Sara hastası Barış'a 'ortaçağ' usulü tedavi

Beş yaşında geçirdiği rahatsızlık sonucu zihinsel engelli olan 22 yaşındaki genç, 'kendisine ve çevresine zarar vermesin' diye kanapeye bağlı, ağzında bir tıkaçla yaşıyor.

KASTAMONU - Beş yaşında geçirdiği rahatsızlık sonucu zihinsel engelli olan 22 yaşındaki genç, 'kendisine ve çevresine zarar vermesin' diye kanapeye bağlı, ağzında bir tıkaçla yaşıyor.
Kastamonu'nun Taşköprü ilçesindeki dram, anne Ayşe Kalabalık'ın anlatımına göre Kocaeli'nin Körfez ilçesinde başlamış. Barış beş yaşındayken ateşlendi ancak aile çocuğunu tedavi ettiremedi. O günden sonra Barış konuşamadı, yürüyemedi, hiçbir ihtiyacını kendi başına karşılayamadı.
Bir de deprem vurmuş
Bir süre sonra İzmit Büyükşehir Belediyesi kendilerine yardım eli uzattı. Tam Barış tedaviye olumlu yanıt verirken Marmara depremi yaşandı.
Depremde evlerinin zarar görmesi sonucu haftalarca çadırda yaşayan aile çareyi memleketleri Taşköprü'ye dönmekte buldu. Ancak Barış büyürken kendisine ve çevresine zarar verir hale geldi. Bulduğu her şeyi yemeye çalışan Barış'ın üç yıl önce sara hastası olduğunun tespit edildiğini belirten anne, çocuğunu korumak için iple kanepeye bağladıklarını söyledi.
Oğlunun başucunda eşiyle nöbet tuttuklarını ifade eden baba Hüseyin Kalabalık da çocuklarını iple kanepeye bağladıkları için üzgün: "Onu öyle görünce içim parçalanıyor ama kendisine ve çevresine zarar vermemesi için buna mecburuz."