Şanlıurfa´da Suriyeli gerginliği

Şanlıurfa´da Suriyeli gerginliği
Şanlıurfa´da Suriyeli gerginliği
Şanlıurfa'da sosyal medyada örgütlenerek 'Suriyelileri istemiyoruz' mitingi yapmak isteyen, ancak valilik tarafından izin verilmeyen grup, sokak arasında karşılaştıkları 3 Suriyeliden 1'ini bıçakla yaraladı, 2'sini de tekme tokat dövdü. Olayla ilgili 15 kişi gözaltına alındı.

RADİKAL - Şanlıurfa'da bazı kişiler sosyal medya üzerinden oluşturdukları grup ile bugün Şanlıurfa kent merkezindeki Topçu Meydanı'nda; 'Suriyelileri istemiyoruz' mitingi yapacaklarını duyurdu. Konunun duyulmasının ardından hafta içi açıklama yapan Şanlıurfa Valisi, Suriyelilere karşı yapılacak mitinge izin verilmeyeceğini ve yasa dışı toplanmaların engelleneceğini söyledi.

Sosyal medyada çağrıların devam etmesi nedeniyle polisler bugün mitingin yapılması planlanan Topçu Meydanı ve çevresinde zırhlı araçlar ile yoğun önlem aldı. Meydana giden yolların polis tarafından kapatılması üzerine, birkaç kişilik gruplar halinde toplanan ancak alana giremeyenler sokak aralarında korsan gösteri yapmak istedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin arka sokağında toplanan yaklaşık 30 kişilik grup, karşılarına çıkan 3 Suriyeli ile tartışmaya başladı. Kısa sürede sonra da gruptakiler Suriyelilere saldırdı. Suriyelilerden 1'i bıçaklandı, 2'si tekme- tokat dövüldü. 

POLİS BİBER GAZIYLA MÜDAHALE ETTİ

Esnafın engellemeye çalıştığı gruba, ihbar üzerine gelen polis ekibi müdahale etti. Biber gazı kullanan polisler etkisiz hale getirdiği gruptan bazılarını gözaltına aldı.

Bu sırada yaralanan 3 Suriyeli ise sağlık ekiplerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından tedavi için Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

Polis olayla ilgili 15 kişiyi gözaltına alınırken, Topçu Meydanı ile kentin birçok noktasında zırhlı araçlarla önlemlerini artırdı.
DHA/Ömer PINAR-Ömer ŞULUL

Şanlıurfa Valisi Küçük: Suriyelileri protestoya izin verilmeyecek


  http://www.radikal.com.tr/135995013599502

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yetkililer bu konuda hiçbir önlem almıyor. - hamzaakyol

  herkes bön bön bakıyor. devlet yetkilerinin bütün düşünebildiği önlem polis göndermek. başka bir çözüm akıllarına gelmiyor. zaten alışmamışlar başka türlü düşünmeye. medya "tehlikeli gerginlik", "bak bu çok kötü" türü haber yapıp suriyeli haberlerini satmak dışında başka birşey düşünmüyor. zaten medya da olayları satacak şekilde haberleştirmenin ötesinde bir haber anlayışı olduğundan bile haberi yok. diğer sivil toplum örgütleri de sadece adı sivil. biryerlerden birileri emir vermeden herhangi bir düşünce beyan etmezler. (gerçi düşünce üretecek birikimleri olsa zaten gerçekten sivil olurlar). geriye de bir-iki vatandaşın "bunlar çok kötü", "bunlar ırkçılık" vs türü iyiniyetli yorumları kalıyor. oysa ülkeye gelen suriyelilerle burda yaşayan insanlar arasında ortaya çıkan ciddi sorunlar var ve bu sorunlar "yapmayın, etmeyin" ya da çakışmalardan sonra polis göndererek ve de "tehlikeli gerginlik" haberleri ile önlenemez. ortaya çıkan bu sorunların, tamamen çözülmese bile hafifletilmesi için düşünce üretilmesi, projeler geliştirilmesi gerekir.

  istememe üzerine - melaye_cizire

  şimdi meydana çıkıp 'Suriyelileri istemiyoruz' diyenlere söylüyorum. bende bu ülkenin bütünü üzerinde tahammülsüzleri, ırkçıları, ötekileştiricileri istemiyorum, istemiyorum, istemiyorum!!!