Santral için ağaç kesimi iddiası Yuvarlakçay'ı ayağa kaldırdı

Santral için ağaç kesimi iddiası Yuvarlakçay'ı ayağa kaldırdı
Santral için ağaç kesimi iddiası Yuvarlakçay'ı ayağa kaldırdı

Yuvarlakçay?daki ağaç kesimlerinin santral için olduğu iddia edildi. Kaymakam, ?Kesim, yangına karşı? dedi. Fotoğraflar: MUSTAFA SARIiPEK / dha

Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Köyceğiz’in cennetlerinden Yuvarlakçay Çayı’na kurulacak santral için bölgede yüzlerce ağaç kesildiği iddia edildi. Kaymakam, ağaçların santral için değil orman yangınlarına karşı seyreltme için kesildiğini açıkladı.
Yuvarlakçay, Muğla’nın Beyobası beldesi yakınında Pınarköy köyünden doğuyor. Köyceğiz Gölü’ne dökülüyor. Bu çayın üzerine Beyobası Hidroelektrik Santralı (HES) kurulmak isteniyor. Santralın yol genişletme çalışması için ağaçlar kesildi. Köylüler kesilen ağaç sayısının yüzlerce olduğunu söylüyor.
Bölgede tek sıkıntı bu da değil. Yuvarlakçay’ın serin suları üzerine kurulu dört restoranın sahipleri santraldan sonra burada su kalmayacağını, yılda 60 bini yabancı 200 bin kişiyi ağırlayan tesislerin kapanacağını iddia ediyor. 
Süreç ise işliyor: Akfen Holding’e bağlı Beyobası Enerji Üretimi A.Ş., Yuvarlakçay’a kuracağı HES için, EPDK’dan 48 yıl iki ay üretim izni aldı. HES ve yardımcı tesislerin kurulabilmesi için gerekli taşınmaz malların kamulaştırılması tamamlanarak köylülerin kamulaştırma bedelleri bankalara yatırıldı.
‘Yuvarlakçay’da binlerce ağacın kesileceği ve arazilerin sulanamayacağını’ iddia eden köylüler ve restoran sahipleri ise yürütmeyi durdurma talebiyle Danıştay’a dava açtı. Dava sürerken bölgede santral yolu için ğaç kesimi yapıldığı iddiası restoran sahipleri, köylüler ve çevrecileri çileden çıkardı.
‘Yeşilvadi Restoran’ın sahibi Cemal Sıkkın ‘sıkıntılı’:  “Bölgemizde bunun örnekleri mevcut. Bir şey yapılırken diğerleri bozulmamalı. Burası Özel Çevre Koruma alanı içerisinde, son derece hassas bir bölge. Santral için saniyede akan 3 bin 500 litre suyun alınıp geriye saniyede 400 litre akan su bırakılacak. Buradaki hava sıcaklığı süratli ve bol  su nedeniyle normalin 6-7 derece daha altında olur. Ağustosta akşam üzeri üşürsünüz. Su azalınca sıcaklık artacak. Müşteri de gelmez olacak. Santralın kamu yararına olduğu söyleniyor. Bizim yaptığımız iş de kamu yararı. Buraya 60 bini yabancı 200 bin turist geliyor. Devlet buraya gelip, burayı hiç görmeden sadece bir kişiye tahsis ediyor.”
Köyceğiz Kaymakamı Halil Çomaktekin ise “Ağaç kesimi haberini alır almaz inceleme başlattım. Aldığım bilgilere göre, Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü orada orman yangınlarına karşı seyreltme çalışması yapmaya başlamış. Söylenilenlere göre, şirket henüz santral yapımı için izinleri tamamlamamış. Bu nedenle de orada bir işlem yapabileceklerini sanmıyorum” dedi.