Santoro Dinlerarası Diyalog Merkezi

İskenderun ilçesindeki İtalyan Katolik Kilisesi'nde yaptırılan ve Trabzon'da öldürülen Santa Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santoro'nun
adının verildiği Dinler ve Medeniyetlerarası Diyalog Merkezi dün hizmete girdi.

HATAY - İskenderun ilçesindeki İtalyan Katolik Kilisesi'nde yaptırılan ve Trabzon'da öldürülen Santa Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santoro'nun
adının verildiği Dinler ve Medeniyetlerarası Diyalog Merkezi dün hizmete girdi. Açılış nedeniyle düzenlenen sempozyumda dinlerarası barış ve diyalog mesajları verildi.
Andrea Santoro Diyalog Merkezi Salonu'ndaki 'Hıristiyan ve İslam Geleneğinde Kutsal Kitap' konulu sempozyuma, Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Başpiskopos Antonio Lucibello, Anadolu Katolik Kilisesi Episkoposu M. Luigi Padovese, İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu, İskenderun Müftüsü Bekir Gülce ve çok sayıda din adamı katıldı. Vatikan Büyükelçisi Lucibello, Yahudi, Hıristiyan ya da Müslüman, her insanın kalbinde Allah'ın arzusunu görmesi dileğinde bulunarak "Bu büyük ülke bütün dünya için bir vitrin. Müslüman, Hıristiyan, Yahudi ve diğer başka dinler beraber yaşıyor" dedi.
Episkopos Padovese de, bir sapkınlık olan fanatizmle mücadelenin yolunun diyalogdan geçtiğini vurguladı. Kaymakam Horozoğlu'ysa, "Ne İslam, ne de diğer dinler kesinlikle şiddeti, terörü teşvik etmezler.Din adamlarına düşen görev, dinlerin insanlığa hizmet edebileceğini halkla paylaşmaktır" diye konuştu.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun gönderdiği mesajın da okunduğu sempozyum, bugün Mersin Polifonik Korosu'nun vereceği konserden sonra sona erecek.