@idrisemen

Saraçhane 'İslami Gezi' gibi...

Saraçhane 'İslami Gezi' gibi...
Saraçhane 'İslami Gezi' gibi...
Saraçhane, günlerdir Mısır'da yaşanan askeri darbe karşıtı eylemlere ev sahipliği yapıyor. Rabia sembollü tişörtler giyen eylemciler, parkta toplanıp Mursi'ye destek için tekbir getirip dua ediyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Saraçhane Parkı, bayram öncesinden bu yana Mısır’da yaşanan askeri darbe karşıtı eylemlere ev sahipliği yapıyor. Parkta toplanan yüzlerce kişi Mısır, Suriye ve Ortadoğu ’da yaşanan gelişmeleri anbean takip ediyor. Rabia sembollü tişörtler giyen eylemciler, her gün ellerinde Mısır bayraklarıyla Saraçhane Parkı’nda toplandıktan sonra gecenin ilerleyen saatlerine kadar Mursi’ye destek amaçlı tekbir getirip dua ediyor. Parkta kurulan platforma sırayla çıkan eylemciler, Mısır ve Suriye’deki katliamları tartışıyor. Mısır’daki askeri darbenin demokrasiye değil, siyasal İslama yapıldığını dile getiren eylemcilerin önceki günkü gündeminde Mısır’dan daha çok Suriye’de Esad’ın halka karşı kullandığı iddia edilen kimyasal silahlar vardı.
Park meydanına kurulan sahneye çıkan bir eylemci, eyleme gelenleri selamlayıp, ‘‘Müslüman Kardeşlerim, kısa bir süre önce Mısır’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammet Mursi kanlı bir darbeyle görevinden alındı. Milyonlarca insan liderleri olan Mursi’ye destek vermek için sokaklara döküldüğünde ordu, genç veya yaşlı, çocuk ya da kadın fark etmeksizin yüzlerce insanı katletti. Ancak insanlar bu katliama rağmen hâlâ Mısır’da mücadeleye devam ediyor. İlk günden bu yana Mısır halkını yalnız bırakmayan ve Adeviyye Meydanı’nda toplanan kardeşlerine destek amaçlı burada toplanan sizlere İslam coğrafyasında yaşanan bir sıcak gelişmeyi aktarıyorum. Tıpkı daha önce Saddam’ın Halepçe’de yaptığı gibi bugün Suriye’de Esad yönetimi de kimyasal silah kullanarak 1100 Müslüman kardeşimizi katletti. Bu katliamı lanetliyoruz” dedikten sonra eylemciler Suriye’de hayatını kaybeden insanlar için Fatiha okuyor. 

'İslami Gezi' Saraçhane'den çok özel fotoğraflar


Mısır’da demokrasi hiç olmadı

Parkta, Suriye gündemi kısa sürede tekrar yerini Mısır’da yaşananlara bırakıyor. Mısır’da hayatını kaybeden direnişçilerin isimleri tek tek okunuyor ve tekbirler getiriliyor. Daha sonra Mısır’ın değişik üniversitelerinde görev alan 50 akademisyenin Mursi’yi destekleyen bir bildiri yayımladıkları bilgisi eylemcilere iletiliyor. Bu bilgi Saraçhane Parkı eylemcilerinin yüzünü güldürüyor. Çünkü Saraçhane Parkı eylemcileri, akademisyenlerin bildiri yayımlamalarını, darbeye karşı bu güne kadar tarafsız kalan insanların da orduya karşı Mursi’yi tercih ettiklerine yorumluyor. Eyleme gelen bir grup eylemciyle Mısır darbesini konuşuyoruz. Mısır’da hiçbir zaman demokrasinin olmadığını belirten eylemcilerden biri Mısır’daki askeri darbeyi, “Arap baharı sonrasında Ortadoğu’da siyasal İslam devlet yönetiminde etkili oldu. Bunun en belirgin örneği ise Mısır’da yaşandı. Ancak Sisi yönetimindeki ordu halkın seçtiği Mursi’yi darbeyle devirdi. Mısır darbesi Müslüman Kardeşlere ve siyasal İslam’a yapıldı. Zaten Mısır’da demokrasi kültürü yok denecek kadar azdı’’ sözleriyle değerlendiriyor. 

