@idrisemen

Saraçhane 'İslami Gezi' gibi...

Saraçhane 'İslami Gezi' gibi...
Saraçhane 'İslami Gezi' gibi...
Saraçhane, günlerdir Mısır'da yaşanan askeri darbe karşıtı eylemlere ev sahipliği yapıyor. Rabia sembollü tişörtler giyen eylemciler, parkta toplanıp Mursi'ye destek için tekbir getirip dua ediyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Saraçhane Parkı, bayram öncesinden bu yana Mısır’da yaşanan askeri darbe karşıtı eylemlere ev sahipliği yapıyor. Parkta toplanan yüzlerce kişi Mısır, Suriye ve Ortadoğu ’da yaşanan gelişmeleri anbean takip ediyor. Rabia sembollü tişörtler giyen eylemciler, her gün ellerinde Mısır bayraklarıyla Saraçhane Parkı’nda toplandıktan sonra gecenin ilerleyen saatlerine kadar Mursi’ye destek amaçlı tekbir getirip dua ediyor. Parkta kurulan platforma sırayla çıkan eylemciler, Mısır ve Suriye’deki katliamları tartışıyor. Mısır’daki askeri darbenin demokrasiye değil, siyasal İslama yapıldığını dile getiren eylemcilerin önceki günkü gündeminde Mısır’dan daha çok Suriye’de Esad’ın halka karşı kullandığı iddia edilen kimyasal silahlar vardı.
Park meydanına kurulan sahneye çıkan bir eylemci, eyleme gelenleri selamlayıp, ‘‘Müslüman Kardeşlerim, kısa bir süre önce Mısır’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammet Mursi kanlı bir darbeyle görevinden alındı. Milyonlarca insan liderleri olan Mursi’ye destek vermek için sokaklara döküldüğünde ordu, genç veya yaşlı, çocuk ya da kadın fark etmeksizin yüzlerce insanı katletti. Ancak insanlar bu katliama rağmen hâlâ Mısır’da mücadeleye devam ediyor. İlk günden bu yana Mısır halkını yalnız bırakmayan ve Adeviyye Meydanı’nda toplanan kardeşlerine destek amaçlı burada toplanan sizlere İslam coğrafyasında yaşanan bir sıcak gelişmeyi aktarıyorum. Tıpkı daha önce Saddam’ın Halepçe’de yaptığı gibi bugün Suriye’de Esad yönetimi de kimyasal silah kullanarak 1100 Müslüman kardeşimizi katletti. Bu katliamı lanetliyoruz” dedikten sonra eylemciler Suriye’de hayatını kaybeden insanlar için Fatiha okuyor. 

'İslami Gezi' Saraçhane'den çok özel fotoğraflar


Mısır’da demokrasi hiç olmadı

Parkta, Suriye gündemi kısa sürede tekrar yerini Mısır’da yaşananlara bırakıyor. Mısır’da hayatını kaybeden direnişçilerin isimleri tek tek okunuyor ve tekbirler getiriliyor. Daha sonra Mısır’ın değişik üniversitelerinde görev alan 50 akademisyenin Mursi’yi destekleyen bir bildiri yayımladıkları bilgisi eylemcilere iletiliyor. Bu bilgi Saraçhane Parkı eylemcilerinin yüzünü güldürüyor. Çünkü Saraçhane Parkı eylemcileri, akademisyenlerin bildiri yayımlamalarını, darbeye karşı bu güne kadar tarafsız kalan insanların da orduya karşı Mursi’yi tercih ettiklerine yorumluyor. Eyleme gelen bir grup eylemciyle Mısır darbesini konuşuyoruz. Mısır’da hiçbir zaman demokrasinin olmadığını belirten eylemcilerden biri Mısır’daki askeri darbeyi, “Arap baharı sonrasında Ortadoğu’da siyasal İslam devlet yönetiminde etkili oldu. Bunun en belirgin örneği ise Mısır’da yaşandı. Ancak Sisi yönetimindeki ordu halkın seçtiği Mursi’yi darbeyle devirdi. Mısır darbesi Müslüman Kardeşlere ve siyasal İslam’a yapıldı. Zaten Mısır’da demokrasi kültürü yok denecek kadar azdı’’ sözleriyle değerlendiriyor. 

‘Gezi Parkı eylemcilerini Saraçhane’ye bekliyoruz

AK Parti hükümetinin Mısır politikasını destekleyen eylemcilere Gezi Parkı’na gidip gitmediklerini sorduğumda, genç eylemciler gözlem yapmak için Gezi’ye gittiklerini, ancak Gezi Parkı eylemlerine direkt katılmadıklarını belirttiyorlar. Gezi Parkı eylemlerinin daha sonra askeri darbeye zemin hazırlamak isteyenler tarafından yönlendirildiğini belirten bir üniversite öğrencisi Gezi Parkı ile Saraçhane Parkı eylemini şu şekilde kıyaslıyor: “Gezi Parkı eylemini kısmen haklı buluyorum. Çevremdeki insanlarla beraber birçok kez Gezi Parkı’na gidip gözlem yaptık. Çok yaratıcı ve çok güzel şeyler vardı. Ancak eylem süresi devam ettikçe bazı farklı kesimler Gezi Parkı eylemini hükümeti devirmek için kullanmak istedi. Dolayısıyla biz de desteğimizi geri çektik. Bu durumun bir benzeri Mısır’da oldu. Mursi’yi devirmek isteyenler Tahrir Meydanı’nda toplanarak darbeye zemin hazırladı. Nitekim darbe oldu. Burada özgürlük için toplanıp eylem yapıyoruz. Dolayısıyla Gezi Parkı’nda özgürlük için mücadele veren insanları Saraçhane Parkı’nda görmek istiyoruz.’’