Santral gitti, tüneli kaldı...

Santral gitti, tüneli kaldı...
Santral gitti, tüneli kaldı...

Uğruna 7.4 kilometrelik tünel kazılan santral durdu, İkizdere ise bu mevsimde kuru! FOTOĞRAFLAR: MUHAMMET KAÇAR / DHA

RİZE - Doğu Karadeniz’de derelerin üzerine dizi dizi hidroelektrik santral açılmasına karşı çıkan çevrecilerin açtığı davalar birer birer çevrelerin lehine sonuçlanırken, İkizdere’deki firmalardan biri bölgeki inşaatını durdurma kararı aldı. Sanko firması İkizdere’de açmak istediği Cevizlik Santralı için 7.4 kilometrelik tünel açmış; santralın inşaatı da yüzde 50 oranında bitmişti.
Hükümetin enerji atağı çerçevesinde, Rize’de ‘su kullanım hakkı’ satın alan özel sektörün 62 santral ve regülatör inşa etmesi gündemdeydi. Bunun bölgedeki dereleri, dolayısıyla dünyaca ünlü Karadeniz vadilerindeki yaşamı öldüreceğini iddia eden yerel koruma dernekleri dava üstüne dava açmaya başladı. Bunun üzerine Çağlayan, Hemşin, Senoz ve İkizdere vadilerindeki inşaatlar birer birer durmaya başmadı.
Endemik bitki ve canlı türü açısından dünyanın en değerli 200 vadisi arasında gösterilen İkizdere’deki Cevizlik Hidroelektrik Santralı (HES) için verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu da santraldan bırakılan suyun deredeki canlı yaşamını sürdürmeye yetmeyeceği gerekçesiyle iptal edilmişti. Bunun üzerine Sanko, şantiyesini topladı. Firmanın çalışmasına devam etmesi için yeni ÇED raporu alması, yani dereye bırakacağı su miktarını artırması gerekiyor. Öte yandan santral inşatı için kesilen ağaçlar şimdiden vadinin görünümü değiştirdi. Hukuk mücadelesi konusu olan İkizdere ise yöredekilere göre ‘küresel ısınmanın etkisiyle’ kuruma noktasına geldi... (dha)