Sarai Sierra cinayetinde 21 kişiye inceleme

Sarai Sierra cinayetinde 21 kişiye inceleme
Sarai Sierra cinayetinde 21 kişiye inceleme
Cinayete kurban giden ABD'li Sarai Sierra'nın cenazesi ailesine verildi. Mahkeme, cinayetle ilgili soruşturma kapsamında 21 kişiden kan, tükürük, parmak izi örneklerinin alınmasına karar verdi.

İSTANBUL - Cankurtaran’da cesedi bulunan ABD ’li Sarai Sierra’nın kocası, kardeşi, 2 arkadaşı ve ABD Başkonsolosluğu’ndan bazı yetkililer ile birlikte geldikleri Asayiş Şube Müdürlüğü’nde soruşturma ile ilgili bilgi aldı. Sierra’nın cesedi üzerinde yapılan Adli Tıp Kurumu incelemesinde ölüm sebebine neden olan kafatasında meydana gelen kırığın nasıl bir aletle gerçekleştiği tespit edilmeye çalışılıyor. Ayrıca ilk incelemede tecavüz bulgusunun bulunmadığı da raporda belirtildi. Sierra'nın cenazesi de Adli Tıp Kurumu'nda ABD Konsolosluğu yetkilileri ile birlikte ailesine teslim edildi.

21 KİŞİDEN KAN, DOKU VE TÜKÜRÜK ÖRNEĞİ AYINACAK

21 Ocak'tan beri kendisinden haber alınamayan ABD'li Sarai Sierra'nın cesedi önceki gün Sarayburnu'ndaki surlarda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kaplan, emniyette ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan 21 şüpheli ile Sierra’nın bedeninde bulunması muhtemel kan, doku ve tükürük örneklerinin karşılaştırmasının yapılabilmesi için öğle saatlerinde mahkemeye başvurdu. Savcılığın talebini akşam saatlerinde karara bağlayan İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi, 21 kişinin örneklerinin alınmasını karar verdi. Yarın 21 kişinin Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek örneklerinin alınması bekleniyor.

“EŞİ VE KARDEŞİ, SAVCIĞA İFADE VERDİ"

Öte yandan öğle saatlerinde Sierra’nın eşi Stevens Sierra ile kardeşi David Jimenez’i savcılık müşteki olarak ifadeye çağırdı. Müşteki sıfatıyla ifade veren kardeşi ve eşi, Sierra’nın öldürülmesine ilişkin bilgilerinin olmadığını belirtti. Aile, Sierra’nın Danimarka’dan sonra İstanbul’a gezmek için geldiğini belirtti.

“ÖN RAPOR SAVCILIĞA ULAŞMADI, TECAVÜZE İLİŞKİN BİR BULGU YOK"

Ayrıca Adli Tıp Kurumu’nun ön raporunun henüz savcılığa ulaşmadığı öğrenildi. Savcılık kaynakları ‘tecavüze uğradığı’ iddiasını ise doğrulamadı. Savcılık, tecavüze uğradığına ilişkin net bir bulgunun henüz olmadığını ifade etti.(dha/Selahattin Günday)