Sarai Sierra cinayeti zanlısı 'Laz Ziya' yakalandı

Sarai Sierra cinayeti zanlısı 'Laz Ziya' yakalandı
Sarai Sierra cinayeti zanlısı 'Laz Ziya' yakalandı
İstanbul'da öldürülen ABD'li turist Sarai Sierra'nın katil zanlısı 'Laz Ziya' lakaplı Ziya T. yakalandı.

ABD’li kadın turist Sarai Sierra'nın İstanbul 'da 2 Şubat'ta cesedinin bulunmasından birkaç gün sonra cinayet şüphelisi olduğu belirlenerek aranan Ziya T. Hatay'da yakalanarak gözaltına alındı.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz yaptığı açıklamada, "Laz Ziya" olarak bilinen Ziya T'nin bir süredir sürdürülen takip sonucunda yakalandığını belirtti.

Ziya T'nin Türkiye 'de olduğunu ifade eden Lekesiz, "Laz Ziya diye bilinen Ziya T. yapılan takip sonucunda yakalandı. Şu anda Türkiye'de. Adli makamlara sevk ediliyor. Adli makamlar İstanbul Savcılığıyla görüşüp gereken yapılacaktır" dedi.

Hatay Valiliği'nin internet sitesinden de yapılan açıklamada, "ABD vatandaşı Sarai Sierra'nın katil zanlısı olarak aranan ve kamuoyunda Laz Ziya olarak bilinen Z.T. saat 12.00 sıralarında ilimiz Reyhanlı ilçesinde güvenlik güçleri tarafından yakalanmıştır. Şahıs ilk sorgulamasının ardından adli makamlara teslim edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Ziya T. cinayetin ardından önce memleketi Karabük'e, oradan da Hatay'a gittiğine ilişkin elde edilen bilgiler sonrası Hatay'da sürdürülen aramalar sonucu yakalandı. Ziya T.’nin Türkiye’den Suriye’ye kaçtığı iddia edilmişti.

İÇİŞLERİ BAKANI GÜLER: SURİYE'DE OLDUĞU BİLİNİYORDU

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın programına katılmak için geldiği Biga'da İÇDAŞ Tesisleri'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul'da bir Amerikalı kadının ölümüyle ilgili kamuoyunda da geniş yankılar uyandıran olayın vuku bulduğunu söyledi.

Polisin, İstanbul'daki Topkapı Sarayı'nın yakınında bulunan yerde, büyük bir titizlikle araştırma yaptığını belirten Güler, "Binlerce resim, görüntünün içerisinde belli testlerle araştırma yapılmıştı. Bir kişinin bu cinayeti gerçekleştirdiği konusu tespit edilmişti. Bu aramalarımız, izlemelerimiz devam etti. Şahsın yurt dışına kaçtığı konusunda bize bilgi gelmişti. Muhtemelen Suriye'de olduğu biliniyordu. Bugün Hatay'da Türkiye'ye giriş yaparken gözaltına alındı ve adli makamlara teslim edildi" diye konuştu.(ajanslar)