayn Vatan' gazetecinin yazı işleri müdürü İbrahim Abdulkadir ile muhabiri Firaz Hamadi bıçakla kafaları kesilerek öldürüldü. Suriyeli gazetecilerin IŞİD militanları tarafından öldürüldüğü sanılırken, 7 kişi gözaltına alındı.

Olay, öğle saatlerinde Atatürk Mahallesi'nde meydana geldi. Suriye’deki iç savaştan kaçarak Şanlıurfa'ya yerleşen ve kiraladıkları evde birlikte kalan gazeteciler İbrahim Abdulkadir ile Firaz Hamadi, boğazları kesilerek öldürüldü. Üç katlı binanın ikinci katındaki daireye gelen yakınları, onları  boğazları kesilmiş kanlar içinde bulunca, polis ve sağlık görevlilerini aradı.

Verilen adrese gelen sağlık görevlileri gazeteciler İbrahim Abdulkadir ile muhabiri Firaz Hamadi’nin öldüğünü belirledi. Aynı zamanda Özgür Suriye Ordusu'na üye oldukları ileri sürülen Suriyeli gazetecilerin cesedi, yapılan incelemenin ardından otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü. 

IŞİD TEHDİT ETMİŞTİ

Kafası kesilerek öldürülen 2 Suriyelinin Şanlıurfa’da yayın yapan Suriye’nin El Vatan gazetesini çıkartan gazeteciler olduğu öğrenildi. Suriye’nin Rakka kenti nüfusuna kayıtlı olan 2 gazeteci, IŞİD aleyhine haberler yapıyorlardı ve örgüt tarafından birkaç kez ölümle tehdit edilmişlerdi. 

Daha önce Rakka’da gizlice gazetecilik yaptıkları için 2 gazetecinin IŞİD’in ölüm listesinde olduğu öğrenildi.

Polis, gazetecilerin daha önceden IŞİD’ten tehdit almış olmaları ve öldürülme yönteminin IŞİD’e benzerlik taşıması nedeniyle, cinayetin IŞİD tarafından gerçekleşmiş olabileceğini düşünüyor.

TWİTTER’DAN FOTOĞRAFLARI PAYLAŞILDI

Rakka’dan haberler veren bir Twitter hesabından da iki gazetecinin fotoğrafları yayınlandı. 

Olayın duyulmasının ardından Suriyeliler cinayetin işlendiği evin önüne geldi. Cesetleri bulanların da aralarında bulunduğu 7 Suriyeli ifadelerine başvurulmak üzere emniyete götürüldü.
(DHA)