Şanlıurfa'da iki aile çatıştı: 4 ölü

Şanlıurfa merkeze bağlı Büyükalanlı Köyü'nde arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavgada 4 kişi öldü

Hasan KIRMIZITAŞ- Ali LEYLAK/ŞANLIURFA, (DHA)

ŞANLIURFA’da, kan davalı oldukları ileri sürülen akraba iki aile arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan silahlı çatışmada 3’ü kardeş 4 kişi öldü. Uzun namlulu silahların kullanıldığı çatışmanın ardından 2 kişi gözaltına alınırken, polis olaya karıştığı ileri sürülen 5 kişinin de yakalanması için geniş çaplı soruşturma başlattı.
Olay, sabah saatlerinde merkeze bağlı Büyük Alanlı Köyü’nde meydana geldi. Aralarında geçmişe dayalı kan davası bulunan ve birbirini sürekli tehdit ettiği ileri sürülen Akkuş ile Durmuş ailelerinin fertleri, bu sabah köyün yaklaşık 3 kilometre dışındaki bağda karşılaştı. İddiaya göre, Şanlıurfa’da yaşayan ve 2 yıl önce kardeşleri öldürülen 56 yaşındaki Mustafa, 42 yaşındaki Halit ve 36 yaşındaki Necmettin Durmuş, bu sabah 63 ZA 469 plakalı otomobille bağa gitti. Köy dışındaki bağa gelen Durmuş kardeşler otomobillerini park ettikleri sırada, hasımları 61 yaşındaki Zeki Akkuş ve akrabalarıyla karşılaştı. Hasımlar arasında başlayan tartışma sırasında Zeki Akkuş ve yanındakiler Kalaşnikof tüfeklerle Durmuş kardeşleri çapraz ateşe tuttu. Durmuş kardeşler de tabanca ile karşılık verdi. Çatışmada Mustafa, Halit ve Necmettin Durmuş kardeşler ile Zeki Akkuş yaşamını yitirdi. Silah seslerini duyanların ihbarı üzerine olay yerine gelen jandarma, geniş çaplı soruşturma başlattı.


KÖYE GİRİŞ- ÇIKIŞ YASAKLANDI

Jandarmanın incelemesinin ardından çatışmaya karıştıkları ileri sürülen 7 kişinin aranmasına başlandı. Köyde bulunan öldürülen Zeki Akkuş’un oğlu Ali Akkuş ile adı öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alınırken, olaya karıştığı ve köyden bir otomobil ile kaçtığı ileri sürülen Zeki Akkuş’un 3 oğlu ile bir kardeşinin yakalanması için çalışma başlatıldı.
Şanlıurfa İl Jandarma Komutanı Albay Şükrü Cumhurda, giriş ve çıkışların yasaklandığı Büyük Alanlı Köyü’ne gelerek inceleme yaptı. Cumhuriyet Savcısı nezaretinde olay yerinde yapılan incelemelerin ardından ölen 4 kişinin cesedi otopsi yapılmak üzere Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Tıp Fakültesi Hastanesi morguna götürüldü. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.


VALİ OKUTAN: ÇOK ÜZÜCÜ

Halfeti İlçesi’ni ziyaret eden Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, yaşanan olayın çok üzücü olduğunu belirterek, “Uzun süredir iki aile arasında arazi anlaşmazlığı bulunuyormuş. 4 kişinin ölmesi elbet de çok üzücü. Umarım bundan sonra Şanlıurfa böyle olumsuzluklarla gündeme gelmez” dedi. (dha)