Sarai Sierra cinayetinde karar

Sarai Sierra cinayetinde karar
Sarai Sierra cinayetinde karar
İstanbul'da öldürülen ABD'li Sarai Sierra'nın katil zanlısına ömür boyu hapis cezası verildi.

ABD 'li Sarai Sierra'yı Cankurtaran'daki surların dibinde öldürdüğü gerekçesiyle 6. kez hakim karşısına çıkan 'Laz Ziya' lakaplı Ziya Tasalı, "kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Tasalı ayrıca, "cinsel saldırı" ve "hırsızlık" suçlarından da toplam 8 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Ziya Tasalı ile iki tarafın avukatları katıldı.

"PİŞMANIM"
Karar duruşmasında son sözü sorulan Ziya Tasalı, "Ben maktüleye kesinlikle tecavüz etmiş değilim. Öldürme olayından dolayı olay yerinden korkup kaçarak gittim. Benim olay yerinden götürdüğüm mont maktüleye ait olmayıp, kendi montumdu. Esasen öldürme kastım da bulunmamaktaydı. Buna göre lehe olan hükümlerin uygulanmasın isterim" dedi. Tasalı, "Eylemden dolayı pişmanım. Söyleyecek bir şey yok" diye konuştu.

MÜEBBET HAPİS CEZASI
Verilen kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ziya Tasalı'yı 'kasten adam öldürmek' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca Tasalı, "cinsel saldırı" ve "hırsızlık" suçundan da toplam 8 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

İstanbul ’a fotoğraf çekmek için geldikten sonra 1 hafta kendisinden haber alınamayan Sarai Sierra’nın eşi ve kayınbiraderi David Jimanez genç kadını aramak için Türkiye ’ye gelmişti. Polisin yoğun araştırmaları sonunda Sarai’ın cesedi 2 Şubat 2013 günü Sarayburnu’ndaki surlarda bulmuştu.