Sarai cinayeti zanlısı Z.T. Hatay-Suriye kıskacında

Katil zanlısı Z.T.'nin kıl örnekleri, Sierra'dan çıkan örneklerle uyuşurken zanlının Suriye'ye kaçmaya çalıştığı belirlendi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’da öldürülen ABD ’li turist Sarai Sierra cinayetinin en büyük şüphelisi olduğu belirtilen ‘Laz Ziya’ lakaplı Ziya T.’nin Suriye’ye kaçmaya çalıştığı belirlendi.
2 Şubat’ta Cankurtaran’daki tarihi surlarda cesedi bulunan Sarai Sierra’nın Adli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemesinde tırnaklarının arasında doku örnekleri ve tişörtünde kan damlası tespit edildi. Polis daha sonra çoğu evsiz yaklaşık 60 kişinin kan örneklerini alarak Sierra’nın DNA’sı ile karşılaştırmaya başladı. Yapılan gözaltılar sonrası polis, Ziya T. ile birlikte bölgede yaşayan 8 kişinin kayıp olduğunu tespit etti. Gözaltına alınan evsizlerden Mahmut G. polise verdiği ifadesinde, olay günü Ziya T.’yi gördüğünü belirterek, “Yüzünün iki yanında da tırnak izlerine benzer izler vardı. Ne olduğunu sorduğumda çalılıklara düştüğünü ve yüzünün çizildiğini söyledi” dedi. Bir başka evsiz Hasan B. ise “Sierra surlarda fotoğraf çekiyordu. Bizi de çekti. 10 dakika sonra surları inleten bir çığlık duyduk” diye ifade verdi. Polis, kayıp 8 kişiyi arama çalışmalarını sürdürürken cinayetin baş şüphelisi konumundaki Ziya T.’nin memleketi Karabük’e gittiğini belirledi.
İstanbul’dan bir özel ekip Karabük’e giderek Ziya T.’nin kentteki akrabalarının evinde incelemeler yaptı. Ziya T.’nin ağabeyi ve akrabalarından kan örneği alındı. Ziya T.’nin kaldığı odada yastığında kıl örneği bulundu. Kriminal Laboratuvar, kıl ve kan örneklerinin DNA’sını çıkardı. Ziya T.’nin evde yattığı yastığında bulunan kıl örneğinden çıkarılan DNA ile Sierra’nın tırnak arasında bulunan dokuların ve tişörtündeki kan damlasından çıkarılan DNA’nın birebir uyuştuğu belirtildi. Kriminal Laboratuvar’ın henüz resmi bir rapor hazırlamadığı fakat soruşturmayı yürüten Asayiş Şube Müdürlüğü yetkililerine bu bilgiyi ulaştırdığı öğrenildi. Polisin incelediği terminal güvenlik kamera görüntülerine göre Ziya T.’nin Hatay’da olduğu belirlendi. Hatay’da bulunabileceği bazı yerler basıldı fakat kendisine ulaşılamadı. Ziya T.’nin, Suriye’ye geçmeye çalıştığı tespit edildi.