Sapanlı teyze: Çocuklar atıyordu heves ettim!

Sapanlı teyze: Çocuklar atıyordu heves ettim!
Sapanlı teyze: Çocuklar atıyordu heves ettim!
Gülsuyu olayları soruşturması kapsamında gözaltına alınan Emine Cansever'e Gezi olayları sırasındaki sapanlı fotoğrafı soruldu. Nöbetçi mahkemece sorguları yapılan aralarında Emine Cansever'in de bulunduğu 19 kişi 'terör örgütü üyesi olmak' suçlaması ile tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - "Sapanlı Teyze" olarak adlandırılan Emine Cansever'in Gezi eylemleri sırasındaki fotoğrafla ilgili soruyu ‘çocukların elinde görünce heves ettim" diye yanıt verdiği öğrenildi.  

Gülsuyu'nda başından vurularak ölen Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde silahlı gösteri sırasında görüntülenen zanlıların da aralarında bulunduğu 35 şüphelinin savcılık sorguları tamamlandı. 19 şüpheli tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Şüpheliler arasında yer alan ve Taksim'de maskesiyle sapanla görüntülenen Emine Cansever, savcılık ifadesinde sapan kullanan gençlere heveslendiğini ve hedef gözetmeden kendisinin de sapanla taş atmaya çalıştığını söyledi.

GÖZLER ' SAPANLI TEYZE' ÜSTÜNDE

Gülsuyu'nda uyuşturucu çeteleri ile DHKP/C'liler arasında çıkan olaylarda başından vurularak ölen Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde ellerinde kaleşnikoflarla görüntülenen şahısların da arasında bulunduğu 35 kişi, sabah saatlerinde Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayına çıkarıldı. Şüpheliler arasında Taksim'de yüzünde maskesi ve elinde sapanıyla görüntülenen, gazetelerde adından 'sapanlı teyze' olarak bahsedilen Emine Cansever de yer aldı.

ÇOCUKLARI GÖRÜNCE HEVES ETTİM

Sağlık kontrolünün ardından şüphelilerin sabah saatlerinden itibaren ifadelerinin alınmasına başlandı. Sapanlı görüntüsüyle adından sıkça bahsedilen Emine Cansever, savcılık ifadesinde elinde sapan bulunan kişinin kendisi olduğunu söyledi. Cansever "Gezi Parkı'na yapılan düzenlemeleri protesto etmek için Taksim'e gittim. Gazdan korunmak için maske taktım. Çevremdeki çocuklar da sapan kullanıyorlardı. Onları görünce heves ettim. Sapanla taş atarken kimseyi hedef almadım. Şeker hastalığı nedeniyle sağ kolumu iyi kullanamıyorum bu yüzden sapanla taş da atamadım" dedi.

ELİ SİLAHLI KİŞİLERİ GÖRMEDİM

Cansever'e sorguda Maltepe Gülsuyu'ndaki olaylar sırasında da elinde sopa ile görüntülerinin basında yer aldığı hatırlatıldı. Fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu kabul eden Cansever, "Yürüme güçlüğü çektiğim için elimdeki sopayı değnek olarak kullanıyorum. Yüzü maskeli ve eli silahlı şahısları görmedim." Şeklinde ifade verdi.

'SAPANLI TEYZE' TUTUKLANDI
DHKP/C üyesi oldukları iddia edilen şüphelilerden 11'i ile Gülsuyu'ndaki olaylara karıştıkları ve MLKP üyesi oldukları iddia edilen şüphelilerden 8'i olmak üzere toplam 19 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemece sorguları yapılan 19 kişi 'terör örgütü üyesi olmak' suçlaması ile tutuklanarak cezaevine gönderildi. 'Sapanlı teyze' olarak bilinen Emine Cansever'in de mahkemeye sevk edilenler arasında yer aldığı öğrenildi. Serbest bırakılan 16 kişiden 3'ü hakkında ise adli kontrol kararı verildi.