Sapanlı teyze: Çocuklar atıyordu heves ettim!

Sapanlı teyze: Çocuklar atıyordu heves ettim!
Sapanlı teyze: Çocuklar atıyordu heves ettim!
Gülsuyu olayları soruşturması kapsamında gözaltına alınan Emine Cansever'e Gezi olayları sırasındaki sapanlı fotoğrafı soruldu. Nöbetçi mahkemece sorguları yapılan aralarında Emine Cansever'in de bulunduğu 19 kişi 'terör örgütü üyesi olmak' suçlaması ile tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - "Sapanlı Teyze" olarak adlandırılan Emine Cansever'in Gezi eylemleri sırasındaki fotoğrafla ilgili soruyu ‘çocukların elinde görünce heves ettim" diye yanıt verdiği öğrenildi.  

Gülsuyu'nda başından vurularak ölen Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde silahlı gösteri sırasında görüntülenen zanlıların da aralarında bulunduğu 35 şüphelinin savcılık sorguları tamamlandı. 19 şüpheli tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Şüpheliler arasında yer alan ve Taksim'de maskesiyle sapanla görüntülenen Emine Cansever, savcılık ifadesinde sapan kullanan gençlere heveslendiğini ve hedef gözetmeden kendisinin de sapanla taş atmaya çalıştığını söyledi.

GÖZLER ' SAPANLI TEYZE' ÜSTÜNDE

Gülsuyu'nda uyuşturucu çeteleri ile DHKP/C'liler arasında çıkan olaylarda başından vurularak ölen Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde ellerinde kaleşnikoflarla görüntülenen şahısların da arasında bulunduğu 35 kişi, sabah saatlerinde Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayına çıkarıldı. Şüpheliler arasında Taksim'de yüzünde maskesi ve elinde sapanıyla görüntülenen, gazetelerde adından 'sapanlı teyze' olarak bahsedilen Emine Cansever de yer aldı.

ÇOCUKLARI GÖRÜNCE HEVES ETTİM

Sağlık kontrolünün ardından şüphelilerin sabah saatlerinden itibaren ifadelerinin alınmasına başlandı. Sapanlı görüntüsüyle adından sıkça bahsedilen Emine Cansever, savcılık ifadesinde elinde sapan bulunan kişinin kendisi olduğunu söyledi. Cansever "Gezi Parkı'na yapılan düzenlemeleri protesto etmek için Taksim'e gittim. Gazdan korunmak için maske taktım. Çevremdeki çocuklar da sapan kullanıyorlardı. Onları görünce heves ettim. Sapanla taş atarken kimseyi hedef almadım. Şeker hastalığı nedeniyle sağ kolumu iyi kullanamıyorum bu yüzden sapanla taş da atamadım" dedi.

ELİ SİLAHLI KİŞİLERİ GÖRMEDİM

Cansever'e sorguda Maltepe Gülsuyu'ndaki olaylar sırasında da elinde sopa ile görüntülerinin basında yer aldığı hatırlatıldı. Fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu kabul eden Cansever, "Yürüme güçlüğü çektiğim için elimdeki sopayı değnek olarak kullanıyorum. Yüzü maskeli ve eli silahlı şahısları görmedim." Şeklinde ifade verdi.

'SAPANLI TEYZE' TUTUKLANDI
DHKP/C üyesi oldukları iddia edilen şüphelilerden 11'i ile Gülsuyu'ndaki olaylara karıştıkları ve MLKP üyesi oldukları iddia edilen şüphelilerden 8'i olmak üzere toplam 19 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemece sorguları yapılan 19 kişi 'terör örgütü üyesi olmak' suçlaması ile tutuklanarak cezaevine gönderildi. 'Sapanlı teyze' olarak bilinen Emine Cansever'in de mahkemeye sevk edilenler arasında yer aldığı öğrenildi. Serbest bırakılan 16 kişiden 3'ü hakkında ise adli kontrol kararı verildi.


  http://www.radikal.com.tr/115508011550807

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hevesine sahip cik teyzem - Ayse Sule

  Cocuklar atiyordu ben de heves ettim demis teyzem savunmasinda. Duyan da sanir ki, teyzemin bu yonde bir niyeti ve techizati yoktu, oradaki cocuklardan anlik bir hevesle tas/sapan odunc alip atis yapti. Yahu bir taneniz de dik durun ve "evet polise elimden geldigince mukavemet etmek ve saldirmak icin planlayarak yaptim, pisman degilim, olsa yine yaparim" deyin be kardesim. Basbakan'in resminin oldugu hedef tahtasina dart atan gencler de yine aynen boyle kem kumlemislerdi mahkemede.

  sapan değil boru - esiroglu

  "teyze" kayış atmış.

  Çifte Bayram - anaximenes

  yapsın karanlığın bekçileri, Emine Cansever tutuklandı. Devlet çok büyük bir badire atlatmış oldu, artık sırtı yere gelmez!..

  KELIME ANLAMI YETERSIZLIGI - Equalizer001

  Radikal: ?Gülsuyu olayları soruşturması kapsamında gözaltına alınan Emine Cansever'e Gezi olayları sırasındaki sapanlı fotoğrafı soruldu?diye yazmis. Herseyden once; o aletin adi sapan degil, sungerdir. Sapan; İki ucu ip, ortası örme veya mesin olan bir tas atma aletine denir. (Hz. Davud, Goliyat?i sapana koydugu tasi atarak oldurmustur). Sunger ise; cocukların kus vurmak için kullandıkları, iki ucuna lastik ve lastiklerin arasına da geniş bir meşin parcası baglı bulunan, lastik uclarin da agactan yapilan, ?Y? seklinde bir catala uclarindan baglandigi bir aletdir. Dolayisiyle; teyzenin kullandigi sapan degil, sungerdir. Okuyucunun dogru turkce kelimeleri gazete ve gazetcilerden ogrenecegi yerine, gazeteciye ogretmeye mecbur kalmasinin altinda iki sebebi olabilir: 1- Haberci kullandigi kelimenin ne anlama geldigini dusunecek zamani olmadigindan, magazin gazetesi Hurriyet'in kullandigi kelimeyi oldugu gibi alarak kendi gazetesinde kullanmasi; 2- Gazete?nin editoru bireysel ve toplumsal konularin icinde kayboldugundan, habercinin yazdigi haberi okumadan onaylamasi. Her iki durum, Radikal gibi ciddi bir gazete icin utanc verici bir durum teskil etdiginden, habercilere haftada 8 saat turkce ders verilmesine ivedilikle baslanmalidir. ?Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz.? _ Uğur Mumcu

  gözümüz aydın - berfukenan

  taş atan çocuklar sorunumuzdan sonra nurtopu gibi taş atan sapanlı teyze sorunumuz oldu.tutukladık sorun bitti.yarabbi şükür

  İYİDE YAPMIŞSIN ABLA - pispor

  polis gaz su atar gaz fişeği atar silahla insanları öldürür yaralar suç değil ama Emine abla taş attığında bu suç ayıp ya

  O bir Star... - serseriser

  "Dikkat annem ateş edecek" isimli Hollywood yapımı filmin Türkiye versiyonu... "Dikkat teyzem sapan atacak"... Başrollerde Emine Cansever, Hüseyin Avni Mutlu, Hüseyin Çapkın, Tayyip Erdoğan...