Şanlıurfa'da bir yılda 10 bin kaçak telefon yakalandı

Şanlıurfa'da bir yılda 10 bin kaçak telefon yakalandı
Şanlıurfa'da bir yılda 10 bin kaçak telefon yakalandı
Şanlıurfa'da son bir yılda yaptığı operasyonlarda tam 10 bin 469 kaçak cep telefonu ele geçirdi. Telefonlarına el konulan esnafın AKP'ye yaptığı başvuru da sonuçsuz kaldı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Yurda kaçak yollarla sokulan telefonların merkezi haline gelen Şanlıurfa'daki çalışmalarını yoğunlaştıran polis, son bir yılda yaptığı operasyonlarla kaçakçılara büyük kayıplar verdirdi.

Şanlıurfa polisi, son bir yılda 44 operasyon gerçekleştirerek piyasa değeri 2 milyonu bulan tam 10 bin 469 kaçak telefon ele geçirdi. Yapılan operasyonların ardından kaçakçılığa geçit verilmeyen Şanlıurfa'da son olarak geçtiğimiz hafta düzenlenen operasyonlarda piyasa değeri 125 bin lirayı bulan 833 adet kaçak cep telefonu ele geçirildi. Resmi verilere göre operasyonda ayrıca 57 adet başkası adına düzenlenmiş GSM hattı ve 10 adet cep telefonlarının seri numaralarını klonlayan cihaz ele geçirildi.

AK PARTİ 'YE ŞİKAYET ETMİŞLERDİ

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin Şanlıurfa'da bulunan iş yerlerine düzenledikleri operasyonda, gümrük kaçağı ve faturasız cep telefonlarına el koymasına tepki gösteren esnaflar, AK Parti İl Başkanlığı'na gitmişti. Sattıkları kaçak cep telefonları polis tarafından ele geçirilen esnaflar, mağdur olduklarını belirterek operasyonu gerçekleştiren polisi AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Yusuf Eğilmez'e şikayet etmişti.

İŞTE RAKAMLAR

Polisin son bir yılda yaptığı operasyonlarda ele geçirilen kaçak cep telefonları ve mallarla ilgili resmi rakamlar ise şöyle:

10 bin 469 adet cep telefonu,
83 Adet Gsm Hattı (başkası adına düzenlenmiş)
72 Adet Çalıntı Cep telefonu
18 adet IMEI kopyalamada kullanılan hard disk
4 ader IMEİ kopyalamada kullanılan box cihazı
1 adet ruhsatsız tabanca,
5 adet 9 mm çapında mermi

Operasyonlarda ayrıca çok sayıda IMEI klonlamada kullanılan bilgisayar-telefon ara bağlantı kabloları ve aparatları ele geçirildi.


  http://www.radikal.com.tr/112001311200132

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haber ilginç de... - halukaka

  IMEI klonlamada kullanılan bilgisayar - telefon ara kablosu = bildiğimiz MİNİ USB :) Benimde evde 2 tane var. Beni de almasınlar içeri? Android rootladık diye... Gerçi bundan daha önemsiz şeyler isnat edip kimleri içeri almadılar ki şimdiye kadar...

  bu kadar vergi koyarsan - labirent300a

  insanlar yurtdışından aynı telefonları yarı fiyatına alabiliyorken, ülkemizdeki akılalmaz vergiler yüzünden kaçak telefona talep büyük haliyler arz da var. devlet vergilendirme sistemi biraz insaflı olsa kimse kaçak telefon almak için uğraşmaz.