'Saplantı' sinyal verir

Kendisini ısrarla takip ve tehdit eden 'eski sevgilisi' tarafından İstanbul'da bir kafede beş kurşunla öldürülen Özlem Çokçalışkan, dün memleketi Yalova'da toprağa verildi.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Kendisini ısrarla takip ve tehdit eden 'eski sevgilisi' tarafından İstanbul'da bir kafede beş kurşunla öldürülen Özlem Çokçalışkan, dün memleketi Yalova'da toprağa verildi. Baba Hasan Çokçalışkan, kızı için savcılıktan iki kez koruma istediklerini söyleyerek ağlarken, psikiyatrlar, tehdit alan kişilerin savcılıktan kişinin ruh sağlığı ile ilgili rapor almasını salık verdi. Kadın örgütleri de 'ailenin korunması kanunu'nun evli olmayan kadınları da kapsamasını istedi.
Bir özel klinikte lazer epilasyon uzmanı olarak çalışan 32 yaşındaki hemşire Özlem Çokçalışkan'ın kâbusu, bir süre önce işsiz kalan 30 yaşındaki Burak Gezgin'den ayrılmasıyla başladı. Çokçalışkan evinin elektrik ve suyunu kesen, işyerini basıp atılmasını isteyen ve birlikte çektirdikleri fotoğrafları da internette yayımlayan Gezgin için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ancak Gezgin fotoğraf CD'lerini teslim edip serbest kaldı.
Bisiklet tamircisi Hasan Çokçalışkan Elmalık Camii'nde kızının tabutu başında çaresizdi: "Özlem doğduktan kısa süre sonra annesi öldü, ben büyüttüm. Hayat doluydu. İyi kazandığı için güzellik salonunda çalışıyordu. Mehmet, para için kızımı ölümle tehdit etti. Yavrum korkudan evini değiştirdi. Savcılıktan iki kez koruma istedik. Hafta sonunu bizimle geçirdi. Yine tehdit edildiğini söyledi. Pazar günü uğurladım. Sonra da beni arayan katil, 'Kızını öldürdüm, gel al' dedi..."
Uzmanlara göre sık sık medyaya yansıyan bu cinayetlerin aktörlerinin ruh halleri önemli ipuçları veriyor.
'Tehdit edenle yüzleşmeyin'
Bakırköy Psikiyatri ve Araştırma Merkezi'nden Dr. Ayhan Akcan: "Erkek depresyonda ve umutsuz. Ciddi stres faktörü söz konusu. Gerçeklikten korkuyor. Keşke yakınları bu durumu fark etseydi. Bu gibi durumlarda kadın, tehditleri yok saymamalı, reddetmemeli. Yasal tedbirler almalı ve kesinlikle erkekle yüzleşmemeli. Erkeğin bazı hareketleri, yardım alması gerektiğinin sinyalini verir: Uykusuzluk, bakımın azalması, madde kullanımının artması, çevredeki insanların da rahatsız edilmesi, iletişime girmekten kaçınma, yerinde duramama, kafasındaki düşünceleri başkasına onaylatma çabası... Bu durumda kişi profesyonel yardıma götürülmeli. Oysa bizde olaya karışılmaz."
'Savcı muayeneye yollamalı'
Memory Center'dan Prof. Dr. Nevzat Tarhan: "Erkeklerde antisosyal kişilik, paranoyak bozukluk tablosunda bu tarz davranışlar görülebilir. Bu tür kişiler terk edilmeye aşırı dirençlidir. Reddedilmek, onlar için yaşam sebebinin ortadan kalkmasıdır. Öç almak isterler. Aynı şeyleri tekrar tekrar anlatıyorsa, kişi sağlıklı değil. Bu kişiler iknayla da düzelmez. Telefonla taciz etmeler, sürekli savunma hali içinde olmak ve kendini tehdit altında hissetmek... Bu tip duyguları yaşayan insanlara dikkat etmek gerek. Savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunda da, özellikle akıldışı taciz olaylarında kişinin ruh sağlığının yerinde olup olmadığına dair muayene edilmeli. Yeni TCK, savcılara bu hakkı tanıyor."
Kadın örgütlerine göre ise sorun, aile içinde yaşanan şiddeti önlemeye yönelik 4320 sayılı kanunun evli olmayan çiftleri kapsamaması ve bu nedenle Özlem Çokçalışkan durumundaki kadınların korumasız kalması. Bu cinayeti de bir tür namus cinayeti olarak tanımlayan Kadının İnsan Hakları Derneği Direktörü Liv Amadon, "4320 sayılı kanun, evli olmayan kişileri de kapsamalı" dedi.
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı üyeleri ise yasalarda kadınlarla ilgili pek çok düzenleme yapıldığını, ancak uygulamada yaşanan sorunların hâlâ bir türlü giderilmediğini savundu:
"Savcı, polis, sağlık görevlisi gibi kadına yönelik şiddetle doğrudan ilişkili kesimlerin önyargılı yaklaşımı büyük sorun. Özlem hemşirenin 4320 sayılı yasayı uygulatabilme ihtimali de yok, çünkü bu yasa ancak aynı evde yaşanılması durumunda geçerli."


    http://www.radikal.com.tr/7594677594670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.