Sansür hız kesmiyor: Blogger.com'a mahkeme engeli

Google tarafından 2003 yılında satın alınan en popüler İnternet günlüğü (blog) servisi blogger.com, Türk Mahkemeleri tarafından engellenen büyük servislerler arasındaki yerini aldı. Türkiye'den siteye giriş yapmaya çalışan kullanıcılar artık alışmaya başladıkları bir uyarı mesajıyla karşılaşıyorlar.İSTANBUL - En popüler İnternet günlüğü (blog) servisi blogger.com, Türk Mahkemeleri tarafından engellenen büyük siteler kervanına katıldı.
Haberin devamı

İnternet dünyasının kişiselleşmesinde büyük rolü olan ve Web 2.0 dünyasının en yoğun şekilde kullanılan internet günlüğü (Weblog, Blog) servisi blogger.com‘a Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi 20.10.2008 tarih ve 2008/2761 sayılı kararı gereği erişim engellendi.

NTV'nin haberine göre servisin ana etki alanı blogger.com ile birlikte kullanıcıların günlüklerini yayınladıkları alt etki alanlarını barındıran blogspot.com etki alanına da erişim tüm alt etki alanları ile birlikte engellendi.

TÜRKİYE’DEKİ KULLANICI SAYISI ÇOK Servis, dünya çapında milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyordu, daha önce kapatılan internet günlük servisi wordpress.com gibi, blogger.com’un da Türkiye’de azımsanmayacak kadar çok kullanıcısı bulunuyor.


  http://www.radikal.com.tr/90513090513015

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Maç ve dizi seyretmeye devam edelim - tjarman

  Haklarının elinden alınmasına tepki göstermeyen halklar teker teker haklarını otoriteye teslim ederler. Uykularında.

  ben şimdi kime küfredecem ? - e1011001

  o gerizekalıların yüzünden apple iphone 3g nin nasıl kırıldığına dair video izlemekte zorlanıyorum. kime küfredecem şimdi ben ha kime küfredecem?

  Sapla Saman - zy87

  Allahaskina sapla samani karistirmayalim. Akil tutulmasina artik bir son verelim. AKP'ye karsi olabilirsiniz ama bu kapatmalarin seriatla, akpyle iliskisi olmadigini akil edicek ve bilicek kadar sistem hakkinda bilgi sahibi olun, noolur. Nasil bu kadar gercekten yoksun ve kendinden emin olunabilir? Noolur, bu tur yorum yapan arkadaslardan biri bana aciklasin burda. Adamlar kendileri de yargi sisteminden cekmiyorlar mi zaten? Yargi reformu diye diye niye dilimizde tuy bitiyor? Ne alakasi var bu kapatmayla AKP'nin? Herkes her kapatmayi birbirine karistirmaya basladi... parti kapatma, kafa kapatma, blog kapatma...

  Bu kadar!!! - bensenonlar

  Sen cocuguna iyiyi ve kötüyü ögretirsin, 18 yasina kadar bir seviyeye getirirsin sonra O´na bir birey gözüyle bakar, iletisim ve bilgi özgürlügüne karismassin! Ister kötü bilgi alir, ister iyi! O, O´nun iyisi,kötüsüdür ve kendi bilinciyle tercihidir!

  'Heil Zeig' - Shakti

  Media baronlariyla iyi iliskiler icinde olmaya calisan Iktidar, ozgur dusunce v anlatimi, Internet'te susturmaya calisiyor. MAndala cizimlerini yasaklar hale geldiler! sansuresansurhareketi@googlegroups.com bu konuda eylemler dusunuyor...

  Blogger'e yasak mı bilgi'ye, özgür iletişime sansür mü ? Digitürk'e tepki ve Barolara görev... - hurma04

  Bu haberde yer almıyor ama Blogger'e konulan mahkeme yasağının kaynağı Digitürk olduğu anlaşıldı. Milyonlarca kullanıcıya yasak getirilmesini sağlayan Digitürk'ün en kısa zamanda bu şikayetinden vazgeçmesini talep ediyorum. Aksi halde hem blog hemde digitürk sahibi arkadaşların bu kuruluşa toplumsal tepkilerini göstermelerini bekliyorum. Cumhuriyet'in 85.yılında çağdaş bilgi erişiminden, bilgisyar ve internetten habersiz yargıçların aldığı bu kararlar utanç vericidir. Bir görev de bugün kongrelerini yapıp yeni yönetimlerini seçen Barolara düşüyor. Pazartesi gününden itibaren kamu adına bu karara itiraz etmeliler ve bu kararı kaldırtmalılar...Özellikle özgürlük şampiyonu Diyarbakır Barosu bakalım ne yapacak ? Digitürk'ü kınıyorum ve Baroları göreve çağırıyorum.

  Bana dokunmayan yılan.. - memetg

  Bu ülkenin hali bana yüzyılın başındaki Çini hatırlatıyor,o tarihte ingilizler ve de ispanyollar her çinlinin ağzına uyuşturucuyu dayamış ,onları hiçbir olayda kafasını kaldıramayan,düşünemeyen yani mal gibi yatan bir topluma çevirmişlerdi.Haydi onlar bir şekilde devrim vs yaparak yırttılar,ya biz? Bu güzel ülkenin hımbıl insanlarında samimi olarak bir tepki,kollektif bir ''yeter artık! ''deme potansiyeli görüyormusunuz.Benim gördüğüm potansiyel ,yaşanabilecek en kötü felakette bir kazada yada bir patlamada,olay yerine toplanıp,balık gözleriyle saatlerce ayakta dikilebilen vatandaş potansiyeli...bizde kalkmış blogger kapatıldı diye bağırıyoruz...