‘Gezi Parkı eylemcilerini Saraçhane’ye bekliyoruz

AK Parti hükümetinin Mısır politikasını destekleyen eylemcilere Gezi Parkı’na gidip gitmediklerini sorduğumda, genç eylemciler gözlem yapmak için Gezi’ye gittiklerini, ancak Gezi Parkı eylemlerine direkt katılmadıklarını belirttiyorlar. Gezi Parkı eylemlerinin daha sonra askeri darbeye zemin hazırlamak isteyenler tarafından yönlendirildiğini belirten bir üniversite öğrencisi Gezi Parkı ile Saraçhane Parkı eylemini şu şekilde kıyaslıyor: “Gezi Parkı eylemini kısmen haklı buluyorum. Çevremdeki insanlarla beraber birçok kez Gezi Parkı’na gidip gözlem yaptık. Çok yaratıcı ve çok güzel şeyler vardı. Ancak eylem süresi devam ettikçe bazı farklı kesimler Gezi Parkı eylemini hükümeti devirmek için kullanmak istedi. Dolayısıyla biz de desteğimizi geri çektik. Bu durumun bir benzeri Mısır’da oldu. Mursi’yi devirmek isteyenler Tahrir Meydanı’nda toplanarak darbeye zemin hazırladı. Nitekim darbe oldu. Burada özgürlük için toplanıp eylem yapıyoruz. Dolayısıyla Gezi Parkı’nda özgürlük için mücadele veren insanları Saraçhane Parkı’nda görmek istiyoruz.’’


  http://www.radikal.com.tr/1147358114735832

  YORUMLAR
  (32 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Oldu mu hiç Gezi'ye Saraçhane bulaştırmak? Yorumcuları ayaklandırmışsınız sayın Radikal. Haklılar da; insanların kutsallarına saygı duyun biraz. Şu antikapitalist Müslüman katılımını fazla ciddiye aldınız herhalde. Bilmiyor musunuz, o sadece bir dekordu. Az Cuma namazı soslu devrim, olabilir. Ama bu kadar da değil.

  yazıklar olsun su yorunlara... - özden84

  halen de cinsiyet ayrımcılığı diyorsunuz namaz kılıyor insanlar...onlarca kadın erkek coluk çocuk var orada.tabi ama bu insanlardan nefret ettiğiniz için karalamak için uğraşıp durursunuz.islamofobik tatlı su hümanisleri sizi.bakışınız bunu gösterdi.sizin insan hakkı anlayışınız hümanizm anlayışınız bu kadar olur.ancak yandaşınıza işler o düşünceler.mursi sisi değil mesele.mesele insanoğlu katlediliyor...binlerce insan...

  Yer Yanlış - boş bardak

  Bir eylem ne ile ilgili ise onunla ilgili olan yerde yapılması daha makbuldur. Mısır'da yapmalarını tavsiye ederim. Asıl eylemciler orada. Destek olmak isteyen oraya gider. Çünkü amacına varmayacaktır bu şekilde.

  ZALİMLİĞE DİRENMEK - hektor62

  Gezi direnişçileri kimseden talimat almadan, tamamen kendi özgür iradeleriyle ve ölümü göze alarak meydanlara çıktılar. İktidarın güdümünde mezhepsel dayanışma içeren bu gösterilerde elbetteki olamazlar. Kankaları olan El Nusra kasapları Suriyede köyleri basıp çala çocuk demeden yüzlerce Alevi ve Kürt'ü canlı canlı keserken bu müslüman kardeşler canilere sahip çıkıyordu. Biz Esma'nında, Ethem'hinde, Ali İsmail'inde ve hayatını kaybeden bütün genç insanların acısını içimizde hissediyoruz. Her türlü caniliği "AMA" ile başlayan cümleler kurmadan karşı çıkıyoruz.

  Aranıza "marjinaller"i sokmayın! - moeztas

  Gezi Parkı eylemcilerini aranıza katılmaya davet etmekle büyük hata yapıyorsunuz. Gezi Parkı'yla başlayan eylemlerin öncüleri, yakıp yıkanlar "marjinal ve terörist"lerdi. Emir büyük yerden gelince İç İşleri Bakanı-İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü üçlüsü "gerekeni" yaptı. Haftalarca biber gazı, ilaçlı su, coplar ve TOMAlar eşliğinde marjinal teröristler dağıtıldı. Siz de "gazlanmak, coplanmak, ıslanmak; kafanızın-gözününzün patlamasını" istemiyorsanız onaları aranıza almayın. Çünkü yukarıda sayılan aktörlerin "Onlara hiç tahammülü yok!"

  yasal haklar - ahmet mustafa

  saraçhanede toplananlar gezi parkında sivil darbe yapılırken neredeydiler.ben söyliyeyim hepsinin elinde meşe sopası ve palalarla geçmişte olduğu gibi polisin püskürttüğü gençleri ara sokaklarda yalnız yakalayıp öldüresiye dövmektir.şimdi iktidarın talimatıyla gösteri yapıyorlar.

  Gezi'de izin olsun... - mlylmz

  TOMA'lar da gelsin mi?