Sansür aynen devam

Polis: O video hâlâ orada
Atatürk'e hakaret içeren bir videoyu yayımladığı için erişimi mahkeme kararıyla engellenen internetteki YouTube sitesinin yasağı sürüyor. Türk Telekom, Emniyet'ten "Söz konusu videoya hâlâ ulaşılabiliyor" bilgisi geldiği için erişime izin vermediklerini açıkladı.
'Türkiye patlamaya hazır'
Açıklamada video silinmeden erişime izin verilmeyeceği vurgulandı. Dünyanın önde gelen gazeteleri ise sansürcü zihniyeti eleştirdi. Los Angeles Times: "Türkiye ifade özgürlüğü konusunda patlamaya hazır."

İSTANBUL/LONDRA/WASHINGTON - Atatürk'e hakaret edildiği gerekçesiyle sanal dünyanın popüler video paylaşım sitesi 'YouTube'a uygulanan engelleme dün de sürerken, sansür Türkiye'yi dünya basınına taşıdı. Türkiye ve Yunanistan arasında sanal savaş yaşandığı yorumunda birleşen yabancı gazetelerden Los Angeles Times, "Bir popüler kültür öznesi olan YouTube'a erişimin engellenmesi temel bir hak gibi görünmeyebilir. Ancak Türkiye'de ifade özgürlüğü konusu 'patlamaya hazır' durumda" dedi.
Kapatılan YouTube'un internet erişiminin açılmasını bekleyenler dün düş kırıklığına uğradı. Emniyet yetkilileri, Atatürk'e hakaret içiren videonun sitede durduğunu belirtince Telekom erişim yasağını sürdürdü. Polis yetkilileri, gün içeriside yapılan kontrollerde, ilgili videonun hala kullanımda olduğunun belirlendiğini söyledi. Türk Telekom'dan dün yapılan açıklamada, hukuka aykırı içeriğin kaldırılması halinde erişimin 30 dakika içinde sağlanacağı belirtildi.
'Sansür çözüm değil'
Sansüre dün İstanbul'da bir grup üniversite öğrencisi de karşı çıktı. Şişli Adliyesi önünde öğrenciler adına konuşan Kürşat Çetinöz, görüntüleri kınadıyarak, "Bunu önlemenin yolu sansür değil" dedi.
Türk ve Yunan internet kullanıcıları arasında ilk savaş Kasım 2006'da 1997 yılında çekildiği iddia edilen Türk ve Yunan uçakları arasındaki it dalaşı görüntüleriyle çıktı. Görüntülerde Yunan pilotlar füzelerini Türk pilota kilitliyor ve hakaret ediyordu. Misilleme 5 Ocak 2007'de bir Türk kullanıcı tarafından geldi. Videoda, Yunanlıların 'gelenek'lerinde eşcinsellik olduğu belirtiliyordu. Siteye en son 3 Mart'ta Atatürk'ün ağzından çirkin sözlere yer veren video eklendi. İstanbul Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla YouTube'un erişimi kapatıldı. Videonun çıkarılması halinde mahkeme yasağın kalkacağını açıkladı. Ancak bu olay dünya basınının ilgisini Türkiye'ye çekti. Britanya gazetesi Telegraph, "Kararın, bazı Yunanlıların yeni saldırılar düzenlemesini önleyeceği kuşkulu" derken Daily Mail, Türk ve Yunanlı kullanıcıların karşı tarafı aşağılayan görüntüleri siteye gönderdiği yorumunu yaptı. Sansür, Times, Financial Times, BBC ve International Herald Tribune'de de haberleştirildi.
Dünya basınında Atatürk'e hakaret içeren videonun haberleştirilmesi bu görüntüleri daha popüler hale getirdi. Videonun diğer sitelerde yayına konabileceğini belirten uzmanlar strateji hatası yapıldığını vurguladı.