'Şans evi'nde dehşet

Önce üç el ateş etti
Milli Piyango'daki (MP) yolsuzluk kavgası cinayetle bitti. Eski başmüfettiş Ahmet Öztürk, mesai başladığında Genel Müdür İhya Balak'ın odasına girdi. Tartışmanın ardından üç el silah sesi geldi. Öztürk çıkıp Z.S. adlı yöneticiyi aradı, bulamayınca geri döndü, Balak'ın 'Yapma' dediği duyuldu.
Dördüncü, polis girince
Odayı kilitleyen Öztürk, polise de bir süre direndi, polis girince de bir el daha Balak'a ateş etti. Emniyet'e götürülen Öztürk'ün, MP Personel Vakfı Başkanı'nın zimmetine 8 milyon YTL geçirdiğini rapor ettiği, ancak haksız suç attığı gerekçesiyle Balak tarafından görevinden alındığı öğrenildi.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Milli Piyango (MP) Genel Müdürlüğü'ndeki yolsuzluk kavgası cinayetle bitti. MP Personel Vakfı'nın 8 milyon YTL'sinin zimmete geçirildiği iddiasıyla hazırladığı raporu haksız bulunarak görevden alınan eski başmüfettiş Ahmet Öztürk, MP Genel Müdürü İhya Balak'ı öldürdü.
İhya Balak, dün sabah saat 09.00 sularında MP'nin Balgat'taki Genel Müdürlük binasına giderek altıncı kattaki makam odasına çıktı. 5 dakika sonra odaya giren eski başmüfettiş Ahmet Öztürk, kapıyı kapatarak içeriden kilitledi. Odadan tartışma sesleri ve ardından üç el silah sesi duyuldu. Makam odası önündeki çalışanlar kaçıştı, bir kısmı polise haber vermek için zemin kata indi.
Bir yöneticiyi daha vuracaktı
Bu arada Öztürk, elinde tabancasıyla odadan çıkarak, Z.S. adlı yöneticinin odasına girdi ve sekretere "Nerede bu adam?" diye çıkıştı. Z.S.'yi bulamayan Ahmet Öztürk, daha sonra tekrar İhya Balak'ın odasına girip kapıyı kilitledi. İçeriden Öztürk'e 'yapma' diyen Balak'ın sesi duyuldu.
Bu sırada olay yerine gelen polis de merdivenle Balak'ın makam odasına bağlanan 5'inci kattaki kapıya gelerek, "Kapıyı aç, yoksa içeri gireceğiz" ihtarında bulundu. Ancak Öztürk, "Hepiniz gidin" diyerek hem altıncı hem de beşinci katta kapıyı zorlayan MP çalışanlarına ve polislere karşı koydu. Polis, Ahmet Öztürk'ü ikna edemeyince kapıyı kırdı. Polisin içeriye girdiğini fark eden Ahmet Öztürk son bir kez ateş etti. Polis saat 09.30 civarında içeriye girdiğinde, yere uzanmış Balak'ın cesediyle karşılaştı.
Öztürk yakalanırken, "En mutlu günüm" dedi. Öztürk'ün taşıma ruhsatlı ve 7.65 mm çapındaki Baretta marka tabancasından çıkan dört mermiden birinin, Balak'ın sağ şakağından girip sol şakağından çıktığı belirlendi. Diğerinin ise sağ omzuna saplandığı anlaşıldı. Gözaltına alınan Öztürk sorgulanmak üzere Ankara Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürülürken gözyaşlarına boğulan MP çalışanları, Öztürk'e sert tepki gösterdi. Öztürk akşam saatlerinde çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
MP'de cinayetle sonuçlanan yolsuzluk kavgasının üç yıl öncesine dayandığı öğrenildi. MP Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda başmüfettiş olarak görev yapan Ahmet Öztürk, MP Personel Vakfı'ndaki yolsuzluk iddiaları üzerine 2004 yılında res'en inceleme başlattı. MP Genel Müdürü Balak'ın 'İncelemeyi bırak' uyarısına rağmen, MP ile bir sözleşme uyarınca bilet satışlarından vakfa aktarılan paralardan 8 milyon YTL'nin eksik olduğu gerekçesiyle rapor hazırladı. Öztürk, vakfın 8 milyon YTL'sinin, Vakıf ve Teftiş Kurulu Başkanı Kadir Akmeşe tarafından zimmete geçirildiğini öne sürdü.
Öztürk raporunu Ankara Başsavcılığı'na göndererek Kadir Akmeşe hakkında zimmet ve irtikap suçlarından suç duyurusunda bulundu. Ancak hem Başsavcılık, mahkeme Akmeşe hakkında takipsizlik kararı verdi. Bunun üzerine Akmeşe, haksız suç isnadında bulunduğu gerekçesiyle Öztürk hakkında dava açtı. Öztürk bu davada beraat etti. Akmeşe, beraat kararına itiraz etti. Dava dosyası halen Yargıtay'da.
İhya Balak, tarafsız olmadığı ve Akmeşe'ye haksız suç isnadında bulunduğu gerekçesiye 2005'te Öztürk'ü başmüfettişlikten alarak APK Dairesi'ne uzman olarak atadı. Öztürk, eski görevine geri dönebilmek için açtığı davayı kaybetti. Öztürk'ün, görevden alınınca agresifleşip sık sık "İntikamımı alacağım" dediği öğrenildi. Balak'ın, kurum çalışanları tarafından Öztürk'e dikkat etmesi için uyarıldığı da belirtildi. Öztürk'ün, 1982 yılından beri görev yaptığı Ziraat Bankası'ndan, İstihdam Fazlası Personel statüsüne geçirilerek 2002'de MP'ye gönderildiği öğrenildi.