Sapasağlamları da öldürebilir

Domuz gribinden ölenlerin sayısı 161'e yükseldi. 243 kişi de hastanede. Ölenlerin yüzde 42'si 25-44 yaş aralığında genç ve yetişkinler. Yarısının bilinen başka hastalığı yok

ANKARA - Sağlık Bakanlığı domuz gribinden ölenlerin sayısının 161’e çıktığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde verilen bilgiye göre pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 243. Hastalardan 70’i yoğun bakımda. Bu kişilerden 32’si solunum destek cihazına bağlı. Ölen hastaların 92’sinde altta yatan kronik hastalık tespit edildi.
Pandemi Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın tüm ölümlerin yüzde 42’si 25-44 yaş grubundan olduğu öğrenildi. Bu kişilerin yüzde 50’sinin altta yatan kronik hastalığı yok.
Sağlık Bakanlığı domuz gribine yakalanan hastalardan hangilerinin hastanede hangilerinin evde tedavi görmesi gerektiğine dair bir açıklama yaptı. Evde tedavi edilecek hastaların mümkünse ayrı tuvalet kullanması, 19 yaşın altındakilerin ise aspirin almaması önerilerinde bulunuldu.
Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda Pandemik (H1N1) 2009 Gribi Klinik Vaka Yönetimi şemasını yeniden düzenledi. Şemada hastaneye yatırılmasına gerek olmayan hastalara evde korunma ve tedaviye yönelik önerilerde bulunuldu:  
ASPİRİNE DİKKAT: Bakanlık, karaciğerde yağ birikimi ve beyin içi basınçta aşırı yükselmeyle kendini gösteren ‘Reye Sendromu’ riskine karşı 19 yaşın altındakilerin  aspirin kullanmaması, bunun yerine parasetamol alınması, belirtileri azalana ya da kaybolana kadar hastanın iyi havalandırılabilen ayrı bir odada kalması, mümkünse ayrı bir tuvalet kullanması, evdeki diğer kişilerle aynı sofrada yemek yememesi, hastanın bakımının tek bir kişi tarafından üstlenilmesi, ağır hastalık için risk grubunda olanların bu görevi üstlenmemesi önerilir.
GÜNLÜK TEMİZLİK YETERLİ: Masa, kapı kolları, musluk başlıkları, telefon ahizesi, uzaktan kumanda ve oyuncak gibi eşyaları günlük hayatta kullanılan deterjanlarla temizleyin, özel dezenfektanlar kullanmaya, hastaların kullandığı yemek kapları, havlu, çamaşır ve çarşaf gibi eşyaların da ayrı yıkanmasına gerek yok. (Radikal)