Santralların 20 yılı var

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) termik sant-rallarının yakıt ihtiyacını karşılayan Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) sahasında, 20 yıllık kömür kaldı.
Haber: AHMET BAYRAK / Arşivi

MUĞLA - Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) termik sant-rallarının yakıt ihtiyacını karşılayan Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) sahasında, 20 yıllık kömür kaldı. Üç santrala günde 40 bin ton kömür verildiğini belirten GELİ Müessese Müdürü Edip Akıncı, "Faaliyetimiz bu şekilde sürerse 20 yıl sonra bölgede kömür kalmayacak. 1983'ten beri termik santralların kömür ihtiyacını karşılıyoruz. Termik santralların doğalgaz ya da başka bir yakıta dönüştürülme maliyeti çok yüksek. Bu durumda kömür bittiğinde santrallar da kapanacak" dedi.
20 yıl ömür biçilen santrallara GELİ'ye ait Eskihisar, Tınaz, Bağyaka, Sekköy, İkizköy ve Hücamlar ocaklarından kömür sağlanıyor.
'Orman yarattık'
GELİ İşletme Müdürü Akıncı, faaliyetlerini anlatırken kazı yapılan yerleri harabe halinde bırakmadıklarını vurguladı. Akıncı şöyle konuştu:
"Stratonikia ve Lagina antik kentleri arasında kalan kutsal yolda kazı yapıyoruz. Tarihi eserler tek tek numaralandırılarak müzelere yollanıyor. En küçük bir tarihi eser bile yok olmadı. Bölgede oluşan çukur ve kötü görüntüleri yok etmek için 1 milyon 300 bin akasya ve zeytin ağacı diktik. Önümüzdeki 6 ayda 50 bin akasya ve 8 bin zeytin ağacı daha dikeceğiz. Bir yıl önce kömür paketleme tesisi kurarak vatandaşlara düşük ücretle kömür satmaya başladık. Kömür satışında da hedefimiz kâr değil sosyal fayda sağlamak."